קיימות באמנות קיימות באדריכלות
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות העיצוב המקיים
תוצרים
מעצבים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
מקורות וקישורים
 
מיחזור

הוצאת פריטים וחומרי פסולת מתוך מאגרי האשפה המוטמנת או הנשרפת, באמצעות הפרדה ומיון, שבמהלכם מעבדים אותם לחומרי גלם, שמהם מייצרים מוצרים חדשים, חפצים או חומרים חדשים. לדוגמה: פסולת אורגנית שהופכים אותה לקומפוסט (דשן אורגני), צמיגים ישנים שהופכים לחפצי גומי שונים או לצמיגי מכסחות דשא, זכוכית גרוסה משמשת כחומר מילוי לבנייה, נייר שהופך לתבניות ביצים, בקבוקי פלסטיק שעושים מהם אריזות חדשות למזון, לריהוט גן, או לסיבים באריגים וכדומה.

המיחזור הוא תופעה שהחלה במהלך המאה ה-20, והיא הולכת ומתפתחת במאה ה-21. הסיבות למיחזור הן בראש ובראשונה המודעות להידלדלות משאבי הטבע אך גם לזיהום סביבתי בעקבות כמויות אשפה לזיהום מי תהום וזיהום האוויר הנוצר כתוצאה משריפת הררי אשפה. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה,(לקשור לפריט בארגונים) ממוחזרים כיום בישראל כ- 15% מהפסולת הביתית וכ-20% מהפסולת בכלל. לצורך ההשוואה, ביפן ובגרמניה, המובילות בתחום המיחזור, ממחזרים כ- 80% מהפסולת.

כדי למחזר ביעילות רבה ובשיעור גבוה יותר חייבים להתקיים כמה תנאים: ראשית, יש להקים תשתית ולהעניק תמריצים כדי שהציבור יוכל להפריד כדרך שגרה את האשפה לסוגיה השונים, כגון: פסולת אורגנית (רטובה), מוצרי פלסטיק, זכוכית, נייר וכדומה. שנית, יש להקים מפעלי מיחזור מסודרים, ושלישית יש להיערך להעברת הפסולת הממוינת למפעלי המיחזור. מעבר לתהליך החינוכי העמוק שאותו צריך הציבור לעבור, קיימים היבטים כלכליים לא מבוטלים המעכבים את הטמעת המיחזור בעולם.


לקריאה נוספת

  על מיחזור חומרים שונים בישראל, מתוך אתר המשרד להגנת הסביבה.
  כתבה וסרטון העוסקים במונח מיחזור, ynet

גרסא להדפסה