גיליון מס' 22 - 15.12.2010
 הגדל טקסט     הקטן טקסט     שנה צבע רקע
 
  ראשי | הרשמה | ארכיון | מכתבים למערכת | מכתב פתיחה      |      RSS  RSS
 

 

תחרות שביל ישראל 2011 בדגש מצוינות מדעית טכנולוגית נמצאת בעיצומה! 
מאת: רפאלה בלס

"בלילה נכנס דמיטרי אלכסנדרוביץ' לחדר החם, הוא ישב ליד האח המבוערת, עטוף בגלימת הערב שלו עם ציור הכלבים הדלמטיים, גמר לאכול את העוף הצלוי והרגיש שמשהו חסר. אהההה.. מה....מריה יפימובנה, זעק בקול לאשתו - אני עדיין רעב!!! דמיטרי אלכסנדרוביץ', זעפה מריה יפימובנה, יבגנייה פיליפובנה השכנה, הביאה היום חמאה מעולה, מה דעתך על לחם עם חמאה לקינוח?? שתק דמיטרי ולא ענה. הביאה מריה יפימובנה פרוסת לחם מרוחה בחמאה, הניחה על קצה השולחן והתרחקה מיד.

בום! דפק דמיטרי על השולחן, רציתי לחם עם שוקולד, צעק, והפרוסה עפה על השטיח. זו לא אשמתי שהפרוסה התהפכה עם החמאה על השטיח, בכה דמיטרי והסביר...."


(מה הסביר דמיטרי? בסוף הכתבה)
שנה שלמה חיכיתם לתחרות שביל ישראל, תחרות הקרוס-מדיה הפרועה והלא שגרתית של רשת עמל, והנה היא הגיעה! אם בשנה שעברה הדגש היה רב תרבותיות על כל המשתמע (גפילטעפיש ומקלובה, זוכרים?), הרי השנה בחרה עמל להתמקד בנושא מצוינות מדעית טכנולוגית, וההפעלות החוויתיות - בהתאם!
בשלב א', שלב התחרות הוירטואלית, השתתף מספר שיא של תלמידי שכבת יוד מ-54 בתי ספר בשני מסלולים - מסלול לרב תחומיים ומסלול למח"טים ולתמ"תים. נלמדו נושאים נבחרים בתחומי מדעים וטכנולוגיה בדרכים של משחק מתוקשב תוך פענוח כתבי חידה ומשימות שהועברו לתלמידים ברשת החברתית שהקים צוות עמלנט, בראשותה של גילי אלון.

הד"ר רונית אשכנזי, סמנכלית פדגוגיה: "כידוע לכולנו, משרד החינוך חרת על דגלו את התאמת מערכת החינוך למאה ה- 21, והחל ביישום התוכניות בבבתי הספר היסודיים תחילה. אנו כרשת, רואים את הנולד, ומטמיעים מיומנויות אלו בתיכוניים כבר עכשיו, כשתחרות שביל ישראל היא דוגמה אחת מני רבות ליישום מיומנויות המאה ה-21 בבתי הספר של הרשת. טכנולוגיות התקשוב, שיתוף הידע וייצוגו הרב תחומי, מהוות כלי פדגוגי איכותי ורלבנטי לתלמידים, ופרויקט שביל ישראל מדגים כיצד לצקת ערך פדגוגי משמעותי באמצעות הטכנולוגיה. זהו 'edutament' (משלב של חינוך ובידור) - במיטבו".

ד"ר אושי שהם קראוס, המפתח האקדמי של המודל: "בתחרות במודל קרוס מדיה, יש שתי מטרות - עניין התוכן ועניין האופן, שהם בלתי ניתנים להפרדה. ברמת ה'אופן' יש את משימות החיפוש היצירתיות באינטרנט, החושפות את התלמיד למגוון האפשרויות האינסופי והתכנים ברשת. בעניין התוכן - אנו שולחים אותם להתמודד עם טקסטים בשפות שונות - לדוגמה אספרנטו וסינית, בין היתר כדי להוכיח להם עד כמה הם מתמודדים עם כך בהצלחה, בניגוד לחששות המוקדמים של המורים וההורים. במשימות הניסוי אנו מדגישים את העניין המדעי ומחבבים אותו גם על תלמידים הלומדים אשכולות עיוניים, באמצעות ניסויים חווייתיים, מסריחים, מגוחכים, מטריפים, משימות יוצאות דופן שחוברו על ידי הפיזיקאית הד"ר אמירה בירנבאום".

