קיימות באמנות קיימות באדריכלות
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות העיצוב המקיים
תוצרים
מעצבים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
מקורות וקישורים
 
טיירי קאזאזיאן Thierry Kazazian


טיירי קאזאזיאן  (1962-2006) היה מעצב תעשייתי צרפתי, בין מייסדי ארגון O2France וכיהן כנשיאו.  הוא עסק בפיתוח תכניות לעיצוב ושיווק בתפיסה של קיימות וייעוץ בנושא,  ומהראשונים שהציב את נושא העיצוב למען קיימות במרכז הדיון הציבורי בצרפת. בספרו:
"Il y aura l'âge des choses légères -  the age of lightness is coming" -  "עידן קלות החפצים מגיע", מטיף קזאזיאן למה שהוא מכנה "כלכלה קלה" (Light Economy) וטוען: "דרוש שינוי מרחיק לכת לחברות המעוניינות להכניס לשוק מוצרים קלים, חסכוניים, יעילים וחכמים יותר. במילים אחרות, קיים צורך דחוף בכלכלה 'קלה' המסתמכת פחות על חומרים גסים טבעיים ויותר על החומר האפור" (כלומר השכל האנושי, נ.ט.).

ב- 17/10/06 נפתחה במוזיאון המדע בפריז תערוכה שנקראה "A Change of Era"  - "חילופו של עידן". התערוכה התבססה על משנתו של קזאזיאן, שנפטר מלוקימיה כמה חודשים לפני פתיחת התערוכה. התערוכה האירה את התחומים שבהם כל אדם יכול להשתתף באופן אישי כדי לתרום לפיתוח בר-קיימא ולקדם את חזון "עידן הקלות" של קזאזיאן. הרעיון לתערוכה נהגה כשנתיים לפני כן (2004), והתכנית חולקה לקבוצה של סטודנטים לעיצוב כדי שיתרמו מרעיונותיהם ומעיצוביהם.

כאמור, קאזאזיאן לא עסק רק בנושאי העיצוב אלא גם בתכנון ממשי של עתיד בר קיימא במגוון תחומים. במאמרו "Eco-Design and the Human-Powered Products"  -" אקו-עיצוב ומוצרים המונעים בידי אדם" הוא מציג את מערכת היחסים בין העיצוב האקולוגי ובין שימוש בכוח אנושי כחלק מחידוש המקורות האנרגטיים העולמיים.  מה שהוא מכנה "מערכות אנרגיות אנושיות" (Human-Powered Energy Systems) הן מערכות הפועלות באמצעות שרירי הגוף האנושי ומסייעות להפחתת עלויות, צמצום בזיהום ולחיסכון רב באנרגיה.

ארגון O2 הוא ארגון בינלאומי בעל סניפים ומרכזים באירופה, בארצות הברית, בהודו, בשווייץ ובאנגליה. הארגון הבינלאומי הוקם רשמית ב- 1988, למרות שלפני כן הוקמו כמה סניפים. קזאזיאן, שהשתתף בדיונים המקדימים להקמת הארגון, היה בין החלוצים והקים את O2  צרפת. אחת ממטרות העל החשובות  של O2 היא הפחתת הנזק הסביבתי הנגרם כתוצאה מפליטת גז CO2 לאטמוספרה על ידי צריכה של אנרגיית ייצור תעשייתי. לשם כך מעודדת O2 מציאת מקורות אנרגיה חלופיים המתחדשים. את התהליך מכנה קאזאזיאן Decarbonisation. 

במקביל, ב-1987 הקים קאזאזיאן חברה פרטית שלו, שמטרתה הייתה לקדם מוצרים ושירותים בני קיימא. זאת באמצעות תמיכה וייעוץ לחברות אחרות שהחליטו להתקדם במה שקאזאזיאן מכנה "התפתחות בלתי נמנעת אל עבר חברה בת קיימא. בחברה כזו, הרעיון הבסיסי לטובת הסביבה והגנתה שולט באמצעות יצירת מודעות אצל קהל הלקוחות".

 


מקורות וקישורים

אתר O2 France
אתר O2 הבינלאומי
אתר World Prout Assembly
אתר מוזיאון המדע בפריז. תערוכת "A Change of Era"  בנושאי איכות הסביבה
אתר Five One על התערוכה בפריז בנושא איכות הסביבה

 The Plumber
 Kazazian, t., Jansen, A., "Eco-design and human-powered products".
  Bourg, D., Perspectives on Industrial Ecology, Greenleaf Publishing, 2003.

 


גרסא להדפסה