עמלנט מבוא לסטטיסטיקה ושיווק-מלון מונחים משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
דף הבית|על האתר|מילון מונחים|יצירת קשר|שאלון משוב|מפת אתר
 
614,678 כניסות לאתר
 
עיבוד נתונים

יחידת לימוד ארבע עשרה

יעדי השיעור
פעילות

יעדי השיעור

  • התלמיד ידע להבחין בין השלבים השונים של עיבוד הנתונים.
  • התלמיד יבין את חשיבות הסדר בתהליך עיבוד הנתונים וכתיבת דו"ח המחקר.
  • התלמיד יפרש את המושגים: סילום, קידוד, ליווח, ניתוח מתאם וניתוח רב משתני.
  • התלמיד יסביר את מבנה כתיבת דו"ח המחקר- המסקנות וההמלצות.

הקדמה
לאחר שנאספו הנתונים, יש להציגם בצורה ברורה ובהירה למקבלי ההחלטות. יש להציג את הממצאים העיקריים הנוגעים לבעיית המחקר המרכזית שנבדקה, ונתונים נוספים משמעותיים היכולים לעזור בתהליך קבלת ההחלטות בארגון.

עיבוד הנתונים כולל פעולה של ייחוס  ערכים לציונים, למספרים שנתקבלו. כאשר ישנן שאלות מהותיות לפתרון בעיית המחקר, שהתשובה עליהן היא הרבה מעבר לציון המספרי 1 (לא אוהב כלל) או 5 (אוהב מאוד), למרווח שבין אפשרויות התשובה 1 עד 5 יש משמעות גם כן. לפיכך לציון המספרי של התשובה יש להוסיף ערך משמעותי עבור החוקר- לימוד המידע שמסתתר מאחורי הציון המספרי. כמו כן רק שילוב של מספר שאלות, במקומות או בזמנים שונים בזמן המחקר, יביא להשערה לגבי התנהגות הצרכן בעבר או לעתיד. את המסקנות יש להציג בלוחות מרוכזים ברורים ומובנים של הנתונים (בעיקר למקבלי ההחלטות בארגון שהזמינו את המחקר). במקרים רבים מתבקש גם תרשים גרפי המרכז באופן אחר את התוצאות. בין נתוני שאלות מסוימות ניתן למצוא  קשרים אותם יש לבדוק בכלי הסטטיסטיקה המיועדים לכך.להצגת הנתונים בצורה מסודרת ובהירה חשיבות רבה למקבלי ההחלטות בארגון- מזמיני המחקר במקרים רבים.

פעילות

     ניתן לענות על המשימות במסמך וורד המצורף

משימה ראשונה
בויקיפדיה מוגדר עיבוד המידע כ"כריית נתונים". קראו את ההסבר ופרטו בדף WORD  המצורף מדוע עיבוד הנתונים הוא כריית מידע.

     כריית מידע- ויקיפדיה
 
 משימה שנייה
בקישור שלפניכם  תמצאו טיפים לכתיבת דו"ח מחקר הנוגע לשימושיות בעיצוב אתרים ברשת. קראו את המאמר וענו על השאלות בדף WORD המצורף: מהם לדעתכם 3 כללי היסוד החשובים ביותר בכתיבת דו"ח על פי הכותב? מדוע חשוב לפי דעתכם לכתוב דו"ח בצורה נכונה ? 

     לקריאת המאמר
 
משימה שלישית
בקישורים שלפניכם מאמרים העוסקים במידע אותו ניתן ללמוד ממסד הנתונים. במסד הנתונים מצויים מספרים וכמויות להם יש להעניק משמעות. קראו את המאמרים והסבירו בדף WORD   המצורף, מה היתרון העיקרי שאתם מוצאים בשימוש בנתונים קיימים שיש לארגון? כיצד יש לדעתכם לארגן מידע כזה המתקבל מנתונים הקיימים בארגון? 

     לקריאת המאמר- מאוסף נתונים למידע שיווקי
     לקריאת המאמר- איך עושים שיווק ישיר?
     לקריאת המאמר- בסיס נתונים ככלי שיווק
     לקריאת המאמר- תמחור בעזרת בסיסי נתונים
     לקריאת המאמר- טיפים לניהול מסדי נתונים
     לקריאת המאמר- מחקרי שוק והתנהגות צרכנים
  
משימה רביעית
בקישור הבא תמצאו מודעת דרושים. הסבירו בדף WORD  המצורף מה אתם למדים מהמודעה? כיצד הכישורים הנדרשים לתפקיד, מתקשרים לנושא עיבוד הנתונים מהמחקר? האם ישנם דגשים מסוימים? 
     מודעת דרושים

 לשאלת אירוע- הקשר בין רמת המכירות לרמת הפרסום

סיכום

תהליך עיבוד הנתונים והענקת המשמעות  למספרים, לכמויות ולמגמות העולות מהניתוח, הוא תהליך מרכזי וקריטי בכל ארגון. הנתונים הנאספים הן ממקורות חיצוניים לארגון והן מהעבודה השוטפת בארגון- מקורות פנימיים,  מעובדים לכדי מידע שיוגש למקבלי ההחלטות בארגון הקובעים את מדיניות הארגון ודרך התקדמותו.  כיום ישנן חברות המציעות שירותי מחקר באופן שוטף ומציגות מידע מעודכן כל הזמן. דוגמא לתהליך עבודה  של חברת  תוכלו למצוא בקישור הבא. 

     דוגמא לתהליך עבודה


 קישור ליחידת לימוד ארבע עשרה- רקע תיאורטי


גרסא להדפסה גרסא להדפסה