ניסוי הבלון

ציוד וחומרים: בלונים, שיפוד עץ או מתכת, משחת ואזלין, סיכה חדה, גליל סלוטייפ, 50 גר אטריות מבושלות .
ביצוע הניסוי : נפחו את הבלון, קשרו את הפיה, מרחו מעט ואזלין לאורך כל השיפוד. יש להקפיד שהשיפוד חלק ולא בולטים ממנו "קוצים", בזהירות רבה יש לדחוף את השיפוד המסוכך בואזלין בתנועות סיבוביות קלות אל תוך הבלון - מתחתית הבלון, מהצד שמול הפיה, ובעדינות רבה יש להמשיך לנעוץ ולסובב, עד אשר קצה השיפוד מבצבץ מעברו השני של הבלון, סמוך לפיה.
מה קרה?.......


ואכן, מהתגובות הנלהבות עולה כי הניסויים הצליחו לקרב את התלמידים אל המדע ולתהליך הסקת המסקנות באמצעות ניסוי אמפירי. בין היתר, נעשה שימוש בסימולטורים של טיסה, בהדרכת אשר מוצני ממכללת עמל חיל האוויר הולץ, בפיצוח ארכיטקטורה של חומרת מחשב על ידי המתמטיקאי יאנוש פון נוימן, כשבסופו של דבר נוצר סלט אינטלקטואלי מוטרף שבו ילדים פותרים שאלות מתקדמות במתמטיקה, קופצים על ביצים, מתמודדים עם טקסטים סתומים בסינית, משפדים בלונים, לומדים מילים באספרנטו, הבנים מתחפשים לנשים ומייצרים חידה טעימה בעזרת בישול עגבניות שרי וההמולה רבה...
למעלה: משימת התחפשות
משמאל: משימת הביצים

לביצה יש מבנה ייחודי, עובדה - התרנגולת דוגרת עליה שעות והביצה אינה נשברת! אז איך זה שכשאנחנו מביאים מגש ביצים מהסופר תמיד נשברות לנו הביצים?במשימה הזאת, נחקור קצת איך זה קורה.
מומלץ לבצע את הניסוי בחצר..  להמשך לחץ כאן

 

דבורה קרוב, רכזת התקשוב, עפולה: " הייתה תחרות מקסימה, שהלהיבה את כל ביה"ס. כל משתתפי התחרות היו מרותקים, המשימות היו מלהיבות, ומהנות, הייתה חגיגה בביה"ס שהשפיעה על כולם. מוכרחה לשבח אתכם על הכול, היו כאן הרבה ערכים חינוכיים מוספים, ובעיקר חדוות יצירה ושותפות מדהימה עם התלמידים. הלוואי שהיינו יכולים אחת לחודש ליצור עניין לצד למידה וחוויות שכאלה!!! אחד המאפיינים המדהימים של היום הזה באו לידי ביטוי במצבים רבים בהם נדרש שימוש בקידמה הטכנולוגית, בהם יכולנו אנו המורים ללמוד ממתלמידנו, ולהיעזר בהם".

רכז התקשוב, הולץ: "כל הכבוד לצוות הפדגוגיה! היה יום מדהים, התלמידים והמורים בשמיים, מחכים כבר בקוצר רוח לשלב הבא שישלב תחרות ברשת וברגל בו זמנית, להתראות ב- 2.2.11!"

תודות על הובלת התהליך: אילת אברמוביץ, הד"ר שהם קראוס, גילי אלון, אורית להב, רפאלה בלס, אנא וקנין, עמרי בר-און,
ולמחלקת מערכות מידע המסורה, בראשות ענת בנבנישתי.

