גמר תחרות היזמות הראשון התקיים במרכז פרס ב 15/1/2017

עשרות רבות של קבוצות תלמידים מרחבי הארץ ניגשו לתחרות היזמות הארצית של קבוצת עמל. 22 מהן השתתפו בהאקתון לשדרוג היוזמות שפיתחו, בסיוע מנטורים מחברות הייטק, מהעולם העסקי ומומחי נגישות. בתום ההאקתון שנערך בחברת ההייטק מארוול בפתח תקווה, בחר צוות השופטים שבעה פיתוחים יזמיים שיתמודדו בשלב הגמר של תחרות היזמות של עמל. מדובר במיזם חינוכי וחברתי ייחודי הנערך על ידי קבוצת עמל, כשכל הפרויקטים בתחרות הם למען אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. זהו המשך לפרויקט הדגל: חינוך ליזמות והקמת מרכזי יזמות חדשניים המחוברים לעולם ההייטק, התעשייה המודרנית והאקדמיה, שמובילה ב-5 השנים האחרונות מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום עיני. 

 

כתבה מ Ynet על אירוע הגמר: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4907623,00.html

ראיון באורלי וגיא בערוץ  10: https://www.youtube.com/watch?v=2YIutr0Cgyg&feature=youtu.be

 

 

 

היוזמות שעלו לגמר:


__________________________________________________________________________________________________________________

  

1. אפליקציה SAS- Social Alert Support

בית הספר הרב תחומי עמל שבח מופת להייטק ולמדעים ת"א

חברי הקבוצה: בני רוטלוי, דניאל גריי.

מורה מנחה: לב ברמן. ליווי ע"י מנטורים מחב' יעל תוכנה: ודים חשנסקי ועמית דובר.

 ()

קהל היעד: כל אדם שנמצא בסכנה. האפליקציה נועדה לחזק את הקהילה הישראלית בכל המובנים בכך שתחבר בין אנשים ברגע שהם זקוקים לעזרה ברשתות החברתיות, וגם תייעל את מערכת הביטחון בישראל (ערבות הדדית).

 

ניתן באמצעות האפליקציה להגדיר מראש אנשים שיקבלו הודעה בשעת מצוקה. שיגור אות המצוקה הוא באמצעות כפתור או באמצעות השמעת קול של מילת מפתח שתוגדר מראש כמו למשל: "הצילו".הכוונה היא להרחיב את פיתוח האפליקציה כך שכל מי שיימצא ברדיוס קרוב למי שמשגר את אות המצוקה, יקבל את ההודעה ויוכל להיחלץ להושטת עזרה.

 

החדשנות של הפיתוח ויתרונותיו על מוצרים מתחרים: מפתחי האפליקציה מדגישים שהיא תתעלה על כל האפליקציות הקיימות היום בשוק עם פיצ׳רים נוספים ומשמעותיים שיוכלו להציל חיי אדם במקרי צרה. בין היתרונות הייחודיים: רשת רחבה, שימוש קולי, שני מעגלים קהילתיים ופיצ'רים נוספים.

 

 

 

__________________________________________________________________________________________________________________

2. אפליקציה לתקשורת בין הורה לילד עם צרכים מיוחדים

בית הספר הרב תחומי עמל אלפארוק כסייפה

חברי הקבוצה: הקבוצה היא מגמת תוכנה בתיכון בית ספר עמל אלפארוק כסייפה, קבוצה של התלמידים המצטיינים במגמה יחד עם רכז הפרויקט בשיתוף בית התוכנה היפו טיק Hippotec שמתמחה בפיתוח אפליקציות לסמארטפונים. אזברגה הונידה, אלדדא סלואן, אלעמור אנסאף, עמור בקר, עמור רואן. המורה המנחה: ח'ליפה אמיר.

