עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות דף בית דף בית אמנויות העיצוב, הנדסת בנייה ואדריכלות טכנולוגיות בנייה - גשרים
גורדי שחקים  מבנים נבחרים  

(John Hancock Center (Big John

מיקום: שיקגו, אילינוי
גובה: 343.5 מטר
גובה כולל אנטנה: 457.2 מטר
מספר קומות: 100
זמן בנייה: 1969-1965
קונסטרוקציה: פלדה
עטיפה חיצונית: אלומיניום שחור וזכוכית
אדריכלות:
Bruce Graham & Fazlur Khan
הנדסה:
Skidmore, Owings & Merrill (S.O.M)


Photographer: Niels Jakob Darger             
http://en.structurae.de                      

מקור השם
מסיפורי הבניין
טכנולוגיית הבנייה
עיצוב וארכיטקטורה
הידעת?
קישורים


מקור השם


מי היה ג'ון הנקוק, ומה חלקו ב"מסיבת התה של בוסטון" ובמלחמת העצמאות של ארצות הברית?

מסיבת התה של בוסטון היא מעשה מחאה שנערך בנמל בוסטון בשנת 1773 והיה אחד המאורעות שהובילו לעצמאות הקולוניות הבריטיות בצפון אמריקה מהבריטים. בשנת 1765 הטיל הפרלמנט הבריטי מס על שלוש עשרה הקולניות הבריטיות בצפון אמריקה. מיסוי זה עורר תרעומת רבה, משום שלתושבי הקולוניות לא היה ייצוג בפרלמנט, כך שלא הייתה להם השפעה על השימוש שנעשה במס. סיסמתם של המתנגדים הייתה "אין מיסוי ללא ייצוג" (no taxation without representation). אחד המוחים היה ג'ון הנקוק, ובעקבות זאת הוחרמה ספינתו בידי המכס, בטענה שהוא עוסק בהברחה. את המשך הרפתקאותיו של הנקוק, תוכלו למצוא בויקיפדיה עברית, כאן, או באתר העוסק בהיסטוריה של ארה"ב, כאן.


 


חזור לתחילת הרשימה

מסיפורי הבניין


מרכז ג'ון הנקוק
John Hancock Center הוא מבנה רב שימושי בן 100 קומות:

קומות 1 – 5 הן קומות מסחריות

קומות 6 – 12 משמשות לחנייה

קומות 13 – 41 משמשות  למשרדים

קומות 42 – 92 משמשות למגורים

בקומות 93 – 100 תצפית ומסעדה

כיום מרכז ג'ון הנקוק בשיקגו מכונה בחיבה "ג'ון הגדול"Big John) ), והוא מוכר ברחבי תבל בזכות ייחודו הארכיטקטוני, אך לא תמיד היה כך.
בתחילת דרכו, כשהוא ממוקם בשדרת נורת' מישיגן, במקום דומיננטי ובולט בקו האופק של שיקגו, היה גורד שחקים זה שנוי במחלוקת. גודלו העצום וחומרי החיפוי המתכתיים שלו יצרו בלב הבריות רושם יוצא דופן, כהה ומאיים.


   Photographer: Niels Jakob Darger          
http://en.structurae.de                  למרבה הפלא, לאחר זמן מה הוא זכה להכרה בדיוק בשל סיבות אלו, וכיום הוא אחד מהסמלים האהובים ביותר של העיר.
בין היתר, בשנת 1999 זכה סגנונו הצורני החדשני  בפרס היוקרתי American Institute of Architects 25 Year Award, פרס שמעניק איגוד האדריכלים באמריקה.

המרכז הרב-תכליתי בן מאה הקומות מבוקש מאוד להשכרת משרדים, חנויות ודירות, ומהווה מוקד משיכה לתיירים בשל קומת התצפית המיוחדת שלו, הגבוהה ביותר באמריקה!

בשנת 1997 שופץ המבנה, וחלק מהחלונות בצדה הדרומי של קומת התצפית, הקומה ה- 94, הוחלפו ב..שבכות מאווררות.
 
התיירים יכולים לבקר ב -"Skywalk", ומגובה אלף רגל- למעלה מ-300 מטר - לחוש ברוח המפורסמת המבדרת את שיערם, לראות את המראות, לשמוע את הצלילים ולנשום את אוויר העיר המשתרעת לרגליהם קרובה ומפחידה מאי פעם.. 