אה, כן, ובנוגע לדימטרי וחוקי מרפי!!! כל הפרטים כאן

קישורים:
למשימות המשוגעות של שלב א'
לאתר התחרות ברשת החברתית - עמל בשביל ישראלוהנה תוצאות שלב א'  - שלב התחרות הוירטואלית
29 הנבחרות המצוינות מטה, העפילו לשלב ב', שיתקיים בשטח עצמו בתאריך 2.2.11 באזור חדרה:


הנבחרות מבתי הספר הרב תחומיים:
הולץ, אופקים, נהריה שחקים, ל.ד תל אביב, דימונה זינמן, חדרה, צפת, נהריה מדעים לאומנויות, דימונה ליהמן, רמלה א', טירה, חורה ע"ש רבין, פתח תקווה א', באר שבע רמות, טבריה נופרים בגליל, לקיה, כסייפא אל פארוק.

הנבחרות מבתי הספר של המח"ט והתמ"ת:
רמת דוד, טכנולוגי תל אביב, מח"ט חדרה, טכנולוגי תל השומר, מח"ט רעות, טכנולוגי קרית חיים, מח"ט אשדוד, מח"ט טבריה, מח"ט לוד, מקס פיין, השרון כפר סבא, טכנולוגי טייבה.

כל הכבוד לאלפי המשתתפים שלקחו חלק בשלב א', אנו גאים בתוצאות העשייה הססגוניות!!
 

 

  
 
תגובות:

אורית וגילי היקרות, רציתי להודות לכן ולכל הצוות על יום נפלא של רב תחומיות, התנסות, למידה וכיף. הצוות, התלמידים וההנהלה של ביה״ס 'שחקים' נהריה נהנו מכל רגע. התמונות וקטעי הוידאו אותם העלינו לאתר מעידים על החויה הנהדרת אותה עברנו. יישר כוח! בברכה, אילן וקנין, סגן מנהל ביה״ס למצוינות ולמנהיגות חברתית, ״שחקים״

אילן וקניןנהריה
13/01/2011 13:15:49
 

היי לכן , היום הזה היה מאוד מעניין ומאתגר, כניסיון ראשון מאוד נהניתי משיתוף הפעולה שהיה , מהרוח הספורטיבית של הנבחרת מההתלהבות של כולם ומהרצון העז של התלמידים , לא תאמינו שגם היום הנבחרת היו עדיין חושבים על מה שהיה אתמול....פשוט מרגש ונפלא

המשך ערב טוב

אוסנת ספא רכזת תקשוב ומנהלת האתראוסנת ספאמרכז הגליל בי"ס רב תחומי כסרא סמיע
13/01/2011 13:23:08
 

אלפי תודות לכולכם!
לרכזי התקשוב, לרכזי החינוך החברתי, לראשי הנבחרות, לתלמידים המקסימים שהשתתפו מכל הלב,

לכל מי שקנה עוד אתמול עוד מצרכים, לכל מי שדאג לקשט את חדרי הנבחרות, לכל מי שעמד ובישל, ולאמיצים שטעמו....

למי שעזר במשימות המתוקשבות, ולמי שעבד עם התלמידים במעבדות.

לכולכם!

הייתם נפלאים.

תענוג היה לעבוד ביחד.

תודה על שיתוף הפעולה

ו.... נתראה ב 2.2. שלב ב' של התחרות!!

מכל צוות התחרות

אורית להב וצוות התחרות
13/01/2011 13:25:09
 

יום מיוחד
אכן היה היום יום מיוחד עבור תלמידי שכבת י' בביה"ס. התחרות היתה מאתגרת, מעניינת,

משעשעת וקצת מלחיצה. התלמידים נהנו . המלווים התלהבו והתענוג היה גדול!

חן חן ויישר כוח על ההשקעה!

ענת גנון

רכזת חברתית

ביה"ס עמל שמשון

ענת גנון, עמל שמשון
13/01/2011 13:25:52
 

הייתה תחרות מקסימה, שהלהיבה את כל ביה"ס. כל משתתפי התחרות היו מרותקים, המשימות היו מלהיבות, ומהנות, הייתה חגיגה בביה"ס שהשפיעה על כולם.