 
 ()

מטרה וקהל היעד: באוכלוסייה הבדואית בדרום ומסביב לכסייפה במיוחד יש אחוז גבוה מהממוצע של ילדים שגרים רחוק מבית הספר מתוכם יש תלמידים עם בעלי צרכים מיוחדים שזקוקים להסעות בכדי להגיע לבית הספר. מכיוון שהם גרים באמצע המדבר הדרך לפעמים קשה לנסיעה. לכן התלמיד אמור לעבור רגלית כברת דרך נוספת בכדי לעלות אל ההסעה.

 

להורים אין מידע על התלמיד, אם הגיע לבית הספר או שפספס את ההסעה. קיימת גם בעיה של תלמידים הנשכחים בהסעות. לכן אחת המטרות של המיזם היא מתן מענה לצורך של ההורים לדעת מה המצב העדכני של ילדיהם ולאפשר להם לקבל התראה אם משהו משתבש בדרך לפי הגדרות שנבחרות מראש. הפתרון הזה מבוסס על אמצעים טכנולוגיים, אפליקציה ושילוב של חיישנים.

 

החדשנות של הפיתוח ויתרונותיו על מוצרים מתחרים: השונה והייחודי לעומת פתרונות קיימים בשוק הוא בנגישות וחוויית המשתמש לאוכלוסיות שלא רגילות להשתמש באמצעים טכנולוגיים. דבר מיוחד נוסף הוא שילוב של בקרה רפואית לתלמידים עם אבחון מחלה מדאיגה למשל אפילפסיה באמצעות חיישנים בסיסיים .

__________________________________________________________________________________________________________________

  

3. סט עיצוב משחקים לילדים מאושפזים וקירות בתי חולים

בית הספר הרב תחומי עמל רמות ע"ש ניומן באר שבע

חברי הקבוצה: הקבוצה מכילה מכילה למעשה שתי קבוצות בשכבות גיל שונות (ז' ו-ח'), עובדת במסגרת תכנית "אמירים – אחריות איזורית" הפועלת בביה"ס הרב תחומי עמל רמות ע"ש ניומן באר שבע.

 

חברי הקבוצה האחת: בר ציבוטובסקי, שירז שמשי, יהב רוטנטר, שקד לישע וטוהר קסוקר. המורה המנחה שלהם: גל אזרזר.

 

חברי הקבוצה השנייה: אריאל קרן, שלי סלבודסקי, שחף בן עיון, טלי אליזדה ואבינועם אבוקרט. המורה המנחה שלהם: נועם גונן. 

 

קהל היעד: הפרויקט מיועד עבור מחלקות אשפוז ילדים בבתי-חולים, ונעשה ספציפית בשיתוף עם מחלקת הילדים של בית-החולים סורוקה בבאר שבע. הרעיון הוא לתכנן ולייצר עבור הילדים המאושפזים מוצרים אשר יפתחו פתח ליצירתיות, משחקיות, ביטוי לרגשות ולעולם הפנימי, רכישת כלים טכנולוגיים, פיתוח קוגניטיבי וחשיבה "מחוץ לקופסה".

 

כל אחת מן הקבוצות הגדירה לעצמה טריטוריה אשר בתחומה יזמה פרויקט:  שכבה ז' – בתחום ההדפסה התלת ממדית – עיצוב משחקים המותאמים לכלים ועזרים רפואיים במטרה להנעים את השהות לחולה ולאפשר ליצור במרחב הטכנולוגי (הדפסה תלת ממד), הפקת חוברות הדרכה דיגיטליות "do it yourself" לשימוש במרכזי הלמידה במחלקות האשפוז.

 

שכבה ח' – בתחום הדו ממדי של איור דפי צביעה ענקיים (החל מ-100X60 ס"מ) הכוללים דימויים שונים ומנדלות (המיועדות למאושפזות במחלקה להפרעות אכילה) ומשחקי לוח מגנטיים ייחודיים, בכלל זה משחק DIYmojie – משחק מקורי בו הילד מרכיב בעצמו בעזרת חלקים מגנטיים דמות אימוג'י התואמת לרגשותיו.

