קיימות באמנות קיימות באדריכלות
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות העיצוב המקיים
 התפתחות העיצוב המקיים במאה ה-19
 ציוני דרך במאה ה-20 עד שנות השבעים
 התפתחות העיצוב המקיים בסוף המאה ה-20
 תפיסת העיצוב המקיים וערוצי הפצתו בעולם
תוצרים
מעצבים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
מקורות וקישורים
 
תפיסת העיצוב המקיים וערוצי הפצתו בעולם

בבסיס תפיסת "העיצוב המקיים" בגישת ה"אקו-אפקטיביות", עומדת משנתם של מקדונאו ובאונגארט. כדי לממש את "המהפכה התעשייתית הבאה" על המעצבים לצבור ידע וניסיון במחקר ולבנות בנקים של סוגי ידע מגוון ונגיש, שניתן יהיה לחלק אותו עם האחרים ולהעשירו. חלק לא פחות חשוב במימוש המהפכה הזאת הוא הטמעת עקרונותיה בקרב המעצבים ובקרב המוסדות המכשירים, כלומר בתי ספר ומוסדות שבהם המעצבים פועלים: ארגוני מעצבים, מרכזי עיצוב, מכוני מחקר ומסגרות של התכנסויות אקדמיות.

כאשר מקלידים את המילים sustainable design center במנועי חיפוש באנגלית מתקבלות קרוב ל-700,000 תוצאות. המילים sustainable design מניבות למעלה ממיליון תוצאות. בתוך כל האתרים שבהם מוזכרים המילים האלה ניתן למצוא עשרות רבות של ארגונים, כתבי-עת ומרכזים ברחבי העולם שעניינם לקדם את נושאי העיצוב המקיים, לספק ידע, לייעץ ולחנך בנושאים אלה.


יש ארגוני מעצבים בינלאומיים, כמו "o2", ארגונים עסקיים של חברות עיצוב מייעצות בנושא, ארגונים המקדמים את נושא הקיימות בתחומים שונים, כמו The Natural Step, העוסק בעיקר בתחומי העסקים ובכלל זה בתחום העיצוב; מרכזים לימודיים הפועלים לצד אוניברסיטאות ובתי ספר גבוהים לעיצוב, כמו אוניברסיטת Surrey באנגליה The Center for Sustainable Design (CfSD) at the faculty of Design at the Surrey Institut of Art and Design, ואוניברסיטת RMIT במלבורן שבאוסטרליה. כמו כן קיימים מוזיאונים לעיצוב; ארגונים המתמחים בהענקת פרסים למעצבים ולסטודנטים לעיצוב על פרויקט של עיצוב מוצר, בניין, סביבות, שיטות או מערכות על-פי עקרונות מקיימים; חברות תעשייה המחויבות לעיצוב מקיים, או לפחות מצהירות על כך, כמו "איקאה" ו"הרמן מילר", וגם מעצבים ואדריכלים יחידים, כמו שיגארו באן; ירידים בינלאומיים, כמו אקספו 2000 בהאנובר, גרמניה, יריד שחרט על דגלו את נושא הקיימות בתעשייה, באדריכלות ובעיצוב. באקספו 2000 עיצב שיגארו באן את הביתן היפני מגלילי קרטון, גלילים בשימוש חוזר לאחר שסיימו את תפקידם המקורי כבסיס לגלילת בדים.מקורות וקישורים

 הרצאה של האדריכל ויליאם מקדונאו על חוכמת העיצוב בגישה "מן העריסה לעריסה"

 האתר של המעצב ארווין דצ'בסקי

 אתר ארגון המעצבים בתפיסת הקיימות O2

 המרכז לעיצוב למען קיימות בבריטניה center for sustainable design 

 אתר תחרות לסטודנטים לעיצוב למען קיימות

 מרכז העיצוב שליד בית הספר לעיצוב ואדריכלות RMIT אוסטרליה

 האתר של שיגרו באן (Shigeru Ban)

 


גרסא להדפסה