לסרטון התצפית המרהיב, לחץ על הSample Views 
ובחר בהתאמה "דרום", "מערב" או "צפון".

 


חזור לתחילת הרשימה

טכנולוגיית הבנייה


מרכז ג'ון הנקוק מוצב במקום העשרים בטבלת גורדי השחקים הגבוהים בעולם. על מנת לאפשר את בנייתו של מבנה כה גבוה בשיקגו, הידועה כ"עיר הרוחות", נאלצו המהנדסים לתכנן קונסטרוקציה עצומה שתעמוד באתגר. כיצד עשו זאת?

       Photographer: Nicolas Janberg 
            http://en.structurae.de 


קונסטרוקציית המבנה כוללת בתוכה מסבך חלול (Trussed Tube), ומורכבת במעטפת המבנה באמצעות עמודים, קורות
ורכיבי הקשחה אלכסוניים דמויי X , שכל אחד מהם חוצה 18 קומות. רכיבי ההקשחה האלכסוניים מחוברים לעמודים החיצוניים, ומאפשרים העברת כוחות (המתפתחים כתוצאה מפעולת עומס אופקי) לעמודים שבהיקף המבנה. באופן זה מתאפשרת העברת כוחות מהקומות העליונות דרך קומות הביניים עד ליסודות המבנה עצמם. קונסטרוקציה זו מעניינת במיוחד, מפני שהיא מאפשרת חיסכון בצריכת הפלדה עד ל- 50% בהשוואה לגורדי שחקים אחרים, המתוכננים בדרך כלל לקבל כוחות אופקיים באמצעות עמודים פנימיים. בנוסף, היא מאפשרת ליצור מיפתחים גדולים ללא סמכים במרחב המיפתח. מרכז ג'ון הנקוק הוא גורד שחקים הראשון שנבנה עם קונסטרוקציה מסוג זה, הכוללת בתוכה את מערכת ההקשחה האופקית של המבנה.


חזור לתחילת הרשימה

עיצוב וארכיטקטורה

שימו לב לעיצובו הארכיטקטוני המיוחד של המבנה, שתוכנן כך ששטח חזיתו הולך וקטן עם הגובה, דבר המקטין באופן משמעותי את כוח הפעולה האופקי של הרוח.

 


מידות בסיס הבניין הן: 80.77 X 50.29 מטר, והוא הולך ומתחדד עד קצהו העליון, שם נמדדו 32 X 19.8 מטר בלבד. כמו כן, שיפוע החלונות, הנגזר מעיצוב זה, מקטין את הסחרור שאנשים מקבלים מהתבוננות דרך החלונות בקומות העליונות.
חזור לתחילת הרשימה

הידעת?
  • מרכז ג'ון הנקוק תוכנן בראשיתו כמספר פרויקטים קטנים בעלי ייעוד שונה, אך האדריכל החליט לאחד את כולם למבנה אחד בן 100 קומות.
  • המבנה המחודד דמוי הפירמידה שאב את השראתו ממגדל אייפל, והפך עד מהרה לאייקון ארכיטקטוני מוביל.
  • השימוש ברכיבי הקשחה חיצוניים דמויי X חסך כ-15 מליון דולר בהשוואה לגורדי שחקים אחרים.
  • תוך זמן קצר הפכו האלמנטים האלכסוניים, החוסמים לגמרי את הנוף משני חלונות בכל קומה, לאחד מסמלי העיר, ומחירי השכירות של החדרים החסומים דווקא, האמירו שחקים!
  • פזלור חאן, המהנדס שתכנן את המבנה, היה אחראי (יחד עם לזלי רוברסטון) לפריצת הדרך המשמעותית בתכנון מבנים רבי-קומות. יחד הם הגו את מה שלימים נודע כ"שיטת השפופרות החלולות".

 


חזור לתחילת הרשימה

גרסא להדפסה גרסא להדפסה
 מבוא היסטורי
 מבנים נבחרים
 מבנים נוספים
 מבנה במעקב
 לקסיקון
 קישורים
 שאלון משוב
 אודות האתר
    מונה כניסות 630496