יד"ע - יהדות, דמוקרטיה, ערכים

הדפס       חזור

אש"ף
1964
 
ראשי תיבות של ארגון לשחרור פלסטין – ארגון ערבי שהוקם ב-1964 ביוזמת הליגה הערבית, במטרה לשחרר את האדמות הכבושות מידי ישראל. המבנה הארגוני של אש"ף כולל מועצה לאומית, מועצה מרכזית וועד פועל והחלטותיו המדיניות מתקבלות בועידות המתקיימות מידי פעם. היו"ר הראשון של הארגון אחמד שוקרי, הודח מתפקידו ב-1967 ומ-1969 עומד בראש הארגון יאסר ערפאת, שהיה ראש ארגון הפת"ח ועומד כיום בראשות הרשות הפלסטינית.

צבא השחרור הפלשטיני הוא הזרוע הצבאית של אש"ף והוא כולל מספר גדודים: חטיבת ג`לוד, חיטין, אל אקצא, באדר וגדוד אל קדייסה. מאז הקמת הארגון ביצעה הזרוע הצבאית של אש"ף יותר מעשרת אלפים פעולות חבלה נגד ישראל. כיום הם משמשים ככוח השיטור ברשות הפלסטינית.

ע"פ האמנה הפלסטינית, מטרות אש"ף לחסל את מדינת ישראל ולהקים במקומה מדינה ערבית חילונית ודמוקרטית. בשם אש"ף או מטעמו בוצעו פעולות טירור רבות נגד ישראל. אש"ף הוא גורם האינתיפאדה והוא החל לקבל תמיכה עולמית. במלחמת המפרץ תמכו בעירק ואיבדו את התמיכה של המערב. לאש"ף יש גם מספר ארגוני טרור.

בעקבות מבצע שלום הגליל, שבו השמיד צה"ל את תשתית אש"ף בלבנון, העביר ערפאת את מפקדתו מבירות לתוניסיה. במרוצת הזמן מיתן אש"ף את תביעותיו אך עד 1996 לא התנער בפירוש משאיפתו הבסיסית.

בסוף 1993 הכירה ישראל באש"ף כנציג לגיטימי של העם הפלשתינאי ופתחה עם נציגיו במו"מ על אוטונומיה לפלשתינאים.

בסוף 1988 הכריז אש"ף על הכרתו בהחלטת 242 ועל נכונותו להקמת מדינה ערבית בצד מדינת ישראל.