עמלנט המינהל למדע וטכנולגיה
מגמת הנדסת בנייה ואדריכלות דף הבית
פיתול    כוחות טבערוחות
רוחות הן תנועה אופקית של אוויר על פני כדור-הארץ. הבדלי חום ברחבי העולם מחוללים שינויים בלחץ האוויר, וגורמים לו לזרום מאזורי לחץ גבוה לאזורי לחץ נמוך. מהירות הרוח נמדדת בדרך-כלל ביחידות קשר או מטרים בשנייה (רוח במהירות מעל 32 מטר בשנייה מוגדרת כהוריקן. הרוח היא אחד הכוחות הדינמיים האופקיים השכיחים ביותר המשפיעה על מבנה.  מאחר שעוצמת הרוח הולכת וגדלה עם הגובה, מהנדסי בניין חייבים למצוא פתרון להשפעת הרוחות על הקומות העליונות. דוגמה לפתרון הנדסי מעניין היא בבניית גורד השחקים ג'ון הנקוק בשיקגו.


פעילות סיסמית
רעידת אדמה היא סדרת זעזועים המתרחשים על פני כדור-הארץ, זעזועים שמקורם בהישברות סלעים פריכים בקרומו. מגדירים את עוצמות רעידות האדמה באמצעות "סולם ריכטר". רעידת האדמה מחוללת סדרה של גלים, המתקדמים על פני הקרקע וגורמים להתנודדות יסודותיו של המבנה מצד לצד. עוצמת הכוח המופק מרעידת האדמה משפיעה על המבנה לאור נתוניו ההנדסיים: מסה, קשיחות וחומר. מבנה קשיח, העשוי מאבן לא מזוינת, מסוגל אמנם לעמוד בפני זעזועים בעוצמה מסוימת עד שיתמוטט, אך את ההגנה הטובה ביותר מפני הזעזועים יספק מבנה שיוכל להתנודד  אף הוא, עם רעידת האדמה. באופן תיאורטי, מבנה המתכופף עם הגל, יוכל לספוג חלק גדול מהאנרגיה ההרסנית שלו, ולהישאר על עמדו. עיקרון זה הוביל לשימוש נרחב בחומרים כמו פלדה ובטון מזוין, שהתבררו כמספקים את התשובות הטובות ביותר, המשלבות גמישות וחוזק.
 במבני קומות תגרום תנודת הקרקע לתזוזה יחסית בין הקומות, ואילו בגורדי שחקים -  להזזות בין-קומתיות; לכוחות המופעלים כתוצאה מהזזות אלה יש אפקט מצטבר. לכן תכנון של גורדי שחקים העמידים בפני רעידות אדמה מהווה אתגר הנדסי מיוחד. דוגמה לפתרון הנדסי יוצא דופן המתמודד עם רעידות אדמה היא בבניין Taipei 101 בטייוואן.

 
מבוא
כוחות
שיווי משקל
פרקים
מבנה הנדסי
כוחות פנימיים
פיתול
 פיתול
 כוחות טבע
 מרכז קשיחות
מרכז הכובד
 
לאתר גשרים לגורדי שחקים