קיימות באמנות קיימות בעיצוב
צור קשר פורום שאלון משוב
 
עמלנט משרד החינוך, המנהל למדע וטכנולוגיה, המגמה להנדסה, בניה ואדריכלות
 על האתרסביבהכלכלהחברהחומרים ותהליכיםמונחיםלאתר המגמה
 
תולדות אדריכלות המקיימת
בניינים וסביבות
אדריכלים
מוסדות, ארגונים ותערוכות
קישורים
 
בית הדימקסיון (Dymaxion)


מקור התמונה: אתר ויקימדיה

את הרעיון של בית הדימקסיון פיתח האדריכל בקמינסטר פולר במטרה להתמודד עם מחסור בדיור ולפתח את תעשיית הבנייה למגורים. לאורך תקופה של למעלה מעשרים שנה, החל משנות העשרים ועד אמצע שנות הארבעים של המאה ה-20, יצר פולר מספר גרסאות לבית הדימקסיון. כל הגרסאות התבססו על ערכת דיור שיוצרה מראש בשיטות מתועשות והורכבה באתר עצמו. הבית תוכנן באופן שיתאים לכל אתר או סביבה וישתמש באופן יעיל במשאבים.  היבט חשוב נוסף בתכנון היה נוחות השינוע ופשטות ההרכבה. 

בתחילה תכנן פולר אב-טיפוס של בית ואמבטיה שניתנים לייצור באופן מתועש והמוני. בין  היתר הוא שאב את השראתו ממבנים עגולים בעלי כיפה, שבהם הצורה הפיזית מאפשרת אוורור יעיל במינימום אמצעים. העיצוב הסופי התבסס על עמוד מרכזי מפלדת על-חלד, שיוצב על גבי יסוד בודד וממנו נפרשו כלונסאות וקורות בצורה רדיאלית המזכירה גלגל אופניים. עיצוב רדיאלי זה נועד להפעיל מנגנון המסוגל להזיז את המחיצות בין החללים, ובכך להקטין או להגדיל את החללים על פי הצורך.

מערכות הבית כולו תוכננו לתפקד באופן עצמאי בלא תלות במערכות חיצוניות של חשמל ומים. לשם כך תוכננו מערכת של מים אפורים, ומערכות המבוססות על ניצול אנרגיות מתחדשות כמו שמש ורוח. הבית יועד לשימוש גם באזורי אקלים קיצוני באותה רמה של עצמאות.

בסופו של דבר יוצרו רק שני אבות-טיפוס, ופולר עצמו התגורר בדגם נוסף שתכנן. על אף שמעולם לא יוצרו באופן המוני, היזם שרכש את שני המודלים התגורר באחד מהם יחד עם משפחתו במשך שנים רבות. כיום ניתן לבקר באחד מאבות הטיפוס במוזיאון פורד.

מעניין במיוחד הוא תכנון חדר האמבטיה, שנוצק ברובו בטכנולוגיה של משטחים רציפים.
הביקורת נגד הרעיון התמקדה בנוקשות האחידה, שלא איפשרה התאמה לצרכים אינדיבידואליים של הדיירים, והתעלמות מוחלטת מהאתר המיועד בתכנון האב-טיפוס. כמו כן הובעה ביקורת על השימוש הרב בחומרים כמו אלומיניום, והיעדר שימוש בחומרים מסורתיים ידידותיים לסביבה כגון לבני בוץ ורעפים. ההסבר של פולר לבחירתו באלומיניום היה משקלו הקל, חוזקו ועמידותו – נתונים שבסופו של דבר השפיעו על עלויות ההקמה והאחזקה לטווח ארוך. הבחירה בשימוש באלומיניום נבעה גם מהכוונה לייצר את הבתים בתעשיית התעופה, שבחלקה נותרה ללא הזמנות לאחר תום מלחמת העולם השנייה. רעיון הייצור ההמוני של דיור השווה לכל כיס נולד עוד בזמן המלחמה מתוך ראייה לעתיד את הצרכים שיבואו לאחריה. למרות ההתלהבות הכללית מהרעיון, הבתים מעולם לא הועברו לשלב הביצוע ההמוני.מקורות:
 בית הדימקסון כיום 
 מבט לעבר התורן הקונסטוקטיבי 
 מוזיאון הנרי פורד בו ממוקם היום אחד מדגמי האב טיפוס
 אתר אודות בית הדימקסיון
 מכון בקמינסטר פולר אודות בית הדימקסיון 


גרסא להדפסה שלח לחבר