קיימות באמנות קיימות באדריכלות
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות העיצוב המקיים
תוצרים
מעצבים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
מקורות וקישורים
 
מוריס וויליאם

מוריס, ויליאם (Morris, William)
מעצב, תאורטיקן, משורר, פעיל סוציאליסטי אנגלימוריס נולד למשפחה אמידה ומעולם לא חווה בעיות כלכליות. ב- 1853 הוא החל ללמוד בקולג' באוקספורד, ושם פגש את האמן אדוורד ברונה-ג'ונס. תחילה הם רצו להיות כמרים, אך לבסוף החליטו להעביר לזולתם את הרעיונות הרוחניים לא באמצעות הדת אלא באמצעות האמנות ותבונת הכפיים. ברונה ג'ונס החליט להקדיש את עצמו לציור, ומוריס - לאדריכלות. הם חקרו כנסיות בסביבת אוקספורד, וב- 1858 ערך מוריס טיול לצרפת, ושם התרשם במיוחד מהכנסיות הגותיות.

מוריס הכיר את כתביו של הפילוסוף ג'ון רסקין והושפע מהם. הוא התעניין בקשר שבין אמנות לחברה, החל לכתוב שירה, ובזמנו הוערך כמשורר. ב- 1870 הוא זנח את העיסוק באדריכלות והחל ללמוד ציור אצל הצייר הנודע רוסטי. בחוגו של רוסטי הכיר אמנים "פרה-רפאליטים" נוספים. ב- 1861 הוא ייסד חברה לעיצוב. הרהיטים, הטקסטילים והאריחים של מוריס הפכו לשם דבר.

מוריס היה מייסדה ומנהיגה של קבוצת ה-Arts and Crafts שעסקה באדריכלות ובעיצוב. מטרת הקבוצה הייתה ליצור אמנות ואומנות לפי הדגם של ימי הביניים לקרב בין האמנות לחיי היומיום, ולהחזיר את הקשר התרבותי בין אמנות ולחיים, קשר שנותק בעקבות המהפכה התעשייתית. מבחינתם היו האמנות והאומנות שוות בערכן.
ב- 1877 ייסד מוריס חברה לשימור של בניינים עתיקים שפועלת עד היום. החל ב- 1870 גברה המעורבות החברתית שלו. הוא היה איש שמאל, חבר בכמה מפלגות סוציאליסטיות. ב- 1884 הקים מפלגה משלו.מקורות

בן-פשט, מ' 1994, היבטים בתולדות העיצוב, משרד החינוך והתרבות.

Akiama, A. and others (1996), The Dictionary of the Art History, Grove, NY. 


גרסא להדפסה