ליחידות 1 - 3 באורט  
השתלמות מדעי המידע  
 
טכנולוגיות ידע (יח"ל 4) >מגמות חדשניות

אוטומציה: מכוח חשמלי לכוח אינטרנטי
דר אשר עידן
אוטומציה פירושה פעולה ללא התערבות אנושית. התועלות של אוטומציה הן: מהירות, דיוק, חסכון בעלויות כוח אדם, ופעילות רצופה וללא שינה 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע. במהפכה התעשייתית ב1780, המכונה אפשרה אוטומציה של תהליכי הייצור של טקסטיל: יצור החוט, אריגה, תפירה. אבל רק ב1910, לאחר 130 שנה, הושגה אוטומציה אינטגרטיבית באמצעות פס הייצור. פס הייצור אפשר להתיך את התהליכים השונים של יצור החוט, האריגה והתפירה, לתהליך אחד בתוך מסגרת אחת גיאוגרפית וארגונית. פס היצור לא היה מתאפשר ללא מהפכת החשמל. מהפכה זו אפשרה להעביר כוח חשמלי למרחקים ובזול, דבר שאי אפשר לעשות עם כוח מכאני. אי אפשר להעביר כוח שנוצר במכונת קיטור לאורך מאות קילומטרים. באופן דומה רשת האינטרנט מאפשרת העברת כוח אינטרנטי למרחקים ובזול. הכוח האינטרנטי הוא הכוח שנוצר במעבד של מחשב או של מספר מעבדי מחשבים. כוח עיבוד זה ניתן היום להעברה, לחליפין ולמסחר, בדומה לכוח חשמלי. אבל אוטומציה ואינטגרציה מחיבות בראש וראשונה סטנדרטיזציה. לכן בארהב נחקק ב1890 (בין המהפכה המכאנית לחשמלית) חוק שאסר על שימוש בברגים לא סטנדרטיים.

המהפכה החשמלית אפשרה תועלות גם במישור הצרכני B2C - Business to Customer וגם במישור העסקי B2B - Business to Business. במישור הצרכני היא אפשרה לכל אדם לקנות מכשירים חשמליים שונים כמו נורה, טלוויזיה, מגהץ ומיקרוגל, עם שקע, תקע ומתח זהים. כלומר, אנו קונים אובייקטים שונים אך סטנדרטיים וכולם עומדים בתנאי של תקע והפעל. במישור העסקי היא אפשרה למהנדסים לבנות מהאובייקטים השונים והסטנדרטיים, מכונות יותר גדולות לצרכים תעשייתיים. כך גם כיום, הווב הסמנטי שמאפשר למכשירים שונים להבין האחד את השני באינטרנט, מאפשר גם אוטומציה, גם אינטגרציה וגם סטנדרטיזציה, של אובייקטים שונים גם לשימושים צרכניים וגם לשימושים עסקיים. האובייקטים הסטנדרטיים הללו נקראים שירותי ווב Web Services.

לדוגמא,שירותים צרכניים כאלה הם:
אינטגרציה אוטומטית של היומן שלי עם היומן של הסטודנטים שלי לגבי הפגישות בסמסטר הקרוב. שירות כזה נקרא היומן האינטרנטי שלי.
הארנק האינטרנטי שלי והזהות האינטרנטית שלי יכולים לאפשר אינטגרציה אוטומטית של שכר לימוד בהתאם לכמות חומר וזמן הלמידה שמשכתי כשהזהות האינטרנטית שלי מאפשרת את כל האבטחה הדרושה מבחינת פרטיות המידע שלי והעברת כספים בטוחה. עולם האוניברסיטה של פעם ישתנה מן היסוד לאור הווב הסמנטי ושירותי הווב, משום שהוא יאפשר רמת גמישות חדשה לחלוטין מבחינת לוח זמנים, תשלום ועוד.
כל אדם יוכל לרכוש מכשירים תוכנתיים שונים אבל סטנדרטיים ולהשתמש בהם בשיטת תקע והפעל. סטנדרטיזציה ואוטומציה אלו יעמדו בבסיס רשת העיבוד הנבנית בימים אלו והנקראת Grid. רשת האינטרנט של ווב 1.0 התבססה בעיקר על הצגת תכנים. רשת האינטרנט החדשה של ווב 2.0 תתבסס גם על ביצוע פעולות. אנו נעביר אחד לשני לא רק תכנים, אלא גם מכשירים תוכנתיים (כמו מכשירים חשמליים).

שירותים עסקיים כאלה הם למשל: אינטגרציה של כלי ניהול הידע של חברת מחקר ביו-טכנולוגית עם כלי ניהול הידע של חברת יצור תרופות, או של כלי התכנון באמצעות מחשב של חברת תכנון מטוסים עם כלי הייצור של חברה המייצרת מטוסים. האוטומציה והאינטגרציה הללו מהווים תשתית לרמה חדשה של קולבורציה.


לתת הפריט הקודם   לתת הפריט הבא
מעבר מהיר לתתי הפריטים:
 אינטגרציה: הבנה בין יישומים
 אוטומציה: מכוח חשמלי לכוח אינטרנטי
 קולבורציה

פעילויות בנושא
מגמות חדשניות במדעי
מגמות חדשניות במדעי

קישורים בנושא
SETI
WS-I
Tacit
 הוסיפו תגובה      שילחו פריט      הורדת הפרק


תגובות 0 לכתבה זו התפרסמו
תגובות