דף הראשי
 
הגן הטרופי - אתרי הוורדפרס של עמל ערוץ יוטיוב לעמל הרב תחומי ב-facebook
הצג סרגל נגישות
בתי ספר ומכללות
סביבות מתוקשבות
אתרי פעילויות
תחומי תוכן
אתרי אינדקס
5,615,516 כניסות לאתר
 
 
כל צבעי הקשתפורטל מדע וטכנולוגיה
על ראיית צבעים
מדענים באוסטרליה פיתחו מודל מתמטי שמסביר כיצד אנו מפרשים צבע, ואפשר שמשוואותיהם ישמשו ביום מן הימים בשבבי ראיה ביונית שיוכלו לסייע לעיוורי צבעים. "תופעת ראיית הצבעים הטרידה את מוחות המדענים מזה כמה מאות בשנים", אומר טוני ולאדוסיץ`, דוקטורנט באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה. בעיקר מסקרנת השאלה, כיצד "יודע" המוח תמיד איך צבעים שונים אמורים להיראות, גם בתנאים של תאורה משתנה. לאור זאת, מפליאה אף יותר היא העובדה שקל כל-כך להטעות את המוח, ולגרום לאנשים לראות צבעים שגויים בתנאי מעבדה.

זהירות! חורים שחורים ענקיים !
יש חור שחור ענקי במרכז הגלקסיה שלנו –; שביל החלב –; שממנו מגיע חלק גדול מהמידע המדעי הזה. מסתבר שחורים יכולים להצטמק כמו גם לצמוח, והחור שבגלקסיה שלנו היה רדום במשך זמן רב, שרוי במצב של שיווי משקל עם הסביבה שמסביב לו. עם זאת, ממצאים חדשים מטלסקופ החלל "האבל" מראים שהחור מתחיל לגדול בשנית.

תקשורת
על עיתונות "צהובה", מול עיתונות איכותית
בערב חג הפורים תשנ"ב (1992) השתולל ברחובות יפו סכינאי, שבא לעיר מעזה וסכינו בכליו. "ידיעות אחרונות" פרש כותרת ענקית, כמעט למלוא רוחב עמודו הראשון: רצח במסיבת פורים. אפשר לומר, כי הניגוד בין רצח לבין מסיבת פורים נוצל במלואו. המלים הציעו זאת, הצילומים חיזקו את המלים, והפוטוגניות חגגה בין מלים ובין תמונות: מוות התערבב בתלבושות חג הפורים. חיוכים של מסיכת פורים התחברו אל דם ודמעות; ניצולים התערבו בנרצחים. הגבולות טושטשו בין ממשות הרצח ואשליית שמחת החג, וזה חג התחפושות המטשטש גבולות בין ממשות ואשלייה בכל מקרה...
מתוך: סוד הקסם הפופולרי, יצחק רועה

על השילוב בין צבע למסר פרסומי
"כן לשלום לא לאלימות" בצבעי כחול ואדום היה הסטיקר שהופץ בערב העצרת שבה נרצח רבין. השימוש בצבעים היה סמלי אך פשוט מאוד: כחול אלה צבעי המדינה - אדום לאזהרה. ככזה, הוא שירת את הקונבנציות הבסיסיות ביותר.
מתוך: דבר אלי בסטיקרים, יאיר פלדמן


