קיימות באמנות קיימות באדריכלות
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות העיצוב המקיים
תוצרים
 מוצרים
 מתקנים
 סביבות
מעצבים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
מקורות וקישורים
 
קמפוס ירוק

האוניברסיטה היא מוסד חינוכי גבוה, הרואה בעצמו מוביל מגמות חינוכיות בחברה.
בעשורים האחרונים החלה להתפתח מגמה עולמית של הגברת המודעות לאיכות הסביבה, ואוניברסיטאות שונות בעולם החלו לפתח תכניות שונות ליישום חיים ירוקים בקמפוס. מגמה זו זכתה לכינוי "קמפוס ירוק".


Rubus rosifolius, מקור: ויקיפדיה

הפיכת החברה ל"מקיימת" מחייבת שינויים מהותיים בתפיסות עולם ובהתנהגויות של הפרטים בה. לחינוך תפקיד מרכזי ביותר בהנחלת שינויים אלו. המטרה היא לשאוף ל"אזרחות סביבתית", דהיינו, אזרחות הממקמת את בעיות הסביבה בראש סולם העדיפויות, מכבדת את הסביבה ומקדמת התנהגויות מושכלות סביבתית בשגרה היום-יומית.

הדגש העיקרי של התכנית לקמפוס ירוק הוא על הקשר בין החממה האקדמית לבין סביבתה והקהילות הגרות בקרבתה. "קמפוס ירוק" הפועל למען שיפור החיים בתוך הקמפוס, על-ידי עצירה ומניעה של בזבוז משאבים ושל הנזק הסביבתי בתוך הקמפוס, בהכרח פועל  פעולה כפולה, המתייחסת במקביל לסביבות ukevhku, anju. kenpux/ zt, ntjr atufkuxhh, venpux thbv nbu,e, nxchcu, unevhku, vxuccu,אותו ומקהילות שמהן מגיעה אוכלוסיית הסטודנטים לקמפוס.

הפיכת קמפוס ל"ירוק" מתבצעת בשלושה מישורים עיקריים:

1. במישור החינוכי-אקדמי, באמצעות שילוב קורסים בנושאי איכות הסביבה בחוגים השונים, במטרה להכשיר את דור העתיד למודעות סביבתית
2. במישור המנהלי, על ידי אכיפה ומודעות סביבתית מוגברת למניעת מפגעים סביבתיים ברחבי הקמפוס
3. במישור היישומי, באמצעות קידום פרויקטים קהילתיים סביבתיים בעזרת הסטודנטים וחברי הסגל.

הקמפוס הירוק יכול להוות מוקד משיכה לסטודנטים בעלי מודעות סביבתית גבוהה וליהנות מרווחים כלכליים משמעותיים כתוצאה מהחיסכון במשאבים. האוניברסיטאות הן הגוף המרכזי של יצירה והפצה של הידע המודרני, ולכן ראשיהן ונציגיהן רואים עצמם כמייצגי הגופים שצריכים לקחת על עצמם את אחריות לפיתוח מודעות סביבתית בחברה כולה ולהוביל אותה. הקמפוס יהווה מיקרוקוסמוס של החברה וראש חץ אשר יגדיר את התנהגות החברה כולה.

תהליך "יירוק" הקמפוסים יכלול את התהליכים הבאים:

1. הפיכת קמפוס הלימודים למקום שטוב לחיות בו
2. יצירת קמפוס ידידותי לסביבה
3. ייזום והובלת פרויקטים סביבתיים רלוונטיים
4. מתן שירותים לקהילות משויכות
5. מתן פתרונות סביבתיים
6. חינוך ומחקר סביבתי
7. סמינרים וימי עיון

רעיון הקמפוס הירוק נוסה במקומות שונים בעולם. באוניברסיטת שיקגו החלו בפרויקט זה בשנת 1999. היוזמה הגיעה מארגון (ECO (Environmental Concerns Organization המהווה חלק מהמרכז לאיכות הסביבה באוניברסיטה. בתחילה התמקד הפרויקט בעיצוב מחדש של מבני הקמפוס כדי להפוך אותם לחסכוניים יותר באנרגיה. בשנת 2001 התרחב הפרויקט וכלל נושאים נוספים כגון הרחבת תהליכי המיחזור ברחבי הקמפוס, כתיבת מדריך "ירוק" ובו הדרכה לסטודנטים כיצד למזער את הנזקים הסביבתיים בקמפוס, הקמת "מועצה לקיימות" המרכזת את הפעילות כולה, פעילות משותפת עם שירותי המזון בקמפוס לקידום מזון בריא ואורגני, ועוד.

דוגמה נוספת היא אוניברסיטת הארוורד, שהחלה בפרויקט דומה בשנת 2000, מתוך מטרה להפוך את הקמפוס למעבדה חיה של קיימות. הדגש של הארוורד הוא על פיתוח ויצירת ידע ותכניות לקידום נושא הקיימות, שאותם הם מוכרים למוסדות אחרים המעוניינים להפחית את הנזק הסביבתי שלהם ולחסוך במשאבים. האוניברסיטה הקימה צוות הכולל כיום 19 מומחים ו- 40 סטודנטים העובדים בנושא שיפור מבנים ועיצוב מקיים, שינוי התנהגותי ואימון צוותי עובדים, חיסכון באנרגיה והקטנת הבזבוז, וכמובן חינוך סביבתי.

