דף הראשי
 
הגן הטרופי - אתרי הוורדפרס של עמל ערוץ יוטיוב לעמל הרב תחומי ב-facebook
הצג סרגל נגישות
בתי ספר ומכללות
סביבות מתוקשבות
אתרי פעילויות
תחומי תוכן
אתרי אינדקס
5,653,655 כניסות לאתר
 
 
חלב ודבש


"ושמעת ישראל ושמרת לעשות אשר ייטב לך ואשר תרבון מאד כאשר דבר ה' אלהי אבותיך (לתת) לך ארץ זבת חלב ודבש"... (דברים ה/ג)

חלב ודבש - מאכלי חלב ברוח חג השבועות, היבטים מעניינים של הרכב החלב ושימושים יצירתיים לדבש ודברי מתיקה - על כל אלו תוכלו ללמוד בסיור הוירטואלי הנוכחי בעמלנט: חלב ודבש (הללויה!).


מפגשים מהסוג החזותי
על האמן הגרמני בויס ג'וזף 1986-1921
..."באותה תקופה התוודע בויס לאמן ג'ון פייק ולקבוצת "פלוקסוס" שהקונצרטים שלה, אירועי ההפנינג שקיימה ומיצגיה יצרו קשר חדש בין ספרות, מוזיקה, אמנות, תאטרון וחיי יומיום. בקונצרטים אלה הציג בויס את המיצגים, או כפי שכינה אותם ה"פעולות", שלו וכן את רעיונותיו בדבר חיזוק הקשר ביו אמנות לשינויים בחברה. שתי "פעולות" חשובות שהציג היו "איך להסביר תמונות לשפן מת" (1965), ו"זאב הערבות" (1974) במהלך המיצג "איך להסביר תמונות לשפן מת" כיסה בויס את ראשו בדבש ובעלי זהב, לבש נעל אחת עשויה לבד ואחת עשויה פלדה. הוא הילך בגלריה כשעתיים, והסביר לשפן מת יצירות אמנות שהיו תלויות שם. במיצג "זאב ערבות (1974) שהתרחש בגלריה בניו יורק, התגורר בויס בגלריה עם זאב ערבות אמריקני כשהוא מכוסה לבד ומחזיק מוט נחושת"...
Joseph Beuysבולים
גידול בקר לחלב, בישראל
את סיפור גידול הבקר לחלב בישראל ניתן להתחיל ב- 1880, עם הקמת הרפת ב"מקווה ישראל", ומאוחר יותר עם הקמת הרפת ב"בן שמן", כשתנובת החלב הממוצעת לפרה הייתה כ- 1500 ליטר לשנה. כחלק מהתפתחות היישוב היהודי בארץ ישראל הוקמו יישובים חקלאיים ברחבי הארץ, וענף הרפת שימש כענף המרכזי בכל מושב וקיבוץ. עדרי חלב בקריית ענבים, בית אלפא, באר טוביה וביישובים נוספים הפכו למאגר הידע והנסיון של גידול הבקר, שממנו למדו משקים צעירים.ספרות
כל העולם - עוגה מתוקה
'כל העולם עוגה מתוקה' השיר מפתח באופן עקבי מטאפורה אחת משורשרת: "השמש ביצה... השמים חלב, העננים קמח... הירח חמאה..." וכו'. הנוף מוצג כמחסן של מצרכים לאפייה והרוח בוחשת ובוחשת. את רחש הבחישה אנו שומעים באליטרציה שבשורה זו, אליטרציה הנמשכת מהשורות הקודמות. הילד הוא חלק אינטגרלי פעיל, שמח ודינמי בעולם - "כל העולם" הוא עולמו של הילד. הילד משתתף עם הרוח בהפיכת העולם לעוגה מתוקה. יש שיתוף פעולה וזהות בין הילד לבין הסובב אותו.מים וחיים
צרה ושמה פרה
ביקור ברפת המודרנית מעלה אסוציאציות של חלב צח כשלג, שוקולד מתוק, ניחוח חציר, ולהבדיל, אומצה עסיסית. למעשה, העטיפה מעוררת התיאבון מכסה על כמויות עצומות של פרש, תערובת שתן וצואה, שהם פסולת מרוכזת של חילוף החומרים, חיידקי מעיים וגורמי מחלות שונים, המתארחים במעיה של יצרנית החלב. חשוב לדעת: פרה אחת מפרישה צואה בכמות הגדולה פי 20 משל בן-אדם ממוצע. בחישוב פשוט, עדר פרות המונה 5000 ראש, 'מייצר' מדי יום שפכים בהיקף הדומה לזה של עיר בת 100 אלף תושבים!מיקרואורגניזמים
ייצור תרופות בחלב
לייצור של מוצרים ייחודיים בחלב של בעלי חיים מהונדסים יש כמה יתרונות בולטים. החלב בעיקרו סטרילי, הוא מופרש בכמויות גדולות, וסביבתו החומצית ומליחותו מסייעים בשימור המוצר. את הגנים המקודדים את חלבוני החלב כבר בודדו, ומרבית הפרומוטרים שאחראיים לביטוי הגנים בבלוטות החלב כבר זוהו. לכן, אם לוקחים גנים מהונדסים, שמורכבים מרצפים המקודדים את החלבונים האנושיים שברצוננו לייצר, ומזריקים אותם לביציות מופרות של חיות משק, יחד עם הפרומוטרים של הגנים המקודדים את חלבוני החלב העיקריים, אפשר לקבל נקבות מהונדסות שיפרישו בחלב כמויות גדולות של חלבונים בעלי ערך כלכלי רב.

