ליחידות 1 - 3 באורט  
השתלמות מדעי המידע  
 
מידענות ארגונית (יח"ל 5) >ניהול תוכן

מידענות ארגונית
כתב: עמי סלנט, מפט עמל. ערך: דר אשר עידן
כזכור האתר עוסק במידע, בידע, ובתוכן של הפעילות הארגונית, אך לא בפעילות הארגונית העצמית. במידע עוסקות מערכות BI, בידע עוסקות מערכות KM, ובתוכן עוסקות מערכות CM. שלושת המערכות הללו שייכות לשכבת הייצוג של הארגון. דהיינו, זו השכבה המייצגת את הפעילות הארגונית. אך יש גם שכבת ההיצג, השכבה המציגה עבור המשתמשים את הייצוגים של הפעילות הארגונית. זוהי שכבת ההיצג שבמרכזה ניצב הפורטל הארגוני.

ראו תרשים מצורף.


שכבת הייצוג ושכבת ההיצג

בתרשים שכבות הפעילות הארגונית, אנו רואים חרוט שבבסיסו נמצאת שכבת הפעילות הארגונית. שם מתבצעות פעילויות כמו: שירות לקוחות, מכירה, שיווק, ייצור ועוד. הפעילות הארגונית היא כמו ג`ונגל עם המון סוגי פעילויות, מחלקות שונות, כלים טכנולוגיים שונים ועוד.

בסופו של דבר המידען צריך לאפשר למנהל ולעובד לראות בצורה פשוטה בדפדפן שלו את החלק בפעילות הארגונית שרלוונטי לעבודתו. לשם כך קיימות עוד שתי שכבות המצויות בין הדפדפן של המשתמש לבין ג`ונגל הפעילות הארגונית. שתי שכבות אלה מסננות את הג`ונגל הסבוך של הפעילות הארגונית לתמונה פשוטה אך רבת עוצמה שעוזרת למנהל להבין דברים ולקבל החלטות.

בין הדפדפן של המשתמש הפרטי לבין הפעילות הארגונית הסבוכה קיימות שכבת הייצוג ושכבת ההיצג.

שכבת ההיצג מכילה את הפורטל שהדפדפן מאפשרת לעובד גישה אליו. שכבת הייצוג מסננת תכנים, ידע ונתונים מתוך הפעילות הארגונית, מעבדת אותם בצורה כזו שיהיו ניתנים להצגה בשכבת ההיצג שבה מצוי הפורטל.

היצג (Presentation) הוא כמו ראי. ייצוג (Re-Presentation) הוא כמו מפה. מפה היא הרבה יותר מורכבת ומכילה הרבה יותר עיבוד מאשר ראי. שכבת הייצוג מכילה את העיבודים המורכבים של כריית נתונים וכריית טקסטים שיש בכלים כמו ניהול ידע KM, ניהול מידע BI וניהול תוכן CM.

יש לנו איפוא ארבע שכבות (האליפסות):
1. שכבת הפעולות הארגוניות (מכירה, שירות, הדרכה וכו`)
2. שכבת הייצוג: המידע, הידע והתוכן הנשלפים מתוך הפעילות האגרונית והממפה את הפעילות
3. שכבת ההיצג שהיא הפורטל
4. שכבת הפרסונליזציה שהיא הדפדפן או כל יישום אישי שעובד עם פורטל

קורס זה יתמקד בשכבה 2 שכבת הייצוג ובשכבות 3 ו4 שהן שכבות ההיצג והפרסונליזציה.

ראו תרשים מצורף.


קובץ מצורף:  ch5-0.doc
תמונה מצורפת:  ch5-1.jpg

פעילויות בנושא
ניהול תוכן: כלים

 הוסיפו תגובה      שילחו פריט      הורדת הפרק


תגובות 0 לכתבה זו התפרסמו
תגובות