קיימות באמנות קיימות באדריכלות
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות העיצוב המקיים
תוצרים
מעצבים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
מקורות וקישורים
 
עיצוב לנזקקים, למוגבלים ולאוכלוסיות חלשות

בעולם המתועש ובעולם השלישי 

בשנת 1972 פרסם המעצב ויקטור פאפאנק את ספרו "עיצוב בעבור העולם האמיתי"
(Design for the Real World), ובו הוא קרא למעצבים למצוא פתרונות לבעיות האמיתיות של החברה בעולם - בעיות הנכים ותושבי העולם השלישי הזקוקים באמת למוצרים חיוניים לקיומם. פאפאנק שאל שאלות נוקבות, כגון: מה מקומו של המעצב במדינות המתפתחות שחלקים גדולים בהן אינם מתועשים כמו בהודו, למשל, שבה 90% מהאוכלוסייה הם חסרי כול ומשוועים לצרכים בסיסיים כמו דיור וציוד בסיסי לבתי חולים ולבתי ספר. לתפיסתו של פאפאנק, עבודתו של המעצב למען אוכלוסייה נזקקת צריכה להתמקד בפתרונות הנדרשים על פי התנאים המיוחדים של המקום, למשל: נעלי מונסונים מפלסטיק העמידות בגשמים, מתקן מאדה לעוגות אורז, סמלים חזותיים לצרכים רפואיים של אוכלוסייה שאינה יודעת קרוא וכתוב, תותבות לנכים הרבים שנכותם נגרמת מתנאי חיים קשים, מעוני וממלחמות, כיסאות גלגלים לניידות קלה השווים לכל נפש.

מתמחה בכך קבוצת המעצבים מוטיבשן (Motivation), אשר שמה לעצמה למטרה לענות לצרכים של עוני וזכויות אדם באמצעות עיצוב. היא מתכננת מוצרים המאפשרים ניידות נוחה וקלה לנכים, ומעניקה שירותי עיצוב למעצבים מקומיים ולמוסדות שיקום הפזורים ברחבי העולם. הם מתמקדים במוצרים בעלות נמוכה, שניתן ליצרם ולתחזקם בתנאים הדלים של המקום לטווח ארוך. למשל, כיסא גלגלים לנכים שעוצב ממרכיבים בשימוש חוזר, קלים להשגה במקום.

מאז שנות השבעים של המאה ה-20 גברה בקרב המעצבים המודעות לעיצוב חברתי הממקד את המאמץ המקצועי לצרכים של החלשים והמוחלשים בחברה האנושית. נערכים כנסים, מתאגדות אגודות ומתקיימות תערוכות העוסקים בעיצוב הנושא אחריות חברתית וסביבתית, למשל, החברה האוסטרלית ל"עיצוב אחראי" (The Society for Responsible Design) שנוסדה בשנת 1989 על ידי מעצבים "אשר רצו להיות חלק מהפתרון ולא מהבעיה". מטרת החברה היא לקדם עיצוב אחראי, כלומר לעבוד למען עתיד של קיימות, תוך שילוב שיקולים סביבתיים וחברתיים. חלק מעבודתם כרוך בקידום ובהפצת מידע על עיצוב אחראי בקרב מעצבים, תעשיינים ומשתמשים באוסטרליה.

בשנת 1992 התקיים באוניברסיטת סן פרנסיסקו כנס בנושא "עיצוב לנזקקים", ובעקבותיו המעצב האמריקני ריקרדו גומז (Ricardo Gomes), ושותפים אחרים לכנס הקימו את המרכז לקידום "העיצוב למען צרכים גלובליים" (Design Center fro Global Needs). בכנס היסוד הועלתה על נס מדיניות העיצוב המתחשבת בתנאים מקומיים, במיוחד בארצות שבהן מתקיים אורח החיים המסורתי לצד תעשייה בלתי מפותחת. גומז הזהיר מפני גישה מתנשאת מצד מעצבים המנסים לכפות את התרבות החומרית והטכנולוגית של המדינות העשירות ללא כל התאמה לתנאים מקומיים במדינות עניות וללא כל התחשבות בהם. הוא הביא כדוגמה מעצב מצרפת שפיתח תנור בישול סולרי לשימושן של נשות כפר באפריקה, אבל הוא לא טרח לברר מהו סדר יומן, ולא ידע כי הנשים האפריקניות עובדות בשדה במשך היום ומבשלות רק בלילה. באותו הכנס הרצה גם המעצב הפרופסור מריו מרינו (Mario Marino), העומד בראש מחלקת  המחקר בעיצוב תעשייתי באוניברסיטת בואנוס איירס, שהקדיש את חייו לעיצוב פתרונות לבעיות של אנשים במצוקה. מרינו סיפר כי שהה שנים מספר ביבשת אנטארטיקה ופיתח שם פתרונות דיור חדשים מחומרי פלסטיק מתנפחים, שנועדו להחליף את אמצעי הדיור שבהם גרה האוכלוסייה המקומית ביבשת הקפואה. מרינו גם עיצב רכב אמפיבי בעל שישה גלגלים, המשמש להושטת עזרה בעת שיטפונות ברחבי העולם.


מרבד מאיר. מיליוני אנשים במדינות המתפתחות, חיים עדיין ללא חשמל. המרבד המאיר המיטלטל, נוצר במקסיקו (סיירה מדרה) והוא משלב לדים מאירים וסוללות נטענות. הוצג ב2007 בתערוכה "עיצוב למען 90% האחרים", במוזיאון לעיצוב קופר היואיט בניו יורק.