הגברת תנובת החלב
הורמון הגדילה המופרש מהאונה הקדמית של בלוטת יותרת המוח משפיע על הגדילה אך אין השפעתו מוגבלת לגדילה בלבד. הורמון הגדילה הוא ההורמון העיקרי המגביר את ייצור החלב במעלי גירה. בהשפעת תוספת הורמון הגדילה לפרות מוחשת זרימת הדם אל העטין והיא גדלה ב-%35, עקב כך מוגברת אספקת חומרי המוצא לייצור החלב. תוספת ההורמון מגבירה גם את צריכת המזון של הפרות ואת כושר הייצור של תאי העטין. זמינות חומרי המוצא לחלב והגברת כושר הייצור של תאי העטין מעלים את תנובת החלב בכ-%20. להורמון הגדילה של בקר משקל מולקולרי גדול.

קדחת מלטה - ברוצלוזיס - מחלב לא מפוסטר
ככלל, מבין הזנים המדביקים בני אדם, ברוצלה abortus ו- suis נחשבות למחלות מקצועיות הפוגעות באוכלוסיה הבוגרת הבאה במגע ישיר עם תעשיות הבקר abortus והחזיר suis , לעומתם מקורה של ברוצלה מליטנסיס במקנה היא מועברת באמצעות תוצרי חלב לא מפוסטרים לאוכלוסיה שאין לה קשר ישיר למאכסן.

דבורים בנות 25 מליון שנה!!!
לאחרונה נמסר ב- Science 268 :977 ,1995 על הצלחה (כנראה) של בידוד וגידול חיידק מענבר שגילו נאמד ב- 25-40 מיליון שנה. בראש הצוות הטוען להצלחה זו עומד ראול קנו מהאוניברסיטה הפוליטכנית שבסן לואי אוביספו בקליפורניה. הצוות טיפל בדוגמאות ענבר מהרפובליקה הדומיניקנית, בהן נלכדו ונשמרו דבורים מאותה תקופה. נמצא שדבורים אלה, שהינן חסרות עוקץ הנקראות פרופלבאיה דומיניקנה, נושאות במעי (בדומה לצאצאיהן בני ימינו) נבגים של חיידק ממשפחת הבצילוס.

