אמנויות העיצוב, הנדסת בנייה ואדריכלות סטטיקה ותכן הנדסי גורדי שחקים

גשרי קשת
אחרי גשרי הקורה, גשרי הקשת הנם הגשרים העתיקים ביותר. שלא כמו גשרי הקורה הפשוטים, גשרי הקשת מותאמים לבנייה באבן. ניתן למצוא דוגמאות רבות לגשרי קשת הבנויים אבן, העומדים על תלם עד היום. גשר הקשת טוב לגישור מעל עמקים או נהרות- שכן הקשת אינה זקוקה לתמיכה במרכזה.

מקור: שלוש התמונות באדיבות אתר Structurae

על גשרי הקשת המפורסמים בעולם נמנים: Pont du gard וגשר Pont Neuf העתיקים שבצרפת וגם גשרים עכשוויים כמו גשר אלמידה (Alameda Bridge) של סנטיאגו קלטראווה.

המעבר מקו תמיכה לקשת מבנה קשת הוא למעשה מבנה של קו תמיכה מהופך- כלומר, אם ניצור תמונת ראי של קו תמיכה - נקבל קו תמיכה הנמצא במצב של לחיצה. מבנה הבנוי לפי קו תמיכה לחוץ הוא הקשת. מכאן ניתן להסיק שהקשת תעמוד בעיקר בפני כוחות לחיצה.

פירוק הכוחות בקשתרבים נוטים להתבלבל- ההגדרה של הקשת, כפי שהובאה כאן הנה הגדרה מבנית, ולא הגדרה גיאומטרית. התנאי הראשון לקיומה של הקשת הוא העובדה שצורת הקשת היא צורת קו התמיכה של העומס הפועל על הגוף. התנאי השני- שהסמכים של הקשת מאפשרים קבלת ריאקציה אופקית (ריאקציה שאינה מתקבלת במבני קורה, למשל).
 

אופן קבלת הכוחות האופקיים

כמו בגשר מסבך, הדרך יכולה לעבור בגשר הקשת מעל הקשת, דרך הקשת או לעיתים- בשתי הצורות.
הסמכים יכולים להיות במספר צורות- סמכים ללא מפרק, שלא מקבלים את הכוחות האופקיים (במקרה זה מתבססים על הקרקע שתוכל להעביר את הריאקציות האופקיות), או סמכים עם מפרק, היכול להגיב לכוחות האופקיים.

יציבותם וחוזקם של גשרי האבן הקדומים תלויה לא במעט בעובדה שהחלל בין הקשתות והסיפון, שעליו עברה הדרך, מולא בלבנים או באבנים- דבר שתרם ליציבות המבנה.
חזור


כל הזכויות שמורות © למפ"ט עמל 2014