האקתון 2019 – העולים לגמר תחרות היזמות הארצית של עמל

שמונה מיזמים נבחרו לעלות לגמר תחרות היזמות הארצית של קבוצת עמל ע"ש שמעון פרס באירוע "האקתון" שהתקיים בריאקטור של מיקרוסופט בשיתוף חברת אל על

 

עשרות תלמידי קבוצת עמל מרחבי הארץ הגיעו ב-18.6.19 לריאקטור של מיקרוסופט (Microsoft Reactor) בתל אביב ולקחו חלק באירוע "האקתון" בשיתוף אל על ומיקרוסופט, שהיווה גם את שלב חצי הגמר בתחרות היזמות הארצית של קבוצת עמל ע"ש שמעון פרס.

אירוע ההאקתון מגיע לאחר תקופה ארוכה בה התלמידים עובדים ומפתחים את המיזמים שלהם. הם נחשפו לחברות והאנשים בשטח, שמעו על הבעיות הקיימות והפתרונות שיש היום ועבדו בצוות בכדי לגבש את הפתרונות האידיאלים.

תפיסה חינוכית חדשנית

האירוע נערך במעמד מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום עיני, המובילה תפיסה חינוכית וחברתית חדשנית שבמרכזה חינוך ליזמות והקמת מרכזי יזמות חדשניים בשיתוף עם התעשייה ולמען הקהילה. באירוע השתתפו גם יהודית גריסרו סמנכ"לית משאבי אנוש באל על וערן גופר מנהל מגזר חינוך מיקרוסופט ישראל.

24 פיתוחים חדשניים הגיעו לשלב חצי הגמר לאחר שעברו סינון מקיף בחודשים האחרונים על ידי מומחים ואנשי מקצוע. התלמידים שעומדים מאחורי אותם מיזמים לקחו חלק באירוע ההאקתון שנועד לשדרג את היוזמות שפיתחו, בסיוע מנטורים מחברות הייטק, מהעולם העסקי וכמובן נציגי חברות אל על ומיקרוסופט. חבר השופטים עבר בין הקבוצות המתחרות, בחן את הפיתוחים היזמיים, ובתום ההאקתון הוכרז על שמונה פיתוחים יזמיים שעלו לשלב הגמר של תחרות היזמות של עמל.

זוהי השנה השלישית שבה נערכת בקבוצת עמל תחרות היזמות של בני נוער בתחום המדעים, הטכנולוגיה והיזמות ע"ש שמעון פרס. השנה, חברה קבוצת עמל לחברות אל על ומיקרוסופט ובסיוע וההנחיה של אנשי המקצוע תלמידי עמל זוכים לפתח יוזמות עבור עולם התעופה הישראלי ולמען הקהילה. כעת נערכים התלמידים שהמיזמים שלהם עלו לגמר, לאירוע שייערך בעוד מספר חודשים והזוכים בו יקבלו מענקים כספיים לצורך המשך ופיתוח המיזמים שלהם.

 

עו"ד רוית דום עיני: "זה פיתוח אמיתי של ההון האנושי שהוא מנוף הצמיחה המרכזי של ישראל"

עו"ד רוית דום עיני, מנכ"ל קבוצת עמל: "זהו חלק מתפיסת עולם שאנו דוגלים בה, לחשוב כיזם ולהעניק לתלמידים את ההזדמנות לפגוש את התעשייה באופן אמיתי דרך האנשים בחברות ולהכיר את הצרכים האמיתיים של שוק העבודה, וכך לקבל כלים שיסייעו להם בעתיד להשתלב בקהילה העסקית. הכל קורה במסגרת תוכנית יזמות שמלמדת על צורך וסקר שוק ואיך מפתחים רעיון והופכים אותו לממשי, חשיבה על ערך מוסף של מוצר, היתכנות טכנולוגית ועסקית. העבודה נעשית עם אקוסיסטם של חברות מובילות, אל על, מיקרוסופט, טבע, We Work ועוד. ההתנסות האמיתית, העבודה בצוות, הבנת תוכנית עסקית, כל אלו ישמשו את התלמידים גם היום וגם בעתיד. התוכנית היא תהליך מתגלגל של שלוש שנים, שיוצרת תלמידים יזמים, בעלי יכולת טכנולוגית והבנה בסטארטאפ. זה פיתוח אמיתי של ההון האנושי שהוא מנוף הצמיחה המרכזי של ישראל". עו"ד דום עיני הוסיפה: "הגענו להתארח בריאקטור של מיקרוסופט, על ידי הצוות המקצועי, המוביל את תעשיית ההיי טק בישראל. התלמידים קיבלו הזדמנות לראות את האנשים בשטח, להציע, להתנסות, לפתח ולחשוב מתוך הבעיות בשטח. התלמידים קיבלו לאורך התהליך הזה כלים של שיווק, פיתוח וחשיבה מחוץ לקופסה, שמעו על הצרכים והבעיות בעולם התיירות והתעופה, וכעת יש להם את הזכות לפתח את היוזמות שיענו על אותם צרכים".

