ליחידות 1 - 3 באורט  
השתלמות מדעי המידע  
 
טכנולוגיות ידע (יח"ל 4) >מגמות חדשניות

מבוא
דר אשר עידן
עולם המחשבים עבר עד כה 4 דורות:

* הדור הראשון, המחשב המרכזי.

* הדור השני, המחשב האישי: מהמחשב הראשון של אפל ב1978 והפי.סי. של אי.בי.אם. ב1981 ועד לרשת האינטרנט ולדפדפן.

* הדור השלישי, האינטרנט מבוסס הHTML: מהווב 1989 והדפדפן 1993 ועד לווב הסמנטי ושירותי הווב.

* הדור הרביעי, האינטרנט מבוסס הXML: הHTML הוא שפת מחשב המאפשרת לנו לומר למחשב איך להציג מידע. שפה זו היא מעין מתכון לבניית דפי אינטרנט או דפי היפרטקסט. לכן היא נקראת HTML – HyperText Markup Language . אבל היא אינה אומרת דבר על המשמעות או המבנה של המידע. XML – eXtensible Markup Language לעומת זאת היא שפת מחשב המאפשרת לנו לומר למחשב איך לייצג מידע.

המעבר מHTML לXML משפיע על המשתמש הביתי, המידען, עובד המידע והמנהל, בדרכים הבאות:
1. הוא יוצר תשתית מובנת יותר הנקראת Semantic Web או בעברית רשת סמנטית. האפשרות לייצג מידע באמצעות הבנייה ומשמעות, מאפשרים מצב שבו התכנים באינטרנט נעשים הרבה יותר מובנים (Understandable), בסוגים שונים של תקשורת: אדם-אדם, אדם-מחשב, מחשב-מחשב.

2. הוא יוצר תשתית סטנדרטית, מבוזרת ומודולרית, הנקראת Web Services או בעברית שירותי רשת. דרגת המובנות החדשה מאפשרת להפוך את המחשב האישי שלנו למעין שלט-רחוק של מחשבים רבים ברשת ושל יישומים רבים ברשת. השליטה על מחשבים רבים ברשת נקראת Grid. השליטה על יישומים רבים ברשת מאפשרת ליצור יישומים מורכבים מתוך קוביות לגו של יישומים פשוטים יותר.

3. נוצר שילוב בונה (סינרגיה) של שתי התשתיות הנקרא Semantic Web Services או בעברית שירותי רשת סמנטיים. אלו הם אביזרי תוכנה סטנדרטיים כמו מוצרי החשמל הסטנדרטיים נורה, מאוורר וטלוויזיה, שנמצאים בכל מקום ופועלים בשיטת תקע והפעל Plug and Play.

המעבר הנל נותן למשתמשים למיניהם שלוש תועלות:
1. אינטגרציה. דרגות המובנות והסטנדרטיזציה הגבוהות יותר של האינטרנט מבוסס הXML מאפשרות לכלים המדברים שפות שונות להידבר ביניהם. זאת באמצעות שתי שיטות. השיטה הראשונה היא שיטת המתורגמן הדו-לשוני או הרב-לשוני, המתרגם משפה לשפה. או בשיטה של שפה אוניברסלית אחת מעין אספרנטו שדוברים של שפות שונות לומדים אותה והיא מאפשרת להם להידבר ביניהם. האינטגרציה מאפשרת לארגון להשתמש בכלים שונים, בערוצים שונים, בפורמטים שונים וכו.

2. אוטומציה. דרגות המובנות והסטנדרטיזציה הגבוהות יותר של האינטרנט מבוסס הXML מאפשרות לנו לתת הוראה למספר יישומים לבצע פעולות בינם לבין עצמם. למשל, אני יכול לתת ליומן האלקטרוני שלי לקבוע פגישה אוטומטית עם היומן האלקטרוני של התלמיד שלי.

3. קולבורציה. אם דרגות המובנות והסטנדרטיזציה הגבוהות יותר של האינטרנט מבוסס הXML מאפשרות למכשירים להידבר זה עם זה יותר בקלות, קל וחומר הדבר נכון לגבי בני האדם שהם (בינתיים) יותר אינטליגנטיים ממחשבים.
קובץ מצורף:  ch4.doc

פעילויות בנושא
מגמות חדשניות במדעי
מגמות חדשניות במדעי

קישורים בנושא
SETI
WS-I
Tacit
 הוסיפו תגובה      שילחו פריט      הורדת הפרק


תגובות 0 לכתבה זו התפרסמו
תגובות