שעשועי מדע
הדגמה מקוונת של משחק פירוק צבע!
קיימות שלוש דרכים נפוצות ליצירת אשליה של תמונת צבע מלאה:
1. העין האנושית, רגילה לקלוט צבע במונחים של 'גוון' (hue), 'בהירות' (lightness) ו 'רוויה' (saturation - מידת הניקיון של הגוון מאפור או לבן).
2. (red, green, blue) RGB (אדום, ירוק, כחול), שיטה הנפוצה במחשבים ובטלוויזיה.
3. (cyan, magenta, yellow) CMY ולפעמים גם K עבור שחור, שיטה הנפוצה בדפוס.
במשחק הבא תוכלו להתנסות הפירוק והרכבת של תמונות צבע שונות, בכל שלוש השיטות. נסו ותהנו!
מתוך: בואו נפרק צבעים!מיקרואורגניזמים
על הזרקת צבע לזיהוי מושבות חיידקים
אפשר לזהות חיידקים ממין זה באמצעות ריח אופייני של המושבות המזכיר ענבים, שמקורו בחומר אמינואצטופנון. המושבות הן בעלות צבע כחול עד ירוק: מקור הצבע הכחול הוא בצבען בשם pyocyanin מסיס במים ולא פלואורסצנטי P.aerugenosa. הוא היחיד במשפחת הפסאודומונס, שמפריש צבען זה. לעתים הוא מופרש יחד עם צבען צהוב: pyoverdin , שבצירוף עם הצבען הכחול מקנים למושבה צבע ירוק.
מתוך סיכום על Bacterioides, שרה קלצ'קו ומיקי גוטמן


אמנות המגמה
על צבעי דפוס, רשימה ראשונה בסדרה
שב נא ידידי, מזוג לך ספל צבע, ונשוחח מעט. כך הייתי רוצה, בעצם, להתחיל שיחה זו. אלא, חוששני שמישהו יקבל פתיחה זו ברצינות, ויפרש באופן הומוריסטי מדי נושא שהוא רציני ביותר, ובכל זאת, שורת הפתיחה אמורה לבטא את רוח הדברים באופן שהייתי רוצה להציגם מבחינת הסגנון, ולא מבחינת התוכן, התוכן, רבותי, רציני, כפי שכבר הצהרנו, שהרי דיון בסוגיות שונות מעולם הצבע בכלל, והדפסת הצבע בפרט - לאלה ראוי מקום של כבוד.
מתוך סדרת שיחות העוסקות בהיבטים שונים של צבע, שמואל פרץ

הצבע - בן חוקי לפיזיקה ולכימיה
נחזור לאופטיקה, האור. כאן מתחיל וכאן נגמר עולם הצבע. הצבעים כולם - מקורם באור. האור הוא זה שכולל בתוכו את כל הצבעים. אנו לא מסוגלים להבחין בשפע הצבעים שבאור הלבן, ומאחדים אותם בעינינו. אולם, אם נפרק את קרן האור בעזרת מנסרת זכוכית משולשת ("פריזמה" בלעז), נבחין במעבר צבעים יפהפה. המנסרה מביאה לפיצול קרן האור לגוונים שונים (ועוד נדון בשאלה "מדוע"). את המחזה הנהדר הזה כבר הראה הקדוש-ברוך-הוא, לנוח. העברת קרן אור במנסרת זכוכית משולשת - גורמת להיווצרות סולם צבעים מרהיב, זהה לזה שבקשת. לפעולת פיצול קרן האור לצבעים קוראים בעברית נפיצה.
מתוך סדרת שיחות העוסקות בהיבטים שונים של צבע, שמואל פרץ

ההיבט הפסיכולוגי של הצבע
תנו נא דעתכם על הביטויים הבאים: נעשיתי ירוק מקנאה. עושים עבודה שחורה. איש אפור, לא משהו מיוחד. הוא צהוב מרוב שנאה. התפוח אדום כדם. בשנה האחרונה היו לי לילות לבנים. עשו לנו חיים שחורים. הוא התעצבן כמו פר שראה שמיכה אדומה. אני נמצא במצב רוח כחול. (זהו כמובן בלוז). אי אפשר לסמוך עליו. הוא עוד ירוק. יש עוד, אני יודע. איך אפשר היה לתאר באופן ברור יותר את כל המצבים האלה?! איך אפשר ליצור תקשורת ללא שימוש במושגי צבע?!
מתוך סדרת שיחות העוסקות בהיבטים שונים של צבע, שמואל פרץ

 

גרסא להדפסה גרסא להדפסה

 לדף הבא       לדף הקודם