ליחידות 1 - 3 באורט  
השתלמות מדעי המידע  
 
טכנולוגיות ידע (יח"ל 4) >מודיעין תובנה ובינה ארגוניים

סיפור מקרה
דר אשר עידן
מנהל השירות של בנק eGood, קיבל ממערכת ניהול יחסי הלקוחות שלו CRM, נתוני אשראי שליליים על אודות חברת אסטרו שהיא לקוחה עסקית של הבנק. נתונים שליליים אלו נבעו מירידה בשימוש בשירות הלקוחות של הבנק בדרום הארץ, אולם מנהל השירות השליך מכך לגבי כל הארץ. מנהל המכירות של הבנק קיבל ממערכת העסקאות של הבנק eCommerce נתונים סותרים ואף מנוגדים לאלו של מנהל השירות, לגבי אסטרו. הנתונים החיוביים של מנהל המכירות נבעו מגידול רבעוני ניכר במכירות אסטרו.

מה מקור הבעיה? מהו הפתרון לבעיה?

מקור הבעיה הוא ראייה מקוטעת וחלקית של הארגון. מנהל מחלקת השירות בבנק ראה רק את מחוז הדרום של החברה ורק את מחלקת השירות של הבנק. מנהל המכירות לעומת זאת, ראה אמנם את כל מחוזות החברה, אך רק את מחלקת המכירות של הבנק.

הפתרון לבעיה הוא מערכות כוללות של מודיעין עסקי, תובנה ארגונית ובינה ארגונית שסך המכירות העולמי שלהן ב2002 עמד על 3.5 מיליארד דולר. השם הכולל לפתרון זה הוא BI – Business Intelligence. שפירושו בעברית הוא כפול: גם מודיעין עסקי וגם אינטליגנציה או בינה ארגונית.

בעיה זו הפכה לאקטואלית וקריטית גם בקרב ארגוני מודיעין ובטחון מאז הפיגוע במגדלי התאומים ב- 11 ספטמבר 2001. אחד המניעים של ממשלת ארהב בהקמת המשרד המאוחד לביטחון פנים היה הצורך הדחוף למנוע נתונים סותרים ואף מנוגדים בין סוכנויות מודיעין שונות בארהב, כגון ה- FBI וה- CIA.

בתחום העסקי פותחו בשנים האחרונות כלים לפתרון בעיות מסוג זה גם בתחום העסקי וגם בתחום הביטחוני. בשני התחומים מקור הבעיה טמון בכך שרוב המידע של הארגון נוצר על ידי מערכות עסקיות כמו ניהול יחסיםCRM, ניהול משאבים ERP, ניהול שרשרת האספקה SCM, ניהול ידע KM, וניהול עסקאות ומסחר eCommerce. מידע זה מאוחסן בדרך כלל בבסיסי נתונים של המערכות הנפרדות. דבר זה מקשה על מבט מאוחד ומקיף על השפעת יחסי הארגון עם לקוח מסוים על המסחר אתו, או על השפעת מערכת האספקה על המסחר עם אותו לקוח.

ישנן שתי גישות לפתרון הבעיה:

א. אינטגרציה של המערכות העסקיות השונות למערכת אחת, EAI – Enterprise Applications Integration, כך שהמידע המתקבל מהמערכת המאוחדת יהיה מאוחד גם הוא. זוהי גישה מורכבת ויקרה. לכן יש המסתפקים רק באינטגרציה של המידע.

ב. אינטגרציה רק של מערכות המידע של המערכות העסקיות השונות למערכת מידע אחת, שנקראת מודיעין עסקי, שהיא מוקד הסקירה שלנו היום. מערכת המודיעין העסקי מכילה: כלי איסוף ואינטגרציה של המידע, כלי ניתוח וכריית מידע, וכלי בינה מלאכותית שיכולים לגלות מגמות וחוקים בתוך המידע.

קובץ מצורף:  ch2.doc
לתת הפריט הבא

פעילויות בנושא
BI
הטמעת BI באמצעות XML

כלים בנושא
The Microsoft Office

קישורים בנושא
מבט לכריית נתונים
Iteration
Alphablox
The Business World A
Peter Drucker Interv
Beyond the Informati
The Next Information
 הוסיפו תגובה      שילחו פריט      הורדת הפרק


תגובות 0 לכתבה זו התפרסמו
תגובות