 

החדשנות של הפיתוח ויתרונותיו על מוצרים מתחרים: בתחום המשחקים המתלבשים על עזרים רפואיים – מבדיקה מקיפה באינטרנט לא מצאו חברי הקבוצה מוצרים התואמים את האפיונים שהם הכתיבו.

המוצר מחדש בכמה מובנים:

א. משפחת המוצרים הנה בעלת אופי "קוד פתוח" באמצעותו ניתן לשתף קהילת משתמשים בינלאומית בעולם ההדפסה הדיגיטלית וכן שיתוף הקבצים בין בתי החולים השונים בארץ.

 

ב. המוצרים יופיעו כקבצים דיגיטליים וניתן להורידם מאתר הפרויקט אותו התלמידים מקימים.

 

ג. אופן שיתוף הקבצים והיכולת לשנותם באמצעות תוכנות חינמיות (123D מבית AUTODESK) יאפשר למטופל השוהה במחלקה להתנסות בתוכנות ולהפיק מוצרים נוספים.

 

בתחום דפי הצביעה הענקיים – קיימים בשוק "פוסטרים לצביעה" אך לא נמצא מוצר שמותאם ספציפית למחלקות אשפוז. מבחינת החדשנות, גם מוצר זה יופיע כקבצים דיגיטליים אשר ניתן להורידם מאתר הפרויקט, כך שכמויות העותקים אינן מוגבלות.

 

בתחום משחקי המגנט – קיימים בשוק משחקי מגנט וגם משחקים להרכבת קלסתרוני פנים שונים, אך ככל הידוע למפתחי הפרויקט חיבור רעיון האימוג'ים עם משחק הלוח המגנטי, ואפשרויות השימוש התרפויטיות-משחקיות שלו במחלקות ילדים בבתי חולים – זהו קונספט חדשני ומקורי. 

__________________________________________________________________________________________________________________

 

4. מקל נחייה חכם לעיוורים

מנהל המיזם: מייקל לי, תלמיד כיתה י"א בבית הספר הרב תחומי עמל ליידי דייויס תל אביב

 

היזם מייקל לי לומד בבית הספר הרב תחומי עמל ליידי דיוויס בתל אביב. כאשר עלה רעיון תחרות היזמות של קבוצת עמל, הציע למספר חברים הגרים עימו בפנימיית "בית הנוער" ולומדים בבתי ספר שונים בעיר, להצטרף אליו לקבוצה.

 

חברי הקבוצה: מייקל לי מנהל המיזם וטיארה לונה ארדביז תלמידי כיתה י"א בבית הספר הרב תחומי עמל ליידי דייויס תל-אביב. מנשה אלאייב מבית הספר עמל ״מקס פיין״ תל-אביב ושלושה תלמידים נוספים מבתי ספר אחרים בעיר: רן דהן, אדן קרש ואושרי סקה. טל בן-יוסף – מנטור.

 

במהלך השנה וחצי האחרונות, משתתפים חברי הקבוצה בקורס ארדואינו, באמצעותו הם בנו מוצרים שונים, כגון: רובוטים אוטונומיים ונשלטים מרחוק, מערכות תאורה חכמות אשר משתלבות עם מיקסרים של סאונד, מדפסות תלת-ממד מבוססות ארדואינו ועוד.

 

פיתוח מקל הנחייה החכם מבוצע בסביבת "ארדואינו" בשילוב חיישנים רבים. עיצוב המוצר והתאמתו לקהל היעד מבוצע תוך כדי שיתוף פעולה עם קהילת העיוורים וכן באמצעות מדפסות התלת-ממד שנבנו ע"י חברי הקבוצה, מכונת חיתוך לייזר וכלי עבודה שונים.

 

קהל היעד: מיליוני עיוורים וכבדי ראייה בארץ וברחבי העולם.

