ליחידות 1 - 3 באורט  
השתלמות מדעי המידע  
 
טכנולוגיות ידע (יח"ל 4) >מגמות חדשניות

כללים ומשמעויות
דר אשר עידן
המידע שיוצר פקקים בווב הסמנטי אינו מסוג נתונים (7, או חתול), אלא מסוג כללים ומשמעויות (RB+MB=KB) אודות נתונים. יש להגדיר בדרגת דיוק גבוהה את הכללים והמשמעויות כך שמכונות יוכלו לעבד ולפרש מידע זה. הכוונה לכללים מסוג קרבה משפחתית למהמרים מהווה סיכון גבוה למנהל כספים ולמשמעויות מסוג עורכי דין ורואי חשבון הם אקדמאים.

לכללים הנל ערך גבוה בכל מערכת, שמטרתה להשיג ידע על התנהגות ההקלקתית לחיצה על לחצן עכבר של אדם מסוים (האם לזה התכוון המשורר?) (כמו בבדיקה אוטומטית של סיכויים למעילות בקרב עובדי הפיננסים של ארגון נתון, המלצה אוטומטית לסטודנט על חומר לימודים וכו). לסוג המשמעויות הנל יש ערך גבוה במקרה של חיפוש בשפה הטבעית למשל כשאדם מחפש בפורטל של עורכי דין ורואי חשבון עובדים אקדמאים אבל לא מוצא אותם מפני שהמעבד של המחשב לא יודע שעורכי דין ורואי חשבון הם אקדמאים. מערכת של כללים נקראת בסיס כללים. מערכת של משמעויות נקראת בסיס משמעויות. הצירוף של שתי המערכות נותן לנו בסיס ידע (Knowledge Base).

אונטולוגיה היא סוג של כלי שיכול לשמש לקידוד ידע מסוג משמעויות וכללים. אונטולוגיה היא בעצם סוג של טופס דיגיטלי. בעבר, טפסים שימשו לקידוד של ידע על גבי נייר. טופס הוא מערכת מוגדרת היטב וסטנדרטית של ידע ארגוני.

אונטולוגיה מורכבת מ:
1. אוצר מונחים מייצג.
2. הגדרות מדויקות של המונחים.
3. מערכת של כללים פורמאליים להגבלת המשמעות והשימוש במונחים.

הרברט סיימון מגדיר מורכבות כהיבט של הרציונליות האנושית המוגבלת (bounded rationality). לכן האדם מחפש כלים להפחתת המורכבות של ידע, של פעולות או של תהליכים.

* הכלי העיקרי עד להופעת המחשב היה פינוי של משאבי זיכרון אנושיים לטובת משאבי חשיבה (עיבוד) אנושיים מבעפ לכתב, מכתב ציורים לכתב אותיות, מדוס לחלונות וכו.

* מאז הופעת המחשב נוסף מעבד המחשב כמגבר של המעבד האנושי (המוח).

* מאז הופעת האינטרנט נוסף שילוב של מחשבים-אנשים ברשת המספק כלי אינטליגנציה מלאכותית כמגברים נוספים של המוח האנושי.

נציג עוד שלושה כלים:

* הפחתה. תבניות (Templates) ואשפים (Wizards) מאלצים את כותב היד להכניס רק את האינפורמציה הנחוצה ולא יותר מכך.

* הפשטה. תבניות ויזרדים מאלצים את הכותב לכתוב על פי פרוטוקול תקשורת סטנדרטי המוכר למשתמשים שלו. דהיינו הם מקלים על הפרדת הצורה מהתוכן. מה שמדהים הוא שגוטנברג, ממציא הדפוס, היה גם האדם הראשון שהשתמש בטפסים. אבל במחשבה שנייה זה צפוי לחלוטין משום שמהפכת הדפוס הביאה להתפוצצות מידע (מ- 30,000 ספרים בשנת 1455 ל- 9,000,000 ב- 1500), דבר שיצר את הצורך בהפחתה. מהפכת הדפוס גם גרמה להתפוצצות במספר המשתמשים במידע (מאחוזים בודדים לרוב) דבר שיצר את הצורך בפרוטוקולי תקשורת סטנדרטיים.
הדוגמה של גוטנברג אינה ברורה האם זו הפחתה או הפשטה?

* חלוקת עבודה. ראשית, יש חלוקה בין יוצרי הטופס המומחים לבין ממלאי הטופס ההדיוטות. שנית, המשימה מפורקת ליחידות קטנות וכל יחידה קטנה נמסרת לעיבוד לגורם אחר כך שבסוף התהליך החומר המעובד מרוכז על ידי גורם מתאם. העיבוד של החומר המפורק יכול להיעשות בצורה טורית (בזה אחר זה) או במקביל.


לתת הפריט הקודם   לתת הפריט הבא
מעבר מהיר לתתי הפריטים:
 כללים ומשמעויות
 קהילות ידע
 רקע: מאיים של מידע לחיבור האיים ולשפה משותפת
 כיצד השפה המשותפת החדשה תאפשר את כל התועלות הנ"ל
 ההשלכות העסקיות של השפה החדשה
 הבסיס הטכנולוגי של השפה החדשה
 שימושי השפה החדשה בעולם רכישת הידע (למידה והדרכה) וניהול הידע

פעילויות בנושא
מגמות חדשניות במדעי
מגמות חדשניות במדעי

קישורים בנושא
SETI
WS-I
Tacit
 הוסיפו תגובה      שילחו פריט      הורדת הפרק


תגובות 0 לכתבה זו התפרסמו
תגובות