חג פורים
י"ד אדר
 
חג פורים נחגג לזכר הצלתם של היהודים בימי אחשוורוש מלך פרס מגזירות המן הרשע. החג נחוג ב-י"ד באדר בערים שאינן מוקפות חומה וב – ט"ו באדר בערים המוקפות חומה. החג נקרא על שם הפור – גורל שהפיל המן ולפיו הועיד את היום השלוש עשרה באדר לביצוע גזרותיו נגד היהודים. התכונה לקראת פורים מתחילה כבר בראשית החודש, הנחשב לחודש השמחה: "משנכנס אדר מרבין בשמחה".

מצוות החג
קריאת מגילת אסתר בציבור- מתוך מגילה שכתובה על קלף. בקריאת המגילה ישנם חלק שקוראים בעמידה כדרך כבוד. בזמן הקריאה נוהגים כאשר מוזכר שמו של המן להגיד "ימח שמו וזכרו". "שחק עצמות" או "שם רשעים וירקב" כל זה תוך רקיעת רגליים, הילדים מלווים זאת ברעשנים.
ימי משתה ושמחה – סעודת פורים חגיגית שבה נהוג לאכול מטעמים ולהרבות בשתייה.
משלוח מנות – סמל לאחווה, אהבה ורעות בישראל
מתנות לאביונים – לעזור לעניים ולשתפם - כל אחד חייב לשלוח שתי מנות לעניים, וכל המרבה הרי זה משובח.
קריאה בתורה – קריאה בפרשת "ויבא עמלק וילחם על ישראל"
אמירת "על הניסים" – נותנים מהות לחג
איסור הספד ותענית

את שמחת החג מבטאים בשמחה ועליזות מרובה, יש הרואים בביטויי השמחה העיקריים את שתיית היין והתחפשות. רבים מחכמי עם ישראל הסתייגו מהשכרות וציינהו כדבר מסוכן. אווירת החג הקלילה, הולידה תהלוכות, נשפי מסכות, משחקי פורים, קרנבלים, קומדיות ועוד. יש הטוענים שבמהלך המאורעות בפורים הביאו להצלת ישראל בעת מצוקה ויהודי גרוזיה בשל כך התחפשו לפרשים ולחיילים ודהרו ברחובות. במזרח אירופה, עניי העיר היו מתחפשים ומחזרים על הפתחים, שרים שיר ובעלי הבתים ניסו לזהותם והעניקו להם דמי פורים בנדיבות.

המאכל המפורסם של החג: אוזני המן. יש הרואים בכך זכר לכובעו של המן, שהיתה לו צורת משולש, ויש הרואים בכך רמז לשלושת האבות: אברהם, יצחק ויעקב.

שושן פורים – כך נקרא היום שלאחר פורים, הוא יום ט"ו באדר. בשושן הבירה, שהייתה מוקפת חומה, התרחש הנס ב- ט"ו באדר. כך נקבע לדורות כי גם בשאר הערים בארץ ישראל שהיו מוקפות חומה יחגגו ב- ט"ו באדר. לכן נהוג לחגוג את פורים בירושלים בתאריך זה.
 קישורי אינטרנט להעשרה נוספת
  פורים – שעשועים ושירים, ביטויים ומושגים, מדברי חכמים, על מגילת אסתר ועוד  
  פעילויות מקוונות לפורים - משחק תחפושות, מגילה בציורים, ועוד באתר של משרד החינוך  
  קריאת מגילת אסתר בבית כנסת בתל אביב – תמונה  
  חג פורים ומגילת אסתר  
  תחפושות בפורים – הסבר על המנהג  
  הלכות פורים, הרב אליעזר מלמד  


Untitled-1
27/05/2020


© כל הזכויות שמורות למפ"ט-עמל 2003