דף הבית   על האתר   מילון מונחים   פורום   יצירת קשר   שאלון משוב   לאתר מגמה
  שיעורים אינטרקטיביים
  חומר תיאורטי
  תרגול
  מפות מושגים
  מאמרים
  קישורים
  אירועים ושאלות
  תוכנית לימודים
  דגשים להוראת המקצוע

המאמר: גישות חדשות בנושא שרשרת ההספקה


סימול 17.73
 
המאמר עוסק בגישת התגובה המהירה (RQ), אשר בעבר הדגישה את הצורך בזרם של סחורות ולא של מידע, דרך המחסנים, המפעלים וצמתי המעבר של שרשרת ההספקה. היעד היה זמינות מתמשכת של מוצרים חזרניים, מלווה במצאי מינימלי. כיום, השתנה החזון. שרשרת ההספקה אינה יכולה להרשות לעצמה לספק את הכל ולהתמקד בסדר מסוים, מכיוון שהיא חייבת לזהות בעיות של סדר קדימויות ולפתור אותן, וכן להתמודד עם מחסור בחומרים ולהתאים עצמה לשינויים החלים בסדר הקדימויות המוכתב על ידי הלקוח.
 
הכותב טוען, כי הדי הטכנולוגיה החדשנית גורמים לנו להתעלם מכוחו של הידע הבסיסי. חברות המיישמות בהצלחה ידע בסיסי מצליחות לעמוד בתחרות, מכיוון שהן יודעות מה קובע את העומק המבני של המצאי וכיצד ניתן להקטין אותו מבלי לפגוע במכירות. אפשר למדוד את מרחק המצאי ואת מהירותו ביחידות של מצאי או במרחק פיזיקלי.

לגבי המרחק הפיזיקלי, ניתן לתאר שרשרת הספקה כרשת של מסועי מלאי במפעל ייצור, מחסנים וצמתי מעבר. כמות המצאי בשרשרת ההספקה הוא הסכום הכולל של המצאים הממוקמים על מסועי המצאי המיוחדים. התיכון הארכיטקטוני של שרשרת הספקה קובע את המיקום והמספר של מסועי המצאי. ארכיטקטורת הרשת מהווה גורם בכינון העומק המבני של מצאים בשרשרת ההספקה. תיכון המחסנים, כולל המגבלות הנובעות ממפגשי הרציפים שלהם והדרך בה פורקים את הסחורות, ממקמים ומאחסנים אותן, כל אלה קובעים את האורך ואת מספר המיכלים הממוקמים על מסועי המצאי של המחסנים. אם מודדים את מרחקי המצאי ואת מהירותו ביחידות של תוצרת, המרחק הממוצע שווה למהירות הממוצעת כפול זמן המחזור הממוצע. אם מפעל ייצור מקבל הזמנה להספקה של סחורות מהמצאי, נעשה תהליך ביצוע ההזמנה בתחומו. אם מרבית הסחורות שבמחסן זמינות, נעשה ביצוע ההזמנה מתוך המצאי. במקרה שלא, מייצר המפעל חלק מהסחורות הנדרשות או שהוא מייצר אותן בהיקף הממלא את ההזמנה. במקרה שהיקף הייצור גדול מהיקף ההזמנות, יוזרמו עודפי הייצור למצאים של הסחורות המוגמרות של המפעל. כלומר, מחזורי ייצור גדולים גורמים לגלי גאות גבוהים
(תופעה נפוצה במצאים החריגים של מפעלי ייצור).
 
הובלת כמויות ייצור גדולות, המיועדות להזרמה חלקה למצאי, קטנה יותר או שווה להיקף ההזמנות. לכן, הובלה של היקפי ייצור גדולים קובעת את כמויות ההזרמה החלקה למצאי במפעלי הייצור ובמחסנים.
 
גישת התגובה המהירה עסוקה מדי ביישום הטכנולוגיה האחרונה של תקשורת נתונים אלקטרונית, למרות שהייצור וההובלה של כמויות ייצור גדולות מהווים עדיין גורם חזק בקביעת העומק המבני של מצאים בשרשרת ההספקה. על כן, קיצור זמן ההספקה ללקוח על ידי החשת זרם המידע לא יתרום לקיצוץ משמעותי של עומק שרשרת ההספקה של המצאים,
אלא להפך. הקטנת המצאים של שרשרת ההספקה מחייבת משלוחים קטנים יותר ודחופים. מכאן משתמע, כי קיצור זמן ההספקה ללקוח יביא להקטנת המצאים הקמעוניים, אולם במחיר של מצאים גדולים יותר בשרשרת ההספקה. ניתן להקטין את המצאים של שרשרת ההספקה מבלי להקריב את השירות ללקוח. המצב האופטימלי הוא, יישום אסטרטגיה של תיאום וביצוע פעולות לאורך שרשרת ההספקה.

 

 
מקור: אורלב, ירין. "הנדסת תעשייה וניהול - חזית הידע", המפעל, 11/1995, עמ' 15, 18.
תמצית המאמר Quick Response: Technology or Knowledge מאת  Ed Heard, כפי שהופיע בכתב העת  Industrial Engineering בתאריך 8/1994.