ליחידות 1 - 3 באורט  
השתלמות מדעי המידע  
 
טכנולוגיות ידע (יח"ל 4) >מודיעין תובנה ובינה ארגוניים

איך בינה מלאכותית משתלבת במודיעין עסקי והופכת לבינה ארגונית
דר אשר עידן
מבוא

סביר להניח שלא היינו מאמינים אם מישהו היה מספר לנו לפני עשר שנים שיום אחד יהיה לנו "ספרן דיגיטלי אוטומטי" שתוך כמה שניות ימצא עבורנו את המאמר או הספר שאנו צריכים בארה"ב או ביפאן, ותוך כמה דקות הוא גם יאפשר לנו לקרוא אותו בישראל על גבי המחשב שלנו או מודפס על גבי נייר במדפסת המשרדית או הביתית. היום לספרן הזה קוראים Google.com וכל אחד יכול להשתמש בשירותיו בחינם. הוא שייך לקבוצת היישומים הנקראת מנועי חיפוש.

הספרן הדיגיטלי האוטומטי היה הסנונית הראשונה בשורה שלמה של "משרתים אוטומטיים" שהופיעו בשנה האחרונה. עומדים להופיע יועץ אוטומטי לקבלת החלטות הנקרא מנוע החלטות, כורך אוטומטי שאורז עבורנו מוצרים שחלקיהם השונים מפוזרים באתרים שונים באינטרנט, יועץ אוטומטי להסקת מסקנות הנקרא מנוע היסק, ולגילוי מגמות חדשות של השוק ודפוסי התנהגות חדשים של בני אדם הנקרא מנוע גילוי.

אחד מהשילובים המוצלחים של מנוע גילוי עם מנוע היסק הוא הבלש אוטומטי. זהו מנוע שעל סמך ניתוח התנהגויות של בני אדם ועל סמך ניתוח אירועים, הוא מסוגל לגלות מעילות, הונאות, זיופים וכו`. איך המנוע הזה עובד? באמצעות שילוב של מנועי חיפוש מוכרים, עם סוג של אינטליגנציה מלאכותית שיודעת להסיק מסקנות על סמך חוקים ידועים, ועם סוג נוסף של אינטליגנציה מלאכותית שיודעת לנבא אירועים צפויים על סמך דפוסי התנהגות מהעבר. זהו שילוב שיש לו יישומים מעבר למודיעין עסקי, אלא אף למודיעין משטרתי וצבאי.

מנוע גילוי המעילות וההונאות מורכב משלושה חלקים שכל אחד יכול לפעול בנפרד, אך כשהם פועלים כ"צוות אוטומטי" הם יוצרים סינרגיה של יכולות שבהן השלם גדול מסכום חלקיו. החלק הראשון הוא מנוע החיפוש המוכר המחפש באינטרנט ובאינטרא-נט (הרשת הפנימית) פעולות לפי שמות מפתח מסוימים. אז נכנס לתמונה הבלש האוטומטי.

כשדרגת המובנות של האינטרנט תגדל וכשכלי אינטרנט שונים ידעו להשתלב זה עם זה בצורה אוטומטית ולדבר זה עם זה, צפויים לנו מנועים סטנדרטיים שישולבו למנוע-על אחד. מנוע-על זה יידע לא רק לחפש עבורנו, אלא גם להסיק מסקנות, לגלות בעיות, להמליץ לנו על קניות, לתקצר מסמכים, ועוד.

קובץ מצורף:  ch2c.doc
לתת הפריט הבא

פעילויות בנושא
BI
הטמעת BI באמצעות XML

כלים בנושא
The Microsoft Office

קישורים בנושא
מבט לכריית נתונים
Iteration
Alphablox
The Business World A
Peter Drucker Interv
Beyond the Informati
The Next Information
 הוסיפו תגובה      שילחו פריט      הורדת הפרק


תגובות 0 לכתבה זו התפרסמו
תגובות