מוכרחה לשבח אתכם על הכול, היו כאן הרבה ערכים חינוכיים מוספים, ובעיקר חדוות יצירה ושותפות מדהימה עם התלמידים.

הלוואי שהיינו יכולים אחת לחודש ליצור עניין לצד למידה וחוויות שכאלה!!!

אחד המאפיינים המדהימים של היום הזה באו לידי ביטוי במצבים רבים בהם נדרש שימוש בקידמה הטכנולוגית, בהם יכולנו אנו המורים ללמוד ממתלמידנו, ולהיעזר בהם.

אני מבקשת לציין את תלמידי היקר פז לוי, שפרש חסותו על כל נושאי הלוגיסטיקה, יו טיוב וקישורים, וכמובן לצלמים, לטבחים, לפותרי החידות, למתרגמים, ולצוות המורים הנפלא שליווה אותנו.

תודתי הכנה לכם על החוויה המרנינה חיזקו ואימצו.

דבורה קרוב
דבורה קרובעפולה טכנולוגי
13/01/2011 13:28:31
 

יישר כוח!
תודה על ההזדמנות ועל החוויה,
יישר כוח!!!

תלמידי שכבת י' ומוריהם,

רמת דוד
תלמידי שכבת יוד ומוריהםרמת דוד
13/01/2011 13:31:30
 

השנה יותר טוב מבשנה שעברה!

תודה!
היה מצוין. משימות טובות.

אורית, סרטון שבמשימה 2 - ריבת עגבניות יצא ארוך, יופי של ריבה בסוף הסרטון.


השנה יותר טוב אפילו מבשנה שעברה!


המשך יום נפלא,

בוריס
בוריסרמלה
13/01/2011 13:33:32
 

לכל צוות הפדגוגיה תודה ענקית!!!!

חזרתי, ומיד צפיתי באתר בכל הפעילות של שביל ישראל. פשוט מרגש.... התגובות הנלהבות של התלמידים והמורים. התמונות, הסרטים, הפעילות, מספר הנבחרות המשתתפות, התודות, הכול.....

האמת אני קצת מקנאת שלא הייתי חלק מהחוויה.... אבל מחמם את הלב לראות כמה יפה ארגנתם את הכול. לראות את עבודת הצוות הנפלאה...

כשהייתי בבתי הספר בסן דייגו הרגשתי צביטה בלב שאנו כל כך רחוקים מדרך הלמידה החוויתית של התלמידים שם. אבל, כש"נחתתי" ישר על שביל ישראל... שוב אני יכולה להתגאות שגם אצלנו כבר מתחילים ללמד אחרת...

לצוות מערכות מידע, תודה רבה!!! בזכותכם כל המהלך המורכב הזה צלח והכל "תקתק" ועבד מעולה. עזרתם רבות להצלחת התחרות.

רונית אשכנזי
13/01/2011 13:35:35
 

תענוג היה לעבוד לפי ההוראות שלכם!

אורית, בשמי,רכז החינוך החברתי בבית ספר עמל שפרעם ובשם הנהלת בית הספר והקבוצה המתחרה , כולנו מודים לך מאוד באופן מיוחד ומודים לכל הצוות שעבדו איתך למען הצלחת התחרות ,הייתם מקסימים ..נפלאים ...ממש תענוג לעבוד לפי ההוראות שלכם

בכבוד רב

ובתודה רבה מראש

רכז החינוך החברתי

עבד בויראת

עבד בויראתשפרעם
13/01/2011 13:37:24
 

nWL7xV0dbSm
It's good to see someone thinikng it through.
SambulMAAOjbKyDmbzuy4z9oi@mail.com
14/11/2015 04:47:34
 

Fnyk19yFJZSN
Always the best content from these <a href="http://egceqnyq.com">pruogiidos</a>
RockyfVgIJ76GUNSI4p63xhka@outlook.com
14/11/2015 13:22:01
 