 

מה מציע המוצר ואיזה בעיות הוא פותר? פיתוח מקל נחייה חכם לעיוורים, אשר יביא לשיפור משמעותי באיכות חייהם של העיוורים, יעלה משמעותית את ביטחונם העצמי ויאפשר לקהל העיוורים וכבדי הראייה להרגיש בטוחים כאשר הם מתניידים רגלית.

 

המקל יאפשר לעיוור ניווט יעיל יותר, אפשרות זיהוי מקום עכשווי בזמן אמת, התראה מוקדמת וממוקדת על המצאות מכשולים, קירבה לתחנות אוטובוס, רכבת, רמזורים ועוד. המקל ישלב לחצני מצוקה, לחצני ניווט מהיר (הביתה, תחנת אוטובוס קרובה וכו׳).

 

פיתוח שפת תקשור ייחודית המבוססת רטט בין המקל לבין המשתמש. מקל הנחייה משלב חיישנים אולטראסונים, חיישני תאוצה וג׳יירו, GPS, משדרי Bluetooth ו RF לתקשור עם התקני צד שלישי (טלפון ושעון חכם, מחשוב לביש, רמזורים, תחנות אוטובוס וכו׳), מיקרופון לזיהוי קולי, רמקול, אמצעי רטט ועוד.

 

החדשנות של הפיתוח ויתרונותיו על מוצרים מתחרים: הוא כולל אמצעי ניווט, תקשורת עם התקנים אחרים (כגון אוטובוסים, רמזורים, כספומטים ועוד), שפת תקשור ייחודית באמצעות קול ורטט, התראה קולית בזמן אובדן או נפילת המקל, חיסכון במחיר ע״י הלבשת המוצר על-גבי מקל נחייה קיים, תקשור עם מחשוב לביש (לדוגמא: חיישנים הנמצאים על כובע).

__________________________________________________________________________________________________________________

 

5. SPACK – קיט משחקים לפיתוח מוטורי וקוגניטיבי לילדים עם צרכים מיוחדים

בית הספר הרב תחומי עמל למדעים ולאמנויות חדרה

 

חברי הקבוצה: הקבוצה מורכבת מחניכי מרכז היזמות של עמל בביה"ס הרב תחומי עמל למדעים ולאמנויות חדרה, בכיתה י"א. לפני שנתיים וחצי נוסדה הקבוצה, אשר הקימה חברה יצרנית ששמה MEDAPP. חניכי הקבוצה לומדים בנוסף ליזמות עסקית גם פיתוח אפליקציות וביומד- עיצוב והדפסת מוצרים בתלת ממד.

 

התלמידים מפתחי המיזם: גיא דריימן, בר הרמן, ים גורש, עמית זוארץ. המורה המנחה הוא גיא שרים.

 

 ()

מטרות וקהל היעד: Spack – Special pack הנו קיט של 3 משחקים לילדים עם צרכים מיוחדים בגילאי 4-7. המשחקים מיועדים לפתח מוטורית וקוגניטיבית, כגון לימוד מניה וקריאה, בנוסף להתאמה, שיתוף פעולה והנאה. הסט מורכב משלושה משחקים המיועדים לילדים עם שיתוק מוחין, כבדות ראיה או עיוורון מוחלט. קהל היעד העיקרי הנו הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים בגילאי 4-7, וכן מוסדות החינוך המיוחד.

 

החדשנות של הפיתוח ויתרונותיו על מוצרים מתחרים: לאחר בדיקות רבות שעשו התלמידים הם מצאו שכמעט ולא קיימים משחקים המתאימים לילדים אלה, והחליטו לפתח עבורם את קיט המשחקים הייחודי. המיזם פותח בשיתוף גן ורד, שהוא גן לילדים עם צרכים מיוחדים בחדרה, מרפאות בעיסוק, ועמותת "מילבת" בתל השומר, המתמחה בפיתוח מוצרים לאנשים עם מוגבלויות. המיזם נמצא בשלבי אבטיפוס סופי ומוכן לייצור סדרתי.

