קיימות באמנות קיימות בעיצוב
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות אדריכלות המקיימת
 אדריכלות ורנקולארית
 אדריכלות אורגנית
 עקרונות,מודעות ופיתוח
 אדריכלות מקיימת בישראל
בניינים וסביבות
אדריכלים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
קישורים
 
אדריכלות אורגנית


מקור התמונה: אתר architectural technologies

אדריכלות אורגנית היא גישה הנשענת על תפיסת העולם המקדשת את ההרמוניה בין מגורי האדם לבין הטבע. הרמוניה זו מושגת באמצעות גישת עיצוב האוהדת ומתחשבת באופן מיוחד באתר ובסביבה שבה הבניין מוקם. גישה זו שואפת למיזוג הבניין וסביבתו הטבעית לישות אחת. בין האדריכלים הנודעים שהוגדרו כעוסקים ב"אדריכלות אורגנית" נמצאים Frank Lloyd Wright (שטבע את המונח "אדריכלות אורגנית" בשנת 1939), Bruce Goff וגם Antonio Gaudi.  

גישת האדריכלות האורגנית גם מתורגמת לתהליך התכנון של Frank Lloyd Wright וליחסו המיוחד לטבע הסובב את האתר. חומרים, מוטיבים ועקרונות סגנוניים החוזרים על עצמם במבנה כמכלול. רעיון האדריכלות האורגנית מתייחס לא רק ליחסים הממוקדים עם הסביבה, אלא גם לאופן שבו העיצוב הכולל מתאחד עם הטבע למנגנון אחד. אלמנטים גיאומטריים בכל הבניינים של Wright יוצרים נושא מאחד, והעיצוב של כל פרט ופרט במבנה - החל בחלונות דרך הרצפות ועד הריהוט – הם חלק בלתי נפרד מהתהליך. כל פרט בבניין מתייחס למשנהו בדרך כלשהי, באופן המסמל את הסדר הסימביוטי של תלות הדדית הקיים בטבע.

בין רשימת הכללים המאפיינים את גישת האדריכלות האורגנית כפי שניסח התיאורטיקן David Pearson בפרסום שנודע בשם "מגילת “Gaia, מוצעים הכללים העיקריים הבאים:

  • עיצוב בהשראת הטבע, עיצוב בר קיימא, בריא, משמר ומגוון;
  • אדריכלות זורמת, גמישה ובעלת יכולת התאמה לצרכים חדשים ולסביבה;
  • אדריכלות העונה על צרכים חברתיים, פיזיים ורוחניים.

דוגמה ידועה ל"אדריכלות אורגנית" היא בית המגורים Fallingwater , בית "מפל המים" שתכנן Wright בפנסילבניה. מיקום הבית ישירות מעל מפל המים יצר דיאלוג צמוד ורעשני עם מים זורמים ועם האתר התלול. שורות הלבנים האופקיות וקורות הבטון הנועזות מתמזגות היטב עם הסלע והסביבה המיוערת.

 


מקורות:
 הגדרה של "ארכיטקטורה אורגנית" באתר about.com
 מאמר קצר המגדיר "ארכיטקטורה אורגנית" באתר של משרד אדריכלים בשם זה
 מאמר קצר על "ארכיטקטורה אורגנית" בויקיפדיה – האנציקלופדיה החופשית
 בית Fallingwater 
 דוגמה לאדריכלות אורגנית של גאודי

 


גרסא להדפסה שלח לחבר