ליחידות 1 - 3 באורט  
השתלמות מדעי המידע  
 
טכנולוגיות ידע (יח"ל 4) >מגמות חדשניות

סוגי ווב
דר אשר עידן
1. ווב 1.0: השנים 1990-2000

לפני למעלה מעשר שנים, בשנים 1990-1992, טים ברנרס לי המציא את הווב. כשלוש שנים לאחר מכן אנדריסן המציא את הדפדפן שהיה הטריגר שהדליק את מהפכת האינטרנט בעולם. במקור הדפדפן נקרא מוזאיק שהפך אחר כך לנטסקייפ נביגטור ששוכפל אחר כך למיקרוסופט אקספלורר.

הווב הוא אמצעי לקישור מהיר וידידותי בין איי מידע שנבנו בארגונים שונים בעשור שנות ה80 עם הופעת המחשב האישי והרשתות המקומיות. הווב הוא מעין כביש משוכלל שמחבר יישובים שכבר היו קיימים בהם כבישים פנימיים. אולם הכביש המשוכלל לא הספיק לפריצת מהפכת האינטרנט. גם אם היו כבישים, לא היו עדיין מכוניות פרטיות שיסיעו אותנו בכבישים אלה. לכן רק טיולים מאורגנים למעטים באקדמיה ובצבא התאפשרו בווב. הדפדפן שהומצא על ידי אנדריסן ב1993 הוא המכונית הפרטית שאפשרה לכל אחד בעשור האחרון לעלות על אוטוסטרדת המידע המרכזית שהיא האינטרנט. כשרשת האינטרנט הפכה מדיום לצריכה המונית הופיעו השירותים שכולם מדברים עליהם כיום: אי.ביזנס, אי.קומרס, אי.לרנינג ועוד.

2. ווב 2.0: משנת 2002 ואילך

זה למעלה משנה, טים ברנרס לי מנסה לעשות זאת שוב. הפעם הוא מנסה לבנות סוג חדש של תחבורה. אלא שהפעם ברנרס לי רוצה לבנות מערכת כבישים הרבה יותר חכמה, ולענייננו לבנות ווב משוכלל - ווב סמנטי. השאלות שפרוייקט כזה מעלה הן: מהו הווב הסמנטי? האם כבר עובדים על פיתוח של דפדפן סמנטי? מהם היישומים של הווב הסמנטי ושל הדפדפן הסמנטי.

רשת האינטרנט כיום היא עדיין בשלב הפרימיטיבי שלה. היא מעין רשת כבישים שמחברת בין בניינים שונים בעיר. אמנם לכל בניין יש כתובת, אבל כשכבר מגיעים לכניסה לבניין אין שם שלטי זיהוי של דייריו או מי הן החברות שמשרדיהן שוכנים בבניין. אם נחפש את משפחת כהן ונשאל מישהו ברחוב, או בלשכת מודיעין עירונית, נקבל תשובה אבסורדית: את כל משפחות כהן שגרות בעיר או ברחוב מסוים, אך לא נוכל לקבל במדוייק את מספר הבית שבו גרה המשפחה המבוקשת. זה נשמע כמו סיפור קפקאי או כמו סיפור של בורחס. אבל זו המציאות כיום באינטרנט.

* הווב של היום נועד לאפשר למשתמשים בו להציג מידע ולכן הוא נקרא ווב היצגי. הווב החדש לעומת זאת נועד לייצג מידע כך שבכל כניסה לבניין ברחוב תהיה רשימה של כל הדיירים לפי מספר הדירה ושם המשפחה.

* הווב של היום מבוסס על שפת HTML – HyperText Markup Language , הווב החדש מבוסס על שפת XML – .eXtensible Markup Languageשפת הווב החדש היא הרבה יותר גמישה והיא מהווה סטנדרט אחיד לבניית מערכות סימון שונות למטרות שונות: לקיטלוג ספרים בספריות, לקיטלוג תמונות במוזיאונים, לקיטלוג דירות בעיר וכו.

* כתוצאה של האחידות והקיטלוג המדויקים, תהיינה לנו תוצאות חיפוש הרבה יותר מדויקות.

* יותר מכך, גם מכונות יוכלו לחפש אוטומטית בווב. למשל המקרר בבית יוכל לחפש את הירקות הכי טריים מבין מספר סופרמרקטים ולהזמין אותם אוטומטית.

* אם מכונות יוכלו לבצע חיפוש מדויק, קל וחומר בני אדם שיש להם (בדרך כלל) יותר אינטואיציה ויותר אינטליגנציה. עקרון אי הוודאות של האינטרנט אומר שככל שהחומר מקוטלג ומדוייק יותר נזדקק לפחות אינטואיציה ואינטליגנציה, ולהיפך.

* הרבה יותר מכך, אם בנוסף לקטלוג נמפה הקטלוגים, נוכל לגלות באמצעותן קשרים שלא היו מתגלים ללא המיפוי וללא הקיטלוג. זהו היסוד של הווב היצירתי !
לתת הפריט הקודם   לתת הפריט הבא
מעבר מהיר לתתי הפריטים:
 סוגי ווב
 הווב החדש
 יישומים מעולם אחר

פעילויות בנושא
מגמות חדשניות במדעי
מגמות חדשניות במדעי

קישורים בנושא
SETI
WS-I
Tacit
 הוסיפו תגובה      שילחו פריט      הורדת הפרק


תגובות 0 לכתבה זו התפרסמו
תגובות