עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות דף בית דף בית אמנויות העיצוב, הנדסת בנייה ואדריכלות טכנולוגיות בנייה - גשרים
גורדי שחקים  מבנים נבחרים  

Sears Tower

מיקום : שיקגו, אילינוי
גובה : 443 מטר
גובה כולל אנטנה: 520 מטר
מספר קומות: 110 קומות
זמן בנייה: 1974-1972
קונסטרוקציה: פלדה
חומרי מעטפת: זכוכית ואלומיניום שחור
אדריכלות:
Bruce Graham, Skidmore, Owings & Merrill S.O.M
הנדסהFazlur Khan Skidmore, Owings & Merrill S.O.M
ייעוד: משרדים וחלל מסחרי


Photographer: Nicolas Janberg
http://en.structurae.de

מקור השם
מסיפורי הבניין
טכנולוגיית הבנייה
עיצוב וארכיטקטורה
הידעת?
קישורים


מקור השם
המגדל נקרא על שמו של  ריצ'רד סירס – אבי השיווק הישיר באמצעות קטלוג.

חזור לתחילת הרשימה

מסיפורי הבניין
בניין סירס הוא אחד מגורדי-השחקים היפים ביותר בשיקגו, אילינוי. 
כינויה של שיקגו "עיר הרוחות"
("The Windy City"). בא לה בגלל הרוחות האימתניות  העולות מאגם מישיגן שעל גדותיו היא ממוקמת; מהירות הרוח הממוצעת באזור אינה נמוכה מ-26 ק"מ לשעה. עובדה זו חייבה את מהנדסי הבניין לחשוב על פתרונות יצירתיים בבואם לבנות לגובה. ואכן, שיקגו כיום ניצבת לצד הערים ניו-יורק והונג-קונג כאחת משלוש הערים הבולטות בעולם בבנייה לגובה, היוצרת קו רקיע דרמתי. בניית מגדל סירס החלה באוגוסט 1970, והוא הגיע לגובהו המקסימלי ב-4 במאי 1973. כאשר הושלם המגדל, הוא היה גבוה יותר מהמגדלים התאומים שבניו-יורק, והיה לבניין הגבוה ביותר בעולם, ובו 110 קומות, המתנוססות לגובה של 443 מטרים. אם כוללים את אנטנת הטלוויזיה שבראשו, מגיע גובהו לסך של 520 מטרים.

  
Photographer: Nicolas Janberg
http://en.structurae.de

מגדל סירס הוא בניין המשרדים הגבוה ביותר בארצות-הברית (אם כי מגדל החירות בניו-יורק, שסיום בנייתו מתוכנן ל-2008, אמור להיות גבוה יותר), והוא מחזיק בשיא העולמי כאשר מודדים את גובהו מהמדרכה שבכניסה הראשית ועד לראש האנטנה. מתצפית המגדל, שנמצאת בקומה ה- 103 (בגובה 412 מ'), ניתן להשקיף ביום בהיר על ארבע מדינות: אילינוי, אינדיאנה, ויסקונסין ומישיגן, והיא נחשבת לאטרקציית תיירות ראשית, מן המפורסמות ביותר באמריקה. 

בשנת 1999, המטפס הצרפתי אלן "ספיידרמן" רוברט טיפס על הקיר החיצוני, הבנוי מזכוכית ופלדה, והגיע לראשו של הבניין בעזרת ידיו ורגליו בלבד, וללא אמצעי בטיחות כלשהם. קדם לו דן גודווין, אשר טיפס על הבניין בשנת 1981.
להלן כתבה מה-cnn, המתארת את מבצע הטיפוס: Spiderman' scales Sears Tower in Chicago
וכתבה נוספת מחדשות הביביסי.

חזור לתחילת הרשימה

טכנולוגיית הבנייה

מגדל סירס הוא דוגמה לתכנון מבנים מהפכני, העושה שימוש במקבץ שפופרות ( Tubes ) .

