קיימות באמנות קיימות באדריכלות
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות העיצוב המקיים
תוצרים
 מוצרים
 מתקנים
 סביבות
מעצבים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
מקורות וקישורים
 
מוצרי דיימקסיון (Dymaxion)

 "דיימקסיון" הוא צירוף של שלוש מילים: "דינמיות" (Dynamism), "מקסימליות" 
(Maximum) ו"מתח" (Tension).
ממציא המילה הוא פרסומאי שעבד ברשת חנויות "פילד מרשל" בשיקגו, בעבור עיצוביו של  המדען, הפילוסוף והממציא ריצ'רד בקמינסטר פולר  
(Richard Buckminster Fuller 1895 - 1983).
אותו פרסומאי שם לב כי שלוש המילים האלה משמשות את פולר באופן מיוחד כאשר הוא מתאר את המצאותיו. מאז הפך המושג "דיימקסיון" לשם מותג המצורף להמצאותיו של פולר. המצאות אלה עוסקות ברובן במציאת פתרונות בני קיימא יצירתיים לבעיות האנושות. בין המצאותיו החשובות ניתן למצוא את הכיפה הגאודזית, בית דיימקסיון, מכונית דיימקסיון, מפת דיימקסיון ועוד.


בית הדיימקסיון, מקור: ויקיפדיה

לאחר משברים אישיים בחייו שבעקבותיהם כמעט התאבד, פולר החליט להקדיש את חייו לטובת האנושות.
בשנת 1928 עיצב פולר חלל פנימי של בית קפה בגריניץ' ויליג', שם התגורר, בתמורה לארוחות סדירות. בהרצאות שנשא בבית הקפה הוא הציג את המודלים של מה שהוא כינה בית דיימקסיון (Dymaxion house). האדריכל היפני-אמריקאי איסאמו נוגוצ'י (Isamu Noguchi) ראה את המודל והתלהב מהרעיון, והשניים שיתפו פעולה עד סוף חייהם.

בית הדיימקסיון הוא מבנה מרכזי מקורה בכיפה, הנתמך בעמוד מרכזי אחד ומוקף ביריעות אלומיניום. הבית מגיע אל אתר הבנייה כערכה מושלמת ומורכב באתר בקלות. הוא נועד להתאים לכל אתר או סביבה ולהשתמש בחומרים קיימים באופן היעיל ביותר. המשלוח וההרכבה של המבנה גם הם זולים במיוחד. הבית נבנה מאלומיניום, חומר חדיש ביותר בזמנו, זול יחסית, קל משקל ונוח להעברה ולהרכבה. פולר התכוון לייצר את המבנה בייצור המוני ולכן חיפש חומר שיהיה זול, נוח לעבודה, קל וחזק מספיק לעמוד בסופות הטורנדו האופייניות לקנזס. מעבר לכך, החומר היה זמין כיוון שנותרו ממנו עודפים במפעלים לייצור מטוסי קרב לאחר מלחמת העולם הראשונה. צורתו העגולה של הבית נובעת מהרצון לחסוך בחומרי גלם וליצור חלל המשמר חום. מעבר לכך, הצורה המעוגלת חזקה ויציבה ביותר אך ניתנת להעברה בקלות. הפרויקט נגנז לאחר מלחמת העולם השנייה וענה לצורך בדיור בתקופה של שיקום כלכלי, אבל בגלל ניהול כושל של הפרויקט נכשלה הפצת בתי הדיימקסיון.

   מקור: עמלנט, מפגשים מהסוג החזותי

למרות כל יתרונותיו, בית הדיימקסיון מעולם לא הגיע לכדי ייצור המוני. דגם של הבית נמצא במוזיאון הנרי פורד בגריניץ' ויליג'. עם זאת, במהלך מלחמת העולם השנייה בנה פולר יחידות דומות בעבור הצבא האמריקני, שבהם שיכנו חיילים באלסקה, במזרח התיכון ובניו-ג'רזי.   

כמה שנים לאחר המפגש עם איסאמו נוגוצ'י, עיצבו השניים יחד בשנים 1933-34 את "מכונית הדיימקסיון". המכונית מתאפיינת בצורה של טיפה אווירודינמית, המצמצמת את התנגדות המכונית לאוויר ובכך תורמת לחיסכון בדלק. המכונית הייתה בעלת שלושה גלגלים – שניים קדמיים ואחד אחורי. כמו הבית, גם המכונית הורכבה מלוחות אלומיניום ועוצבה כך שיהיה בה כמה שפחות חומר. היא הייתה ארוכה וגבוהה יחסית (כמו ואן גדול) ויכלה להכיל 10 נוסעים ונהג. מכונית הדיימקסיון הייתה חסכונית בדלק, ובגלל עיצובה המיוחד והעובדה ששלושת גלגליה יכלו להסתובב על צירם היא הייתה מסוגלת לנסוע הצידה ולחנות במקומות צרים במיוחד. פולר עיצב שלושה אבות טיפוס של המכונית, שזכו לפרסום רב בתקשורת. ואולם, לאחר תאונה קטלנית באחת מנסיעות המבחן הוחלט לגנוז את הפרויקט.


מפת הדיימקסיון, ויקיפדיה
מקור: ויקיפדיה

מפת הדיימקסיון
היא מפת העולם הפרושה על גבי איקוסהדרון פרוש (צורה גיאומטרית משוכללת בת 20 פאות). בניגוד למפות אחרות, המפה מאפשרת לתפוס את העולם כולו במבט אחד, כמעט ללא עיוות פרופורציות. פולר רשם פטנט על המפה ב- 1946 וגרסה נוספת שלה נוצרה ב- 1954 והפכה לגרסה המוכרת יותר כיום. מפה זו מבטאת את תפיסת העולם של פולר, שראה באנושות גוף אחד החייב לדאוג לרווחת החברים בו מבלי לפגוע במשאבי הטבע על כדור הלכת שלנו. הוא כינה את כדור הארץ "ספינת חלל", שאותה יש לנהוג בצוותא, מתוך הכרה הדדית כי בני האדם תלויים זה בזה בחייהם על הספינה ולכן עליהם לשמור עליה בצוותא ומתוך תפיסת שוויון וצדק חברתי. בהתאם לתפיסה זו, למפת הדיימקסיון אין צד עליון או צד תחתון. פולר טען כי ביקום אין "למעלה" ו"למטה" או "צפון" ו"דרום". במקום הגדרות אלו הוא הציע "פנים" ו"חוץ" – על פי הקירבה למרכזי כוחות הגרוויטציה. טענתו נבעה מהתנגדותו לחלוקה הפוליטית בעיניו של צפון = למעלה/עליון, דרום = למטה/נחות.  


מקורות וקישורים

 אתר הבית הרשמי של ריצ'ארד בקמינסטר פולר
 ויקיפדיה, הערך מכונית דיימקסיון
 ויקיפדיה, הערך בית דיימקסיון
 ויקיפדיה, הערך מפת דיימקסיון
 Christopher J. Fearnley, The R. Buckminster Fuller FAQ, 06/11/02

 


 


גרסא להדפסה