על הרעלת דבש - התינוק שהפסיק לינוק
"הכול היה בסדר גמור עד לפני ארבעה ימים," המשיכה האם, "פתאום ג'רט הפסיק לאכול ושום דבר לא עזר. כאילו כיבו לו איזה כפתור במוח. הוא לא היה מוכן בשום אופן להמשיך ולינוק. פשוט ככה." "האם הוא נראה לך רעב מאז?" שאלתי והתחלתי לפקפק באבחנה הראשונית. "בהתחלה הוא נראה לי רעב," היא אמרה. "ביום הראשון הוא עוד בכה ובכה, אך לאחר מכן הפסיק ונראה חסר חיים ואדיש."עושים תקשורת!
הכל עניין של טקסטורה
כמה פעמים בשנים האחרונות נמרח לכם חיוך על השפתיים כאשר צפיתם בפרות של "טנא נוגה"? כמה פעמים מאז אכלתם גלידה וחשבתם פתאום על הטקסטורה שלה? עכשיו +AV לוקח אתכם אל המקומות בהן גדלה משפחת הפרות והפכה כל כך פופולרית. כתבה שתגרום לכם לחייך ואפילו לקום אל המקפיא ולהתחיל לזלול. משפחת הפרות של "טנא נוגה" כבר הפכה אורחת קבועה, ואף אהובה, כמעט בכל סלון בארץ. בסוד ההצלחה שלה שותפים מספר אנשי מקצוע, שאחראים לתוצאה שגורמת לכם לחייך בעונג.

סוף עונת האשכנזים
דומה שהשיא הגיע בפרסומת לגבינה לבנה כחושה - על-פניו, מוצר עם סקס-אפיל פולני פריג'ידי - שמהווה חיקוי ברור למעללי-ז'קלין. שם הלאימו את "שיר המכולת" של כוורת, גם הפעם בעיצוב סבנטיז, ועלילה קלושה אודות - שוב! - ערס טוב-לב, חברתו הוולגארית והפי-אנד קורע. הערס חורז, בפאנץ'-ליין ההיסטרי: "וכך התחתנתי איתך, רותה - ולא עם אחותך השרמ...נטית".... הלו, זה רדיו?

מתכון למלבי
אז אם בא לכם על הדבר הזה, תכינו בבקשה סיר קטן, קערה קטנה, 2 כוסות חלב, 2 כוסות מים, כוס סוכר אחת, 5 כפות קורנפלור וכפית אחת של מי ורדים. לשפוך לתוך הקערה את כל הקונפלור, וכוס מים אחת. לא להתלהב ולשפוך את שתי הכוסות! לערבב ולערבב עד שתצא לכם תערובת דלילה שנראית כמו חלב, ויש לה טעם של מלט...

תנובה - אני זוכר אותה מהמכולת
5% תנובה הסיפור המלא או: מה הקשר בין גבינה לבנה לדרבוקה של חתוקה?מקרא
קדמוניות היהודים: קין והבל
שני בנים זכרים נולדו להם (לאדם הראשון ואשתו): מהם נקרא הראשון קין, פירוש השם קנין, כתרגומו; והשני הבל, פירוש: אין. גם בנות נולדו להם. נוהג החיים, שהיה חביב על האחים, היה שונה: הבל הקטן היה שומר צדקה ולבו היה נתון למוסר, משום שחשב, שאלהים הוא בעוזריו בכל אשר יעשה; הוא חי חיי רועה. ואילו קין היה בדרך כלל משחת מאוד במידותיו ועיניו אך לבצעו. הוא היה הראשון, שנתן את לבו לחרוש את האדמה, והוא הרג את אחיו מתוך נימוק כזה: שניהם החליטו להביא קרבן לאלהים: קין הקריב פרי עבודת האדמה והאילנות, והבל הביא חלב ובכורות הצאן.

 

 

גרסא להדפסה גרסא להדפסה

 לדף הבא       לדף הקודם