הבנייה בשיטה זו מאפשרת למבנה לקבל את מרב התמיכה באמצעות הקורות והעמודים הקשיחים הנמצאים במעטפת החיצונית. הקירות החיצוניים הקשיחים מתנהגים כמו שפופרת חלולה ( Tube ). בשיטה זו יוצרים מעטפת קשיחה, המסוגלת לקבל חלק ניכר מהכוחות האופקיים ולהקטין את אותם הכוחות המגיעים לגרעין המרכזי. מומנט האינרציה הגדול של מערכת העמודים מושג על-ידי הרחקתם ממרכז הקומה.
במגדל סירס נעשה שימוש באחד הפתרונות היעילים ביותר לעמידה ברוחות -  קונסטרוקציית השלד בנויה ממקבץ של תשע שפופרות ריבועיות, ברוחב של כ- 23 מטר כל אחת, ללא עמודים כלל בין הפנים להיקף.

                                              Photographer: Nicolas Janberg  
                                                    http://en.structurae.deשתיים מהשפופרות הן בגובה של 50 קומות, שתיים בגובה של 66 קומות, שלוש בגובה של 90 קומות, ושתיים בגובה של 108 קומות. בעצם, ככל שהתקדמה בנייתו, הלך והצטמצם היקפם של הצינורות החלולים, בהקטינם את כוחות הרוח הפועלים על הבניין. 
משקלו הכבד של הבניין, כ- 200 אלף טון, נתמך על-גבי 114 כלונסאות, המבוססים בקרקע סלעית קשה ויציבה.


חזור לתחילת הרשימה

עיצוב וארכיטקטורה

כ- 113,000 מ"ר פנלים של אלומיניום שחור עמיד בפני קורוזיה וכ- 16,000 חלונות כהים בגוון ברונזה מהווים את החיפוי החיצוני של המגדל.
קומת המבואה מעוצבת באמצעות אריחים מתכתיים, המצפים את שפופרות המבנה.


חזור לתחילת הרשימה

הידעת?
  • מגדל הסירס החזיק בתואר גורד-השחקים הגבוה ביותר בעולם בין השנים 1974 ועד 1996. 
    מגדלי הפטרונאס גבוהים ממנו ב- 10 מטרים בזכות צורות החרוט שבראשי המגדלים. עובדה זו עוררה ביקורת משום שהקומה המאוכלסת הגבוהה ביותר בסירס עוברת בגובהה את הקומה הזהה לה במגדלי הפטרונאס, ואם כוללים את אנטנת הטלוויזיה הנמצאת בראשו, המבנה הוא בן 520 מטר, דבר ההופך אותו גם כיום (2006) למבנה הגבוה בעולם. למרות המחלוקות קבעה "מועצת המבנים הגבוהים ביותר בעולם"  כי החרוט בראש מגדלי פטרונאס, על אף שאינו קומה מאוכלסת, הוא אלמנט אדריכלי חשוב יותר מאנטנה, ובכך שמה קץ לוויכוח.
  • מגדל הסירס מכיל בטון בכמות כזאת, שניתן לבנות ממנו כביש מהיר בן שמונה מסלולים, שמונה ק"מ אורכו;  מכיל פלדה בכמות כזאת, שניתן לבנות ממנה 50 אלף מכוניות; מכיל חוטי טלפון, שדי בהם כדי להקיף את כדור-הארץ 1.75 פעמים!
  • כדי לנקות את כל 16 אלף החלונות במגדל הסירס, נעשה שימוש בשש מכונות שטיפה רובוטיות התלויות מהגג.
  • המגדל הוקם על שטח שבעבר נחלק לשניים באמצעות רחובWest Quincy. סירס שילם לעיר שיקגו 2.7 מיליון דולר בעבור העתקת מקטע הרחוב לצד השני.
  •  סירס בחר לבנות גורד-שחקים אחד על פני הצעה חלופית שקיבל לבניית מגדלים תאומים שיגיעו למחצית גובהו.
  •  המעליות לקומת התצפית הן בין המהירות מסוגן בעולם, והן נעות במהירות של 8 מטר לשנייה
      (480 מטר לדקה).

חזור לתחילת הרשימה

גרסא להדפסה גרסא להדפסה
 מבוא היסטורי
 מבנים נבחרים
 מבנים נוספים
 מבנה במעקב
 לקסיקון
 קישורים
 שאלון משוב
 אודות האתר
    מונה כניסות 630502