TSvjKFGcs2
Superbly ilulimnating data here, thanks! http://qchxcpvsvqx.com [url=http://ehhwmcvjru.com]ehhwmcvjr
AtefujRHNOqvtF0hrckxnbmg@mail.com
20/11/2015 13:56:19
 

43BQOxcR6NH5
Now we know who the <a href="http://kqviawopki.com">seinbsle</a> one is here.
Tusita6EPGItOFa1In96jb0uvmh@hotmail.com
22/11/2015 21:42:54
 

mX9tihXu
That's not just the best anwres. It's the bestest answer! http://hwhugevzuc.com [url=http://apczmoq.
SadanO2CuijnlwXuXtjpz6fomk0c@gmail.com
24/11/2015 08:32:24
 

 
תגובות:
שם:
עיר:
דוא''ל:
כותרת:

אורית וגילי היקרות, רציתי להודות לכן ולכל הצוות על יום נפלא של רב תחומיות, התנסות, למידה וכיף. הצוות, התלמידים וההנהלה של ביה״ס 'שחקים' נהריה נהנו מכל רגע. התמונות וקטעי הוידאו אותם העלינו לאתר מעידים על החויה הנהדרת אותה עברנו. יישר כוח! בברכה, אילן וקנין, סגן מנהל ביה״ס למצוינות ולמנהיגות חברתית, ״שחקים״
אילן וקניןנהריה
13/01/2011 13:15:49

היי לכן , היום הזה היה מאוד מעניין ומאתגר, כניסיון ראשון מאוד נהניתי משיתוף הפעולה שהיה , מהרוח הספורטיבית של הנבחרת מההתלהבות של כולם ומהרצון העז של התלמידים , לא תאמינו שגם היום הנבחרת היו עדיין חושבים על מה שהיה אתמול....פשוט מרגש ונפלא המשך ערב טוב אוסנת ספא רכזת תקשוב ומנהלת האתר
אוסנת ספאמרכז הגליל בי"ס רב תחומי כסרא סמיע
13/01/2011 13:23:08

אלפי תודות לכולכם!
לרכזי התקשוב, לרכזי החינוך החברתי, לראשי הנבחרות, לתלמידים המקסימים שהשתתפו מכל הלב, לכל מי שקנה עוד אתמול עוד מצרכים, לכל מי שדאג לקשט את חדרי הנבחרות, לכל מי שעמד ובישל, ולאמיצים שטעמו.... למי שעזר במשימות המתוקשבות, ולמי שעבד עם התלמידים במעבדות. לכולכם! הייתם נפלאים. תענוג היה לעבוד ביחד. תודה על שיתוף הפעולה ו.... נתראה ב 2.2. שלב ב' של התחרות!! מכל צוות התחרות
אורית להב וצוות התחרות
13/01/2011 13:25:09

יום מיוחד
אכן היה היום יום מיוחד עבור תלמידי שכבת י' בביה"ס. התחרות היתה מאתגרת, מעניינת, משעשעת וקצת מלחיצה. התלמידים נהנו . המלווים התלהבו והתענוג היה גדול! חן חן ויישר כוח על ההשקעה! ענת גנון רכזת חברתית ביה"ס עמל שמשון
ענת גנון, עמל שמשון
13/01/2011 13:25:52

הייתה תחרות מקסימה, שהלהיבה את כל ביה"ס. כל משתתפי התחרות היו מרותקים, המשימות היו מלהיבות, ומהנות, הייתה חגיגה בביה"ס שהשפיעה על כולם. מוכרחה לשבח אתכם על הכול, היו כאן הרבה ערכים חינוכיים מוספים, ובעיקר חדוות יצירה ושותפות מדהימה עם התלמידים. הלוואי שהיינו יכולים אחת לחודש ליצור עניין לצד למידה וחוויות שכאלה!!! אחד המאפיינים המדהימים של היום הזה באו לידי ביטוי במצבים רבים בהם נדרש שימוש בקידמה הטכנולוגית, בהם יכולנו אנו המורים ללמוד ממתלמידנו, ולהיעזר בהם. אני מבקשת לציין את תלמידי היקר פז לוי, שפרש חסותו על כל נושאי הלוגיסטיקה, יו טיוב וקישורים, וכמובן לצלמים, לטבחים, לפותרי החידות, למתרגמים, ולצוות המורים הנפלא שליווה אותנו. תודתי הכנה לכם על החוויה המרנינה חיזקו ואימצו. דבורה קרוב
דבורה קרובעפולה טכנולוגי
13/01/2011 13:28:31

