ליחידות 1 - 3 באורט  
השתלמות מדעי המידע  
 
טכנולוגיות ידע (יח"ל 4) >מגמות חדשניות

שירותי רשת
דר אשר עידן
שירותי רשת: תשתית של סטנדרטיות, ביזוריות ומודולריות

שירותי ווב Web Services. זוהי מערכת ההפעלה של הרשת. עד היום הייתה לנו מערכת הפעלה למחשב המקומי שלנו שבעיקר סיפקה לנו: א, ממשק אדם-מכונה. ב, סיפקה מערכת מתאמת בין החלקים השונים של המחשב (דיסק קשיח-מעבד-מסך, למשל). שירותי ווב היא מערכת הפעלה שמאפשרת לאדם ממשק ידידותי אדם-רשת (כולל כל הטרמינלים וכל הקווים שלה שיכולים להגיע למאות או למיליונים) וגם מערכת מתאמת אוטומטית בין חלקי הWWC שהוא מחשב-על וירטואלי או מחשב-על מבוזר World Wide Computer. יש הרואים בשירותי הווב את המעבר של האינטרנט ממכונה אישית או משפחתית (כפי שהיו המכונות בראשית המהפכה התעשייתית ב1780), לפס יצור ענקי גלובלי (כפי שהתחיל להיות בראשית המאה ה20 בפס הייצור של פורד, ראה סרטו של צרלי צפלין זמנים מודרניים).

מחשב –על וירטואלי Grid. אם שירותי ווב הם מערכת ההפעלה של מחשב-העל המבוזר WWC, הרי שאדם יחידי או ארגון יחיד יכול לרתום לרשותו (לסירוגין, כמובן) מחשב-על בריבוע שהפוטנציאל שלו הוא 150 מיליון מכשירי התקשורת הדיגיטליים המקושרים כיום בעולם. מהפכה זו בחומרה מבוססת על מגמה היסטורית מדויקת שלפיה, חוק מור שחזה בהצלחה את הכפלת כושר המעבד כל שנתיים, מנוצח בראשית המאה ה21 על ידי שני חוקים אודות הכפלת יכולת ההעברה של הסיבים האופטיים כל 4 חודשים (חוק גילדר) ויכולת עוצמת הרשת הגדלה חזקתית לעומת מספר המשתמשים שגדל חשבונית (חוק מטקלף). לכן יותר משתלם לקשר מחשבים מאשר להגדיל את יכולת העיבוד שלהם כיחידים.

שירותי ווב צרכניים מאפשרים למשתמש הביתי להיעזר בשיתוף פעולה אוטומטית בין מחשבים לבין עצמם. שירותי ווב עסקיים פירושם שהמחשבים והיישומים של חברות שונות יכולים לבצע ברקע ועם התערבות אנושית מינימלית, עבודות שונות כמו רכש, עדכוני תוכנה, התחשבנויות וכו.

דור חדש של עסקים ותכנים מקוונים החל להתרבות בווב מתחילת שנת 2002 והוא נקרא שירותי ווב Web Services. הפעם יתכן שזו מהפכה של ממש שמתרחשת פעם בעשור, גם בתחום המחשוב וגם בתחום האינטרנט. בתחום המחשוב, זו תפנית של ממש מהמודל של המחשב האישי שהופיע בתחילת שנות ה80. באינטרנט תופעה כזו לא התרחשה מאז הופעת האינטרנט בתחילת שנות ה90. בעשור האחרון לא זכור קונסנזוס דומה בין פירמות עסקיות, חברות מחקר וייעוץ ועיתונות של כלכלה ומחשוב.

האקונומיסט מה14 בפברואר 2002 רואה בשירותי הווב מודל חדש של עסקים שבהם המחשבים והתוכנות של ארגונים
קובץ מצורף:  ch4c.doc
לתת הפריט הבא
מעבר מהיר לתתי הפריטים:
 הדור הראשון של שירותי ווב: 2002-2004
 הדור השני של שירותי ווב: 2005 ואילך

פעילויות בנושא
מגמות חדשניות במדעי
מגמות חדשניות במדעי

קישורים בנושא
SETI
WS-I
Tacit
 הוסיפו תגובה      שילחו פריט      הורדת הפרק


תגובות 0 לכתבה זו התפרסמו
תגובות