בקמפוס הארוורד החלו לשים דגש על בנייה ירוקה. המחויבות לקיימות ולעיצוב מקיים חברו יחד כדי ליצור מבנה מעונות סטודנטים ירוק, שבו 145 יחידות מגורים. הפרויקט הושלם באוגוסט 2007. הקומפלקס החדש חוסך 28.2% באנרגיה, על ידי שימוש באור טבעי, חלונות Low-E כפולים. שימוש בשירותים בעלי מכל הדחה כפול ומקלחות חסכוניות יוצר חיסכון של 32.4% במים. בנוסף, 32% מהחומרים שמהם נבנה המבנה הם ממוחזרים.  

בישראל "הקמפוס הירוק" אומץ כיוזמה שמנהלים המשרד להגנת הסביבה והמועצה להשכלה גבוהה בשיתוף עם הטכניון, אוניברסיטת חיפה ומכללת תל חי. גופים אלו חברו יחד כדי לגבש קריטריונים להפיכת הקמפוסים השונים בארץ ל"ירוקים", תוך הסתמכות על ניסיונות קודמים בעולם. על המוסדות האקדמיים שהוסמכו כקמפוסים ירוקים נמנים אוניברסיטת תל-אביב, הטכניון, מכללת בית ברל, הפקולטה לחקלאות ברחובות והמכללה האקדמית להנדסה בבאר שבע.

באוניברסיטת תל אביב הוקמה בשנת 2000 ועדה אקדמית לאיכות הסביבה. הוועדה מורכבת מאנשי הסגל הבכיר, ומטרתה לייעץ ולפקח על כל נושאי איכות הסביבה בקמפוס. סטודנטים פעילי ארגון "מגמה ירוקה" הפועל בקמפוס משתתפים אף הם בישיבות, המתקיימות אחת לחודש. פעילי מגמה ירוקה גם מארגנים בקמפוס התל-אביבי אירועים שונים שמטרתם לחשוף את הציבור לנושאים סביבתיים. בולטים במיוחד שני אירועים שהפכו כבר למסורת: "יום ללא קניות" - יום בינלאומי המצוין החל משנת 1993ביום שישי האחרון של חודש נובמבר. יום זה עוסק בתרבות הצריכה ובגלובליזציה של תאגידי הענק הגורמים לזיהום ופגיעה בסביבה. כמו כן "יום ירוק" המתקיים בסמסטר ב' ובו מוצג המפעל הירוק באוניברסיטה לקהל הרחב.

בעקבות קמפוסים שונים בארץ ובעולם הוחלט להקים באוניברסיטת תל-אביב גינה אורגנית.
פעילי "מגמה ירוקה" עברו השתלמות מעשית בגינון אורגני בשיתוף עם הפקולטה לחקלאות ברחובות, וקיימו מגעים עם רשויות האוניברסיטה לקבלת הקצאה של שטח בקמפוס. בסופו של דבר הושעה הפרויקט בגלל ויכוח על מיקומו.

לעומת זאת, בטכניון בחיפה משתרע הגן האקולוגי על שטח של 20 דונם, סמוך לפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית.

הגן, המכיל חורש טבעי ונטוע, בוסתן עצי פרי, בריכות מים, מערכות אקולוגיות ובתי גידול שונים, פתוח לסיורים קבוצתיים או יחידניים ומהווה מרכז חינוכי. הסיורים המאורגנים בגן עוסקים בנושאי המיחזור, שמירת הטבע, חיסכון באנרגיה ואנרגיות מתחדשות.  

בפקולטה להנדסה אזרחית בטכניון הולך ונבנה בימים אלו גם הבניין על שם יצחק רבין. המבנה הוא בן 7 קומות ומשתרע על שטח של 10,000 מ"ר. בניין זה נחשב ל"בניין ירוק" והוא תוכנן כך שינצל באופן מרבי את האנרגיה הטבעית ויגרום לזיהום מינימלי של הסביבה. כך למשל הקפידו המתכננים בנושא הבידוד של הבניין, ונעשה שימוש בזכוכיות Low- e המפחיתות אנרגיה. תקרת ה"סקיילייט" השקופה מבטיחה תאורה טבעית במבנה, אך מתוכננת כך שלא יתחמם יתר על המידה, ומערכות מיזוג האוויר והמים חסכוניות במיוחד ומשתמשות בטכנולוגיות החדישות ביותר.


מקורות וקישורים

 אתר המכללה של בית ברל
 המשרד להגנת הסביבה מקדם ומסמיך קמפוסים סביבתיים
 אתר אוניברסיטת שיקגו  
 אתר אוניברסיטת הארוורד
 אתר אוניברסיטת קולורדו בבולדר ארה"ב
 אתר הטכניון
 אתר "מגמה ירוקה" של אוניברסיטת תל-אביב
 אתר המרכז האקדמי רופין 
 אתר האוניברסיטה העברית 
 המרכז האקדמי רופין - תחרות פרסום בנושא מיתוג ירוק לעמק חפר
 


גרסא להדפסה