יישר כוח!
תודה על ההזדמנות ועל החוויה, יישר כוח!!! תלמידי שכבת י' ומוריהם, רמת דוד
תלמידי שכבת יוד ומוריהםרמת דוד
13/01/2011 13:31:30

השנה יותר טוב מבשנה שעברה!
תודה! היה מצוין. משימות טובות. אורית, סרטון שבמשימה 2 - ריבת עגבניות יצא ארוך, יופי של ריבה בסוף הסרטון. השנה יותר טוב אפילו מבשנה שעברה! המשך יום נפלא, בוריס
בוריסרמלה
13/01/2011 13:33:32

לכל צוות הפדגוגיה תודה ענקית!!!!
חזרתי, ומיד צפיתי באתר בכל הפעילות של שביל ישראל. פשוט מרגש.... התגובות הנלהבות של התלמידים והמורים. התמונות, הסרטים, הפעילות, מספר הנבחרות המשתתפות, התודות, הכול..... האמת אני קצת מקנאת שלא הייתי חלק מהחוויה.... אבל מחמם את הלב לראות כמה יפה ארגנתם את הכול. לראות את עבודת הצוות הנפלאה... כשהייתי בבתי הספר בסן דייגו הרגשתי צביטה בלב שאנו כל כך רחוקים מדרך הלמידה החוויתית של התלמידים שם. אבל, כש"נחתתי" ישר על שביל ישראל... שוב אני יכולה להתגאות שגם אצלנו כבר מתחילים ללמד אחרת... לצוות מערכות מידע, תודה רבה!!! בזכותכם כל המהלך המורכב הזה צלח והכל "תקתק" ועבד מעולה. עזרתם רבות להצלחת התחרות.
רונית אשכנזי
13/01/2011 13:35:35

תענוג היה לעבוד לפי ההוראות שלכם!
אורית, בשמי,רכז החינוך החברתי בבית ספר עמל שפרעם ובשם הנהלת בית הספר והקבוצה המתחרה , כולנו מודים לך מאוד באופן מיוחד ומודים לכל הצוות שעבדו איתך למען הצלחת התחרות ,הייתם מקסימים ..נפלאים ...ממש תענוג לעבוד לפי ההוראות שלכם בכבוד רב ובתודה רבה מראש רכז החינוך החברתי עבד בויראת
עבד בויראתשפרעם
13/01/2011 13:37:24

nWL7xV0dbSm
It's good to see someone thinikng it through.
SambulMAAOjbKyDmbzuy4z9oi@mail.com
14/11/2015 04:47:34

Fnyk19yFJZSN
Always the best content from these <a href="http://egceqnyq.com">pruogiidos</a>
RockyfVgIJ76GUNSI4p63xhka@outlook.com
14/11/2015 13:22:01

TSvjKFGcs2
Superbly ilulimnating data here, thanks! http://qchxcpvsvqx.com [url=http://ehhwmcvjru.com]ehhwmcvjr
AtefujRHNOqvtF0hrckxnbmg@mail.com
20/11/2015 13:56:19

43BQOxcR6NH5
Now we know who the <a href="http://kqviawopki.com">seinbsle</a> one is here.
Tusita6EPGItOFa1In96jb0uvmh@hotmail.com
22/11/2015 21:42:54

mX9tihXu
That's not just the best anwres. It's the bestest answer! http://hwhugevzuc.com [url=http://apczmoq.
SadanO2CuijnlwXuXtjpz6fomk0c@gmail.com
24/11/2015 08:32:24

 להסרה מרשימת התפוצה  | לאתר עמלנט

© כל הזכויות שמורות למפ"ט עמל 2012

האתר עוצב ותוכנת ע"י GoNet Software Solutions