גיליון מס' 27 - 24.11.2011
 הגדל טקסט     הקטן טקסט     שנה צבע רקע
 
  ראשי | הרשמה | ארכיון | מכתבים למערכת | מכתב פתיחה      |      RSS  RSS

 

סדנת משא ומתן בשיתוף אונ' הרווארד לתלמידי הרב תחומיים בעמל
מאת: ד"ר רחל טל

פרופ' רוברט מנוקין, יו"ר הועדה המנהלת את תוכנית משא ומתן בביה"ס למשפטים בהרווארד, נפגש ביום שישי 09.12.11 עם תלמידים מבתי הספר הרב תחומיים ליידי דייויס וטייבה בשגרירות ארה"ב. בהרצאתו בפני התלמידים הדגיש פרופ' מנוקין את האתגרים בניהול מו"מ ובמיוחד את הצורך בהקשבה פעילה. במפגש השתתפו תלמידים ובוגרי הסדנאות שהתקיימו בשנת הלימודים הנוכחית והקודמת. הדגש בתוכנית הינו בשימוש במיומנויות מו"מ בחיי היום יום.


ההרצאה לתלמידי בתי הספר היא במסגרת תכנית ייחודית להקניית מיומנויות בניהול משא ומתן – Negotiation, המופעלת בבתי ספר בישראל ע"י המחלקה לאנגלית של קבוצת עמל, בשיתוף עם PON -Program On Negotiation בבית הספר למשפטים באוניברסיטת הרווארד, ובחסות שגרירות ארה"ב במהלך חודשים נובמבר-דצמבר 2011 . התכנית להוראת עקרונות המשא ומתן שמקנה לתלמידים ידע ומיומנויות אשר ישמשו אותם בחייהם האישיים והמקצועיים בעתיד, מבוססת על מתודולוגיה שפותחה בהרווארד ע"י פרופסור רוג'ר פישר (המחבר של רב המכר   Getting to Yes),  ומותאמת לתלמידי תיכון באזור. ואכן בערכת הלימוד שהוכנה עבור כל תלמיד ע"י אוניברסיטת הרווארד כלול גם הספר "Working it Out" שנכתב ע"י פרופ' רוג'ר פישר ודאגלס סטון.


דאגלס סטון כתב הקדשה אישית בכתב ידו: "תלמיד עמל יקר, אתה עושה משהו חשוב ואמיץ". על ההקדשה חתום גם פרופ' רוג'ר פישר. ייחודה של התכנית טמון בהפגשתם של תלמידים יהודים וערבים ללימוד משותף, לחיפוש דרכים לפתרון המקובל על שני הצדדים והתנסות באנגלית.


בתוכנית משתתפים שישה בתי ספר רב תחומיים מהמגזר היהודי והלא יהודי המחולקים לצמדים. צמדי בתי הספר המשתתפים בתכנית: רב תחומי ליידי דייויס תל אביב ורב תחומי טייבה, רב תחומי דבוריה ורב תחומי נהריה למדעים ולאמנויות, רב תחומי עהד למצוינות במדעים ורב תחומי רמות ע"ש ניומן באר שבע. הסדנאות מנוהלות במשותף ע"י מנחים מאוניברסיטת הרווארד וישראלים שהוכשרו באוניברסיטת הרווארד. מרבית המנחים עוסקים בניהול משא ומתן בתפקידים בכירים בשירות הציבורי והממלכתי.  בעקבות החשיפה לנושא ניהול המשא ומתן מבקשים גם המורים המלווים את כיתותיהם בתוכנית לקיים סדנאות ייחודיות לניהול משא ומתן עבור מורים.

אורן דר, תלמיד כיתה י"א, מביה"ס הרב תחומי ליידי דייויס המשתתף בסדנא סיפר:"בסדנא לומדים מיומנויות חשובות לחיים. הדבר משמעותי בעיקר לאנשים החיים בישראל, במציאות של קונפליקטים רבים. ישנם יתרונות נוספים, כמו חשיפה לתרבות שונה, הכרת נקודת ההשקפה וסגנון חייהם של תלמידים אחרים. לתוכנית יש פוטנציאל עצום".

"למדתי להקשיב לאחרים, להתחשב בדעותיהם, לשנות את נקודת המבט שלי, להיות סבלנית ולחשוב על האינטרסים של אחרים. התוכנית יכולה לעזור בכל תחומי החיים, כמו בעבודה ובלימודים ואני מקווה שתסייע בתהליך השלום במזרח התיכון". הוסיפה נדין נטור תלמידת ביה"ס הרב תחומי טייבה. 

יוזמות התכנית הינן ד"ר רחל טל, מנהלת הוראת האנגלית בקבוצת עמל וד"ר שולה גלעד, עמיתה בכירה ב – PON .

הפעילות הקרובה המתוכננת היא מפגש לתלמידי קבוצת עמל עם מר ג'מיל מהוד, נשיא אקוודור לשעבר, שירצה על משא ומתן כדרך לפתרון סכסוכים וכן הרחבת התוכנית לבתי ספר נוספים במהלך השנה וסדנאות למורים בקיץ.  

 

 

גרסא להדפסה גרסא להדפסה
תגובות:

23/07/2016 21:27:26
 

 
תגובות:
שם:
עיר:
דוא''ל:
כותרת:

23/07/2016 21:27:26

להסרה מרשימת התפוצה  | לאתר עמלנט

© כל הזכויות שמורות למפ"ט עמל 2012

האתר עוצב ותוכנת ע"י GoNet Software Solutions