 

המוצר מעוצב במיוחד לילדים בעלי צרכים מיוחדים, ולכן מאפשר לילדים אלו לשחק בו. כל משחק מפתח יכולות מוטוריות ופדגוגיות של השחקן, ובו בעת מכין אותו לכיתה א׳. המשחקים עשויים מפלסטיק קשיח מסוג abs-פלסטיק בטיחותי וידידותי למשתמש, אשר מקנה למוצר עמידות וחיי מדף ארוכים.שוק המשחקים לילדים בעלי צרכים מיוחדים קטן מאוד למרות שהביקוש למשחקים אלו גדול.

__________________________________________________________________________________________________________________

6. מערכת ניוד והרמה לכיסא הנשלטת ע"י פקודות קוליות

בית הספר הרב תחומי עמל ליידי דייויס ירושלים

 

שמות חברי הקבוצה: קבוצת התלמידים שפיתחו את המיזם הם מכיתות י', י"א: אמיר אליהו, ירון אוחיון, קובי ביטון, לירן סויסה, עידן ממן.

 

מנחי הפרויקט: אופיר אליהו ויקיר רפאלי. מנטורית מבי"ח אלין: נועה לית פיזיותרפיסטית.

 

 ()

 מטרה וקהל היעד: תלמידים מבית הספר נפגשו עם מטופלים של בית חולים אלין ועם מי שפנו לעמותת מילב"ת, למדו את הצרכים המיוחדים שלהם ובחנו אפשרות להציע פתרונות יצירתיים, על מנת לשפר את יכולת התפקוד היומיומית שלהם. תהליך החשיבה והעבודה על הפרויקט לווה בצוות המטפל באלין בשלושה תחומים מרכזיים: ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה וקלינאות תקשורת. כמו כן לווה ע"י צוות של עמותת מילב"ת.

 

בפרויקט זה התלמידים צפו בילדים המוגבלים בתנועה, שאינם יכולים לכוון את עצמם בכיסא שבו הם יושבים ואינם יכולים לעבור ממצב ישיבה למצב עמידה. התלמידים ניסו לחשוב על דרכים לעזור לילדים האלה ולהקל עליהם בתנועה הכל כך חיונית: תזוזה בכיסא ומעבר מישיבה לעמידה באופן עצמאי.

 

לשם כך התלמידים בנו רובוט שיושב מתחת לכיסא בצורה שלא מפריעה לשגרת יומו של הילד/ה. ברגע שהילד/ ילדה רוצים לזוז הם יכולים להפעיל את הרובוט באמצעות פקודות קוליות: אחורה, קדימה, ימינה ושמאלה עד שהם מגיעים למקום שנוח להם. אז הם יכולים להגיד "הרם" והכיסא יתרומם עד לנקודה שתאפשר לילד/ה לקום באופן עצמאי .

 

החדשנות של הפיתוח ויתרונותיו על מוצרים מתחרים: על פי הבדיקה שמפתחי המיזם עשו אין מערכת כזאת בשוק. הבעיה שנצפתה משותפת להרבה מאוד ילדים שאין עבורם פתרון טכנולוגי מתאים, ואין כיום מערכת להנעת כיסא גלגלים המופעלת באמצעות פקודות קוליות. היתרון המרכזי שלה היא האינטואיטיביות של ההפעלה שלה. בנוסף לכך המחיר של המערכת זול בהרבה ממערכות הנעה אחרות הקיימות בשוק.

__________________________________________________________________________________________________________________

7.  UVtron – מכשיר אלקטרוני המסייע לחולי פסוריאזיס באמצעות שליטה על כמות הקרינה

בית הספר הרב תחומי עמל ע"ש בגין צפת

 

שמות חברי הקבוצה: כל חברי הקבוצה הנם תלמידי כיתה י"ב מבית הספר הרב תחומי עמל ע"ש בגין צפת ולומדים במרכז היזמות של עמל בביה"ס. הם הקימו חברה בשם Update Universe, כשהתלמידים הם בעלי מניות.

