קיימות באמנות קיימות בעיצוב
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות אדריכלות המקיימת
בניינים וסביבות
אדריכלים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
קישורים
 
Fuller Buckminster בקמינסטר פולר

פולר, בקמינסטר ריצ`רד Fuller, Buckminster Richard
אדריכל, מהנדס, מעצב ופילוסוף אמריקאי


ריצ'רד בקמינסטר פולר נולד במסצ'וסטס, ארצות הברית. פולר היה פילוסוף מעשי, והוא הציג את רעיונותיו, שנתמכו בהמצאות חדשניות. מטרת חייו הייתה לחזות בעיות אנושיות ולפתור אותן באמצעות טכנולוגיה מתקדמת ושימוש באמצעים מינימליים.

בשנת 1927, כשהיה בן 32, עמד פולר על גדות אגם מישיגן מוכן להטיל את עצמו לתוך המים הקפואים. רגע לפני הכתה בו המחשבה כי למעשה חייו אינם שייכים לו אלא שייכים ליקום. מאותו רגע הוא התמסר לחיפוש אחר התרומה של האדם הפשוט לאנושות.

שנות חייו, על מנת להביא לידי ניצול מרבי של המשאבים הקיימיםב בעולם, התנסה פולר במגוון רחב של תחומים, והוכיח שרעיונותיו המהפכניים ומעוררי המחלוקת ניתנים לביצוע.

בין השנים 1935-1932 ייסד פולר את "תאגיד הדימקסיון" שבקונטיקט, ועבד בו כמהנדס ראשי. בתקופה זו הוא עבד על עיצובים משופרים ומפותחים שהיוו את אבני היסוד להמשך פעילותו הרעיונית והמעשית. אחד מהם היה " מכונית הדימקסיון " (1933), רכב בעל שלושה גלגלים שעוצב במיוחד כדי לבצע פעולות כמו: תעופה, נסיעה במים ועוד. את המימון לעיצוב הרכב המשוכלל קיבל פולר מחבר. הוא השתמש במנוע של "פורד V8", שאפשר נסיעה במהירות של מאה ועשרים מייל לשעה. המכונית סיפקה מקומות ישיבה לאחד-עשר איש, וצריכת הדלק שלה הייתה נמוכה מאוד. למרבה הצער, מכונית הדימקסיון לא הגיעה לכדי ייצור המוני מאחר שהייתה מעורבת בתאונה קטלנית. מתוך שלוש המכוניות שיוצרו אחת מוצגת במוזאון המכוניות שבנוודה.

בשנת 1927 פיתח פולר אבטיפוס ל"בית הדימקסיון" - מבנה מעוגל בעל תקרה שטוחה שהיווה פתיח למבנים הגאודזיים שלו. בית הדימקסיון נתלה על מוט; הוא לא בנוי מכמות רבה של חומרים, ומשקלו אינו רב. המוט שעליו הוא תלוי מהווה את התשתית הבסיסית של המבנה. בית הדימקסיון כולל חדר אמבטיה דימקסיון , שעוצב במיוחד על מנת לחסוך במים, בזמן ובאנרגיה: מקלחת המיועדת לרחצה בת עשר דקות במים ממוחזרים שעברו טיהור וסינון מיוחד. כל הצנרת במקלחת נבנתה במפעל, וכל שנותר הוא להרכיבה במקום.


       מקור: עמלנט, מפגשים מהסוג החזותי


המצאתו המפורסמת והחשובה ביותרשל פולר היא הכיפה הגאודזית - מבנה כיפתי הצומח ישירות מן הקרקע ומורכב ממשולשים מחוברים. הכיפה הגאודזית מסוגלת להקיף מרחב מקסימלי תוך שימוש בכמה שפחות שטח פנים של חומר, היא חזקה מאוד, עלותה נמוכה, ודרושה לבנייתה טכניקה פשוטה וקלה.

בשנת 1953 בנה פולר מבנה עגול מפיברגלס ומפוליאסטר למען חברת פורד למכוניות. שנה מאוחר יותר הוא בנה כיפה נוספת ששימשה כמסעדה; בשנת 1957 בנה בהונולולו כיפה שקצב הקמתה היה מהיר כל כך עד שעשרים ושתיים שעות לאחר הקמתה היא נפתחה לקהל. הכיפה הגאודזית המפורסמת ביותר היא הביתן האמריקני שנבנה בשנת 1967 בתערוכה "אקספו 67" שנערכה במונטריאול.

היום ישנן בעולם אלפי כיפות גיאודזיות הבנויות ממגוון חומרים. אלה הבנויות ממתכת מתפקדות גם כמקלטים ממוגנים באפריקה.

פולר תמך באנרגיה סולרית, לדבריו: "אין משבר אנרגיה אלא משבר בורות". הוא שילב בעיצוביו שימוש באנרגיה סולרית, ובניסוייו השונים הוא הוכיח שהאנושות יכולה לספק מאה אחוז מהאנרגיה שלה.

בשנות חייו הפוריות רשם פולר עשרים וחמישה פטנטים, וכתב עשרים ושמונה ספרים על השקפת עולמו ועל המצאותיו. הוא קיבל ארבעים ושבעה דוקטורטים של כבוד בתחומים אמנות, מדע, הנדסה, אדריכלות ויחסי אנוש, וכן עשרות פרסים.


מקורות וקישורים

 Gossel Peter, Leuthauser Gabriele (2001), Architecture in the Twentieth Century, Taschen, p. 412.   Who Is Buckminster Fuller?
  
 The R. Buckminster Fuller FAQגרסא להדפסה שלח לחבר