ליחידות 1 - 3 באורט  
השתלמות מדעי המידע  
 
טכנולוגיות ידע (יח"ל 4) >מגמות חדשניות

כיצד השפה המשותפת החדשה תאפשר את כל התועלות הנ"ל
דר אשר עידן
הגדרת השפה המשותפת
השפה המשותפת החדשה נקראת- eXtended Markup Language XML והיא בעצם מטה-שפה (שפה על אודות שפה) שמאפשרת לבנות מערכות לקטלוג ולתיוג סטנדרטי של נתונים עסקיים, תכנים לימודיים ועוד. בעתיד הקרוב היא גם תאפשר לקטלג ולתייג (דהיינו להבנות) גם מחשבות ותהליכים ארגוניים.

באמצעות השפה החדשה, הנתונים או התכנים מאורגנים בדרך כלל בבחבילות (Packets). כל חבילה מהווה יחידת בסיס (אטום) של התחום וממנה נתן לבנות בצורה מודולארית עוד ועוד יחידות. למשל מכמה פקטות של נושאי שיעור ניתן לבנות שיעור. מכמה שיעורים ניתן לבנות קורס. מכמה קורסים ניתן לבנות תכנית לימודים של ארגון וכו. ההחלטה מהי פקט (מהי היחידה הבסיסית או האטומית) היא עניין פרגמאטי של היעילות הגבוהה ביותר.

במערכות סטנדרטיות יש פתיחות לגבי תוכן הפקט, אך חייבת להיות סטנדרטיות לגבי העטיפה של הפקט. דוגמה: בדואר אתה יכול לכתוב בנייר שבתוך המעטפה מה שאתה רוצה, בתנאי שעל המעטפה תכתוב שם וכתובת ומיקוד בצורה סטנדרטית. הסטנדרטיות של הכתובת על המעטפה צריכה להיות פתוחה משום שאם ארגון מסוים מחליט שהוא כותב על המעטפה לא לפי הסטנדרטים של רשות הדואר, ארגון זה לא יוכל לשלוח דואר וכך הוא יפסיד משאב ציבורי שכבר קיים.

באינטרנט כמויות דואר עצומות וזמני הנסיעה שלהם מאוד מהירים לכן לסטנדרטיות, ביזור, פתיחות ומודולאריות יש ערך עצום. לא רק הכמות והמהירות חשובות, אלא גם האוטומטיות. זאת משום שבאינטרנט יש כבר דוורים דיגיטאליים אוטומטיים שעבורם הסטנדרטיות והפשטות חשובות הרבה יותר, כי הם גמישים הרבה פחות מדוורים בשר ודם. באינטרנט גם יכולים להתפתח אורזים דיגיטאליים אוטומטיים (בדומה למנועי חיפוש שהם ספרנים דיגיטליים אוטומטיים) שיחפשו חומרים המתאימים לנו אישית ממקורות שונים ויתפרו לנו ספרים אד-הוק (WWTextbook).

לתת הפריט הקודם   לתת הפריט הבא
מעבר מהיר לתתי הפריטים:
 כללים ומשמעויות
 קהילות ידע
 רקע: מאיים של מידע לחיבור האיים ולשפה משותפת
 כיצד השפה המשותפת החדשה תאפשר את כל התועלות הנ"ל
 ההשלכות העסקיות של השפה החדשה
 הבסיס הטכנולוגי של השפה החדשה
 שימושי השפה החדשה בעולם רכישת הידע (למידה והדרכה) וניהול הידע

פעילויות בנושא
מגמות חדשניות במדעי
מגמות חדשניות במדעי

קישורים בנושא
SETI
WS-I
Tacit
 הוסיפו תגובה      שילחו פריט      הורדת הפרק


תגובות 0 לכתבה זו התפרסמו
תגובות