 

דותן חדד – מנכ"ל, אלינה ריאבצב – CTO, יובל אוזן – מנהל כספים, אופק גולדנברג – מנהל ייצור. מורה מנחה: שי זוהר.

 

מטרה וקהל היעד: מחלת הפסוריאזיס הנה מחלת עור כרונית, אשר אחד מטיפוליה הוא טיפול פוטותרפי – טיפול באמצעות חשיפת נגעי הפסוריאזיס לקרינת UV.

 

ישנם שני סוגים של פוטותרפיה – טבעית – שבה הטיפול נעשה באמצעות היחשפות לקרינת השמש במכונים מותאמים בים המלח, וטיפול מלאכותי – חשיפת העור לקרינת UV מלאכותית. הבעיה העיקרית בטיפולי הפוטותרפיה היא חוסר האינדיקציה, כלומר, חולי הפסוריאזיס אינם יודעים בוודאות מתי עליהם להפסיק את החשיפה לקרינת האור, ולכן בחלק מהמקרים מסתמכים על תחושתם בלבד.

 

מצב כזה עלול להביא לטיפול לא יעיל או להשלכות חמורות יותר כגון נזקי עור שונים – כוויות ואף סרטן העור. המיזם שפיתחו התלמידים מתמקד במטופלי הפוטותרפיה הטבעית בים המלח, נכון לעתה. בכל שנה, מגיעים לטיפול פוטותרפי בים המלח למעלה מ-5000 איש.

 

 ()

   

הפתרון: ה-UVtron הנו מכשיר אלקטרוני, הנלבש על היד כמו שעון, ובו חיישן המודד את כמויות הקרינה שהמטופל מקבל. ברגע שהקרינה המתקבלת מספקת עבור הטיפול, המכשיר מתריע באמצעות מספר צפצופים וכן שינוי מצב המסך שבו. כמו כן, המכשיר מסוגל להתחבר לסמארטפון המטופל, ולהעביר את כל המידע אודות כל הטיפולים שהוא עבר.

 

באפליקציה ייעודית יוכל המטופל לראות את כל הנתונים על טיפולים בעבר וכן מידע על טיפולים עתידיים שלו. המידע המועבר לטלפון החכם מה-UVtron מועבר גם למסד נתונים רפואי משותף, כך שבעצם גם לצוות הרפואי יש אפשרות לדעת כי הטיפול בוצע כהלכה, וכן לערוך מעקב צמוד אחר התקדמות הטיפול של המטופל.

 

החדשנות של הפיתוח ויתרונותיו על מוצרים מתחרים: ה-UVtron ללא ספק מספק את הפתרון האולטימטיבי לכלל מטופלי הפוטותרפיה, וכן נבדקת אופציה של התאמת המוצר לכלל האוכלוסייה. הוא נותן מענה מלא לצורך קיים ופשוט לשימוש.
__________________________________________________________________________________________________________________

חבר השופטים

השופטים בהאקתון היו: ד"ר רונית אשכנזי סמנכ"ל קבוצת עמל וראש מינהל פדגוגיה, רם וייס יצחקי סמנכ"ל הנדסה במארוול ישראל, שושנה גולדברג מאיר מנהלת מקצועית מילב"ת, דורון איש שלום מנהל תחום חינוך וקהילות Ed.ilהמכון הישראלי לחדשנות וארנון זמיר מנהל TOM (Tikkun Olam Makers) בקבוצת ראות.

 

יצוין שגופים וחברות הייטק ותעשייה חברו יחד עם קבוצת עמל לתחרות היזמות הארצית שעורכת רשת החינוך, ביניהם: מארוול, IBM, סיסקו, טבע, יעל תוכנה ומערכות, Ed.il, המועדון המסחרי והתעשייתי. אישים רבים בצמרת הכלכלית והעסקית של ישראל ניאותו להימנות על חבר השופטים בגמר תחרות היזמות שייערך כאמור בספטמבר הקרוב. 

 

השותפים שלנו