קיימות באמנות קיימות באדריכלות
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות העיצוב המקיים
תוצרים
מעצבים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
מקורות וקישורים
 
דוןן צ'אדוויק - Don Chadwick

דון צ'אדוויק, מהמובילים במעצבי הריהוט, ובמיוחד כיסאות, נוקט בגישה כי המעצב  אינו יכול להסתפק בתהליכי תכנון במחשב אלא עליו לתכנן בפועל,  בתהליך ניסויי בלתי אמצעי. הוא ניסח זאת כך:  "הדרך היחידה לדעת אם כיסא הוא נוח היא ממש לשבת עליו ולערוך את השינויים הנדרשים בו... מחשב אינו יכול לחוש את הדקויות של עיצוב כיסא. כיסאות טובים הם מורכבים מידי בשבילו".

צ'אדוויק נחשב לפורץ דרך בתחום השימוש בחומרים, בתהליכי עיצוב ובהמצאת מנגנונים שהפכו את הכיסאות שיצר למובילים במיוחד בענף הריהוט המשרדי והעלו את הסטנדרט העולמי של התעשייה כולה. הסטודיו שלו ממוקם בסנטה מוניקה שבדרום קליפורניה, ארצות הברית, והוא מכנה אותו "מעבדת ניסיונות"  (Experimental Lab). אהבתו לעיצוב רהיטים התחילה עוד בילדותו כשסבו, שהיה חרש עץ אמן, עסק גם הוא בהכנת רהיטים ולימד אותו להשתמש בכלי עבודתו הידניים, הדורשים דיוק מרבי וסבלנות.

בשנות החמישים של המאה ה- 20 למד צ'אדוויק עיצוב תעשייתי באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס  (UCLA), והתמקד בעיצוב רהיטים. במיוחד הושפע מהרצאתם של צ'ארלס וריי איימס (Charles and Ray Eames), שהביאה אותו למסקנה כי עיצוב רהיטים יוצר "הבדל ממשי" ומשפיע על חיי האדם יותר מכל סוג עיצוב אחר.

לאחר שסיים את לימודיו עבד צ'אדוויק בחברת ויטור גרון ושות' (Victor Gruen & Associates). בשנת 1964 ייסד את הסטודיו שלו לעיצוב. בעשרים השנים האחרונות צ'אדוויק הוא שותף בכיר בחברת הרמן מילר, הידועה ברעיונות מקוריים וחדשניים בתחום הריהוט.
שיתוף הפעולה עם חברה זו החל באמצע שנות השבעים. צ'אדוויק פיתח יחד עם עוזר ראש מחלקת המחקר ביל סטמף (Bill Stumpf) את כיסא ארגון (Ergon, 1970-1976), שהציב סטנדרטים חדשים לתעשייה מבחינת נוחות ארגונומית. ב- 1974 עזב סטמף את החברה, וב- 1977 הקים יחד עם צ'אדוויק את חברת "צ'אדוויק סטמף ושות'" במיניסוטה. הם המשיכו לעצב כיסאות עבור חברת "הרמן מילר", ויצרו כמה מן הכיסאות הנמכרים והידועים ביותר בשוק כגון כיסא איקווה (Equa, 1984) המפורסם, שהוא פיתוח של כיסא ארגון. שמו של כיסא זה בא מן המילה שוויון (Equal) והוא מתאפיין בנוחות ארגונומית  ובתמיכה לגוף של כל מי שיושב עליו, ללא קשר למשקלו, לתכונות גופו, לסוג עבודתו ולתנועתו. העיצוב המתוחכם של הכיסא מתאים עצמו לכל סוג  של גוף היושב עליו. בכך הוא עונה לעקרונות העיצוב האוניברסלי, המציב פתרון אחד לצרכים שונים.

כיסא איירון (Aeron Chair) שפיתחו ב- 1994 וכיסא צ'אדוויק Chadwick Chair שעיצב בעבור חברת Knoll הקנו לצ'אדוויק שם בינלאומי. עיצובם של כיסאות אלו מתייחס לגוף האנושי, והם תוכננו בגישה ארגונומית, ומתוך הנחה  בסיסית שהגוף נמצא בתנועה מתמדת. בכיסא איירון נעשה שימוש בתערובת פוליסאטר נושמת לגב ולמושב, כך שמתאפשרות תנועה והשתנות יחד עם גוף היושב על הכיסא.

המגזין Business Week והחברה לעיצוב תעשייתי של אמריקה (Industrial Design Society of America) בחרו את הכיסא הזה ל"עיצוב המאה".  כיסאות איקווה ואיירון גם זכו למקום כבוד כיצירות אמנות במוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק  (MOMA).
מעבר לריהוט משרדי מעצב צ'אדוויק גם ריהוט פנאי כגון פינת הישיבה של בנטם (Bantam), אביזרי תלייה לארונות (Circuit Cabinet Pulls) ידיות אריאל לדלתות ועוד. בנוסף לעבודתו כמעצב רואה צ'אדוויק חשיבות עליונה בחינוך הדור הצעיר של המעצבים ובהפצת השקפת עולמו העיצובית.  כיום הוא משמש גם יועץ ומנחה לסטודנטים בוגרים של UCLA, האוניברסיטה שבה למד.

לרהיטים בעיצובו של  צ'דוויק היבטים של אקו-עיצוב. במיוחד בכיסאות באה לידי ביטוי גישת האקו-יעילות הדוגלת בצמצום, בשימוש חוזר ובמיחזור. גישה זו באה לידי ביטוי באיכות האופטימלית ובעמידות המאפיינת את מוצריו של צ'דוויק ומאריכה את אורך החיים שלהם. שיטות הייצור מתבססות על טכנולוגיות נקיות, הנמנעות משימוש בצבע חיצוני ובציפויים רעילים. כמו כן, ניכר שימוש מצומצם בכמות חומרים, ושימוש מוגבר במבנים חסכוניים וחכמים. חומרי הגלם – אלומיניום, פלדה, פלסטיק וזכוכית - כוללים אחוזים גבוהים יחסית
(40%) של חומרים ממוחזרים ואחוזים דומים של חומרים הניתנים למיחזור. יתר על כן, הכיסאות, למשל,  מורכבים מחלקים שניתן להחליפם ואין צורך להשליך את הכיסא כולו. בחלקים המוחלפים נעשה שימוש חוזר לאחר שיפוצם.


מקורות וקישורים

 אתר הבית של חברת הרמן מילר
 אתר Design Within Reach
 אתר הבית של חברת Knoll
 אתר הבית של חברת Forms+Surfaces
 אתר Gabrielross
 אתר Namen der Kunst
 אתר הבית של חברת הרמן מילר
 אתר Design Within Reach
 אתר הבית של חברת Knoll
 אתר הבית של חברת Forms+Surfaces
 אתר Gabrielross 


גרסא להדפסה