בנושא זה חשוב לציין את קבוצת המחקר והפיתוח של מעצבים הפועלים בשנים האחרונות באוניברסיטת Salford שבמנצ'סטר. אנדרו ווטון ( Andrew Wooton) ועמיתיו מרכזים ומציגים מודלים, תיאוריות וחקרי מקרה בגישת ה"עיצוב באחריות חברתית" (Socially Responsible Design), הכוללת בתוכה מציאת פתרונות עיצוב המתייחסים לאקולוגיה, לחינוך, לבריאות, לסחר הוגן ולצדק חברתי תוך שילוב גישת הקיימות של מקדונאו ובראונגארט ביחס לסביבה, לחברה ולכלכלה. קבוצת סלפורד משתפת פעולה עם משרד מעצבים המתווים מדיניות עיצוב למען מניעת אלימות ופשע, באמצעות עיצוב סביבות, מתקנים, תאורה וגם עיצוב תכניות שיקום עם נוער בסיכון ונוער עבריין, באמצעות חינוך לעיצוב. לצורך זה המעצבים עובדים עם גורמים שונים בקהילה, מומחים מתחום המשפט, שירות בתי הסוהר ומורים במסגרות חינוך. 

בחודש מאי 2007 נפתחה תערוכה חשובה ביותר במוזיאון לעיצוב קופר היואיט (Cooper-Hewitt Museum) שבניו-יורק ונושאה היה "עיצוב למען 90% האחרים ( Design for the Other 90%)".  תערוכה זו נתנה את הבמה למעצבים מכל העולם ולפתרונות העיצוביים שהם פיתחו למען צרכים בסיסיים הנדרשים לרוב רובה של האנושות, המהווים 90% מאוכלוסיית העולם והמכונים "אוכלוסיית העולם השלישי", אך כוללים גם את האוכלוסיות המוחלשות בקרב מה שמכונה "העולם המפותח". המעצבים האלה מתמחים בעבודתם בשיתוף פעולה עם מהנדסים, יזמים חברתיים, אדריכלים, סטודנטים ומנחים לעיצוב. הוצגו יותר משלושים עבודות שהמחישו כיצד העיצוב יכול להוות כוח מניע לחולל שינוי באיכות חייהם של האוכלוסיות המוחלשות של העולם, ובמקרים רבים להציל את חייהם. הפתרונות שהוצגו הם מתקנים, מכשירים וסביבות בעלות זולה, העונים לשורת צרכים בסיסיים: נגישות למי שתייה נקיים, אספקה והובלת מזון, אנרגיה זולה ומתחדשת, חינוך, בריאות, אמצעי תחבורה שווים לכל נפש, קידום יזמות עסקית ותעסוקתית. מבין המוצגים ניתן לציין:

משאבת מים למי תהום, מתקני סינון למי שתייה בצורת מכל מקרמיקה ובצורת קשית שבאמצעותם ניתן לשתות ישר ממקווה מים בטבע, מכל קירור לשמירת טריות מזון בצורת מכל כפול שבין דופנותיו החול הרטוב יוצר אפקט של התאדות וקירור המכל הפנימי על תכולתו, מתקן להובלת מים המעוצב בצורת מכל גלילי מתגלגל בעל תכולה של 75 ליטר מים. אמצעי תובלה נוסף הוא ה"ביג בודה" (Big Boda) - מתקן המורכב על אופניים המסוגל לשאת מאות קילוגרמים של סחורה או שני בני אדם נוספים. פיתחו את המתקן ומייצרים אותו חברי World Bike  בשיתוף עם סדנה מקומית בקניה של מוזס אודהיאמבו (Moses Odhiambo), ומשתמשים בו בקניה ובאוגנדה. הוצג גם מבנה מקלט מחומרים מתכלים וקל להרכבה בשטח, לשימוש באזורי אסונות טבע ומלחמה כעזרה לפליטים ולניצולים. כמו כן, הוצג בתערוכה זו פרויקט המחשב לכל ילד במאה דולר

תערוכה זו הוכיחה את המודעות של המעצבים לאוכלוסיות מוחלשות ונזקקות בעולם והעשייה למענן, ואת הצורך שיותר ויותר מעצבים, אדריכלים ובעלי מקצועות נלווים, כמו מהנדסים ובעלי מלאכה ירתמו את מקצועם לטובת שיפור חייהם של מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם.


מקורות:

אתר חברת מוטיבשן

האגודה לעיצוב אחראי באוסטרליה - The Society for Responsible Design

תולדות העיצוב למחויבות חברתית

מודל לעיצוב מתוך אחריות חברתית

תערוכה: עיצוב לתשעים אחוז האחרים במוזיאון קופר-היואיט בניו-יורק

מצגת שיקופיות מתוך התערוכה במוזיאון קופר היואיט בניו-יורק

הפקולטה לעיצוב סביבתי באוניברסיטת קלגרי

אגודת מעצבי הפנים – עיצוב באחריות חברתית

המרכז לעיצוב לצרכים גלובליים - design center for global needs

תחרות לסטודנטים לעיצוב בנושאי עיצוב אוניברסלי – עיצוב למאה ה-21

מכון לעיצוב על בסיס הומני – Institute for Human Centered Design


 


גרסא להדפסה