קיימות באמנות קיימות באדריכלות
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות העיצוב המקיים
תוצרים
מעצבים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
מקורות וקישורים
 
עופר כהנא

מעצב גרפי, בוגר "בצלאל". בשנת 2004 הקים את קבוצת "פרהסיה", קבוצת אמנים, מעצבים ואנשי חינוך ששמה לה למטרה לתרום לפיתוח שפת תקשורת אזרחית, שתהווה תחליף לשפת הפרסום התקשורתית הקיימת, שבה הם רואים "פטיש 5 קילו" המונף מעל ראשי הצרכנים. הקבוצה פועלת בשיתוף עם ארגונים שונים לשינוי חברתי, וביצירת תערוכות, תכניות לימודים, חומרי הסברה ופיתוח אוריינות חזותית. 

תפיסת העולם של כהנא, העומדת בבסיס הרעיון של קבוצת "פרהסיה", היא כי בנושאים שאינם אמת מדעית אמפירית, אלא עניין של ערכים ותרבות, שלא ניתן, וגם לא צריך, להוכיח את אמיתותם, על האדם לקחת אחריות למעשיו ורצונותיו ולא להפקיד את עצמו בידי כוחות חיצוניים כמו ממשלה, דת או תאגידי ענק.

המילה "פרהסיה" ביוונית משמעותה "חלל ציבורי", אך גם פעולה אנושית אקטיבית. כהנא והקבוצה שהקים קוראים ל"עשיית פרהסיה" העומדת בחמשת הקריטריונים הבאים:
1. כנות - דבר בשם עצמך ועמוד מאחורי דבריך
2. אמת – אמור את הדברים כפי שהם
3. ביקורת – אם יש, דאג לומר אותה באומץ
4. סיכון – אל תפחד לומר את האמת שלך ולקחת סיכון מול הממסד, השלטון או החברה
5. חובה – פעל מתוך תחושת שליחות וחובה לאמת הפנימית שלך

כהנא רואה חשיבות בפעילות חוץ-מוזיאלית, כדי להביא לשינוי חברתי אמיתי. ההשראה לרעיונות אלו הגיעה ממסע שערך בצרפת, שם התוודע אל קבוצת המעצבים "גרפוס", שלדבריו שינו את מהלך היסטוריית העיצוב תוך שילוב נדיר בין שפה עיצובית גבוהה ובין מחויבות חברתית. על העיצוב להיות חלק מתוך שינוי חברתי עמוק: "אנחנו רוצים לממש עקרונות שאנחנו מאמינים בהם – שוויון וחופש. אנחנו מנסים להשפיע באמצעים שלנו, העיצוביים, תוך כדי הלימה בין האמצעים והמטרות".

כהנא והקבוצה השתתפו ויזמו כמה פרויקטים בארבע השנים מאז הוקמו. בפרויקט "איך אנחנו מרשים לעצמנו" במסגרת "פסטיבל האקטיביזם" שיזם ארגון "פעולה ירוקה", עיצבו חברי קבוצת "פרהסיה" כרטיס ביקור לכל משתתף, המציג בדיאגרמה את חלוקת הזמן שלו בין פעילות חברתית ובין עיסוקיו האישיים. הקבוצה עיצבה קמפיין פרסומי בעבור "הוועד הציבורי נגד עינויים", שכלל דפי מידע וכרזות. בפרויקט "דרך השפה" צוירו בגרפיטי על קירות ופחי זבל בעמק רפאים בירושלים מילים בערבית מתורגמות לעברית, ובעבור עמותת "רופאים למען זכויות אדם" (PHR) עוצבו גלויות המנגידות כפריים חסרי כל עם עשירים המבלים בבריכה.

כהנא עצמו מרבה להרצות ולהשתתף בימי עיון העוסקים בהיבטים שונים של זכויות האדם ובקשר ביניהם ובין עולם העיצוב והתקשורת. במרץ 2007 אצר את תערוכת "מערכת החיכוך" במכון הטכנולוגי בחולון, וגם עיצב את הכרזה  לתערוכה. התערוכה, שכללה גם יום עיון, עסקה כולה בלקיחת אחריות חברתית על אותם תחומים שלדעת היוצרים הממשלה הסירה מהם אחריות, אם על ידי הפרטה ואם על ידי הזנחה, כמו חינוך, איכות הסביבה, בריאות ועוד. התערוכה עסקה בשאלה כיצד יש להשתמש בכלים של האמנויות השונות כדי ליצור שינוי חברתי וחברה אזרחית אחראית יותר.  


תמונות:

 כהנא,ע., גורן, ה., קידר, ה., "ידיים למעלה", מיצב. 
 כהנא, ע., "מיסכה זה כאן", כרזה חיה 1 
 כהנא, ע., "מיסכה זה כאן", כרזה חיה 2
 כהנא, "עטיפת הספר דרידה קורא שייקספיר", סדרת הצרפתים, הוצאת הקיבוץ המאוחד

קישורים ומקורות

 גדר סביב מיסכה
 עופר כהנא – "קבוצת פרהסיה", סיקור הרצאה, 01/01/08
 תערוכת "מערכת החיכוך", אתר Hit, המכון הטכנולוגי בחולון, הפקולטה לעיצוב
 אתר קבוצת פרהסיה
 המכון הטכנולוגי ביום עיון בנושא תערוכת מערכת החיכוך, אתר לימודים אינפו

 


גרסא להדפסה