עמלנט הסתדרות החדשה מכון לבון
   
מיסודה של הסתדרות העובדים
הכללית בארץ-ישראל 1932
 
דף הביתעל המכוןמידע למבקריםשירותי צילום והעתקהצור קשרEnglish
 
 
  ארכיון
  ספריה
  אוסף תצלומים
  אוסף כרזות
  תיעוד בעל פה
  סרטי וידיאו
  תערוכות וירטואליות
סרטי וידיאו

אוסף הסרטים של מכון לבון מונה למעלה מ-2000 סרטי וידיאו וקולנוע המתארים את פועלה של הסתדרות העובדים מאז הקמתה בשנת 1920 ועד ראשית שנות ה-90.

הסרטים מקיפים נושאים רבים ומגוונים כגון: ההתיישבות, בניין הארץ, מאבק הפועלים לזכויותיהם, תרומתה של ההסתדרות לקליטת העליה, לקידום ערי הפיתוח, להקמת התעשייה ולהתפתחותה, חגיגות האחד במאי, הווי הפועלים, תרבות וחינוך וכד'. כמו כן, האוסף מכיל סרטים על מנהיגי ההסתדרות ומדינת ישראל: דוד בן-גוריון, לוי אשכול, מרדכי נמיר, משה דיין, יצחק רבין ועוד. בנוסף לכך, ניתן למצוא באוסף הסרטים גם את יומן הקולנוע "מה קורה?" המציג את חיי היום-יום בארץ ובהסתדרות לאורך השנים, וכן סרטים אודות מוסדות ההסתדרות הרבים: נעמת ותנועת הפועלות, הנוער העובד, קופת חולים, החינוך המקצועי – בתי ספר עמל ועוד.

האוסף מורכב מסרטי קולנוע 16 מ"מ, קלטות BETA ו-UMATIC וכן קלטות VHS.

 


בשנת 2009, במסגרת תהליך השימור של הסרטים הועבר האוסף לארכיון סטיבן שפילברג באוניברסיטה העברית בירושלים. לפי ההסכם בין מכון לבון לבין ארכיון שפילברג הסרטים יעברו שיקום, רישום וקיטלוג ויועתקו לפורמט דיגיטלי. מתן השירות והצפייה בסרטים יינתנו על-ידי ארכיון שפילברג. עם זאת, יצוין כי כל זכויות היוצרים נשמרות למכון לבון בלבד.

עם שלמת תהליך השיקום והרישום רשימת הסרטים תהיה זמינה באתר האינטרנט. בינתיים, מידע אודות פרטי האוסף ניתן לקבל באמצעות פניה ישירה למכון לבון.

גרסא להדפסה גרסא להדפסה