קיימות באמנות קיימות באדריכלות
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות העיצוב המקיים
תוצרים
מעצבים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
מקורות וקישורים
 
פאולו סולרי ופרויקט ארקוסנטי (1919 – Paolo Soleri)

סולרי, אדריכל איטלקי-אמריקאי, בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת טורין (Turin) מ- 1946, נחשב לתלמידו של פרנק לויד רייט (Frank Lloyd Wright), שאיתו הוא עבד, והושפע גם מהאדריכל הספרדי המפורסם אנטוניו גאודי (Antonio Gaudi). סולרי ידוע כמטיף נלהב של חיים ירוקים ואורגניים, וגם פיתח אדריכלות אורגנית, שאותה הוא מכנה ארקולוגיה
(Arcology) , שילוב של המילים אדריכלות ואקולוגיה.


דיוקן של סולרי, מקור: ויקיפדיה

את רעיונותיו יישם במספר פרויקטים. הידוע מביניהם הוא פרויקט ארקוסנטי (Arcosanti), אשר תוכנן במדינת אריזונה בארצות הברית. היישוב ארקוסנטי ממוקם במדבר מוהבי, 65 קילומטר מצפון לפינקס, ליד הכביש הבין-מדינתי l-17.  הפרויקט נועד לאכלס בבניין ענק אחד קהילה פונקציונלית ואורגנית בת 5000 נפשות. בני אותה הקהילה גם יועדו לבנות בהדרגה את הבניין, המתפקד כיישוב על פי עקרונות הקיימות. הבניין עדיין בשלבי בנייה, והתושבים עצמם בונים אותו.

את הרעיון הגה סולרי בספרו Arcology: The City in the Image of Man , שם הוא מתאר עיר בדיונית, בנויה לגובה, אשר טביעת הרגל האקולוגית שלה מצומצמת מאוד יחסית לגודלה ולכמות האוכלוסייה בה. סולרי יצר עיצוב יוצא דופן בעבור קהילה המכלכלת את עצמה במדבר. הפרויקט מציע חלופה ופתרונות לבעיה של אכלוס יתר בערים והזיהום הנוצר בהן כתוצאה מגדילתן. על פי תחזיות האו"ם, עד שנת 2010 יותר מ- 26 ערים בעולם יהיו בעלות אוכלוסייה העולה על 10 מיליון נפשות. ערים אלו מחסלות שטחים פתוחים באופן שיטתי, יוצרות אזורי עוני ופשע, זיהום אוויר ופקקי תנועה המייצרים "איי חום" של עלייה בטמפרטורה ובלחות, גורמות להחמרה ב"אפקט החממה" ובזבוז עצום באנרגיה. 

ב- 1970 החל סולרי, בשיתוף סטודנטים, לבנות אב-טיפוס לעיר העתיד שלו, ניסוי אדריכלי יומרני שאמור לאכלס כ- 5000 נפשות. המבנה מתוכנן כמגדל מעוגל שגובהו קילומטר, מוקף בשני מבנים טבעתיים נמוכים, שאליהם מובילים מעברים רדיאליים - עיצוב המעיד על שימוש מודע בדימויים ארוטיים. "המגדל מסמל את הזכר", כותב סולרי, "והטבעות הקונצנטריות את הנקבה, הרחם. החדירה ההדדית שלהם יוצרת את המורכבות והפוריות העירונית".

הדגם שבנה ניצב כיום במשרדיו, הממוקמים ליד מרכז סקוטסדייל, בבניין קרן קוסאנטי
(Cosanti Foundation), עמותה שהקים יחד עם אשתו המנוחה כדי לתמוך במחקר בעבור הפרויקט שלו. פרויקט ארקוסנטי מזכיר אדריכלות בדיונית המוכרת מספרות בדיונית ומסרטי מדע בדיוני, שבהם ערי העתיד מתוארות כמבנים מפלצתיים המיתמרים לגובה רב ומהווים יחידה אקולוגית שלמה ומתפקדת בפני עצמה. סופר המדע הבדיוני אייזק אסימוב תיאר בספרו "מערות הפלדה" מ- 1964 רעיון דומה, שבו האנושות סוגרת עצמה בבנייני ענק, ונופי הטבע האמיתי הופכים למוצג מוזיאלי. אצל אסימוב הופכים דיירי ערי הבטון הוורטיקליות לאגרופוביים (חרדה מפני מקומות פתוחים) ומאבדים את הקשר האנושי עם הטבע. סולרי, הרואה בחזון זה את הפתרון הממשי לעתיד, טוען כי סוג בנייה כזה יאפשר שימוש יעיל יותר של האדמות, וגם מציע בנייה של שטחים ירוקים וחקלאיים מלאכותיים בתוך המבנים עצמם. רעיונות אלו מושפעים ממורו, פרנק לויד רייט, שהציע חזון דומה ב- 1956.

גם היפנים, המוטרדים מאוד מחזון אכלוס-היתר של הערים (על פי תחזיות האו"ם עד 2010 יגורו בטוקיו כ- 30 מיליון בני אדם), החלו לתכנן בנייני על (Hyper Buildings) המתנשאים לגובה 1,000 מטרים ויותר כמו פרויקט X-seed 4000 של חברת Taisei היפנית, או מבנה-על בגובה 4,000 מטר, כגובהו וצורתו של ההר פוג'יאמה. פרויקט זה נמצא בשלבים של חזון בלבד, אך בטאיפה שבטאיוון נבנה ב- 2003 בניין על המתנשא לגובה 508 מטרים. היפנים רואים בבניינים אלו ערים אנכיות לכל דבר, ומתארים אותם כ"אדריכלות שתתרום במלואה לחיי החברה בעתיד… כאורגניזם הפועל בתיאום ובהרמוניה עם האורגניזם הגדול יותר - כדור הארץ. בניין שיהיה ידידותי הן לבני האדם והן לסביבה".

גם על פי חזונו של סולרי, התנועה בעיר האנכית תיעשה באמצעות מעליות, מדרכות נעות, קרוניות חשמל, אופניים וברגל. בכך הוא מקווה להפחית באופן משמעותי את הזיהום הסביבתי, בזבוז הזמן והמשאבים הנוצרים כתוצאה משימוש במכוניות ובדלק.

בארקוסנטי שבאריזונה לא מומש החזון במלואו. רק חלקים מעטים מן המבנה הטבעתי הושלמו. המבנה פתוח לנוף המרהיב של המדבר בצפון אריזונה. יש בו תיאטרון פתוח להתכנסות ומרכז מבקרים המסביר את רעיונותיו של סולרי ומפיץ אותם. תושבי הקבע הם בעיקרם אמנים ואומנים היוצרים כלים וחפצים בייצור ידני בסדנאותיהם, וחלקם עובדים במרכז המבקרים, בחנות הספרים והמזכרות ובמסעדה. הם מנהלים כלכלה מקיימת, הכוללת עיבוד שטחי חקלאות לצורכיהם, וקולטים קבוצות סטודנטים המשתלמים בעקרונות הארקולוגיה, עובדים ויוצרים במקום וממשיכים במלאכת הבנייה באיטיות רבה.


מקורות וקישורים

 האפטמן, א., "הקומה ה-350", הידען, 08/02/01
 חזון מגדל בבל מתחדש ב"בנייני על" ל 100,000 אנשים ויותר, בארץ הדעת, מבזקים
 אתר פרויקט ארקוסנטי
 אתר Arcology
 אתר קולג'  Ithaca במדינת ניו-יורק
 אתר Encyclopedia, הערך Paolo Soleri מתוך The Columbia Encyclopedia

 


גרסא להדפסה