 

יהודית גריסרו, סמנכ"לית משאבי אנוש באל על: "אל על תמיד שמחה להיות חלק ממיזמים חברתיים, ביניהם מיזמים שנוגעים לבני נוער, שיש בהם פוטנציאל למימוש האיכויות הקיימות בחברה הישראלית וגם לחבר זאת למגוון הרחב של האנשים שנמצאים ברשת עמל. נדמה לי שבין אל על לבין עמל יש דמיון. אנחנו מטיסים  מגוון מאוד רחב של לקוחות. בעמל יש מגוון מאוד רחב של תלמידים, מכל רחבי החברה הישראלית. כשלוקחים את השכל האנושי שנמצא בעמל  ומנסים לחבר אותו לצרכים המיוחדים הקיימים בעולם השירות והתעופה, יש סיכוי, שייצא מזה חיבור יחיד ומיוחד ולזה אנחנו שואפים."

ערן גופר, מנהל מגזר חינוך מיקרוסופט ישראל: "אירוח הקאתון היזמות שאנו עורכים כאן, במרכז החדשנות של מיקרוסופט, מהווה דוגמה נהדרת לחיבור בין עולמות החינוך והטכנולוגיה. האירוע נותן הזדמנות נהדרת לתלמידים המשתתפים בהקאתון, להפגין כישורים ותכונות, כמו יוזמה, יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה אשר הופכים להיות רלוונטיים יותר ויותר בעולם התעסוקה המתפתח, ויהיה בסיס לשיתופי פעולה נוספים בין מיקרוסופט ורשת עמל".

שמונת הפיתוחים שנבחרו לעלות לגמר הם:

WE CASE – הרב תחומי עמל רמות ע"ש ניומן באר שבע – מזוודה מודולרית, המאפשרת החלפת חלקים במהירות, שינוי גודל המזוודה והתאמת החלוקה הפנימית שבה באופן אישי ומהיר.

EASYFLIGHT – הרב תחומי עמל ליידי דייויס ירושלים – פיתוח המורכב משתי מערכות: ניהול תורים לשירותים במטוס עבור ציבור הנוסעים שמתעדכן כל הזמן, ומערכת המיועדת לצוות הדיילים, המאפשרת להם לראות מי אינו חגור, כסאו של מי אינו מיושר, ומי צריך להדק חגורות בזמן המראה, נחיתה או במצב כיסי אוויר.

HOMEET– הרב תחומי עמל חדרה למדעים ולאמנויות – פלטפורמה המבוססת אתר אינטרנטי המקשרת בין תיירים לבין קהילת מבשלים מקומית בארץ היעד. האתר מאפשר בחירת סוג המזון, מרכיבי הארוחה וטווח מחירים בממשק חכם וידידותי.

 

מהרב תחומי עמל בגין צפת עלו לגמר שתי קבוצות תלמידים עם שני מיזמים:

C-TRACK – מטרתו לדאוג שכל אדם יוכל לדעת היכן המזוודה שלו בכל רגע נתון, וגם במקרה של אבידה/גניבה וכל זאת בעזרת סרט דביק שמשדר גלי רדיו, אשר יחולק בכל שדה תעופה. הסרט יהיה מודבק על כל מזוודה, וישדר מיקום ל- Wi-Fi של השדה ומשם למכשיר הנייד.

STICKUP – מדובר במקל הליכה חשמלי מתכוונן בעל שלוש רגליים, שיכול לעזור בהתכופפות, עמידה וישיבה.

מהרב תחומי עמל עמק חרוד עלו לגמר שתי קבוצות תלמידים עם שני מיזמים:

UNPHONE – האפליקציה נותנת לבני נוער הטבות ומבצעים עבור חברות אוכל, הביגוד, הבידור ופנאי אהובות לפי מספר שעות הלימוד שהתלמיד לא נגע בטלפון כתמריץ לשימוש מועט בזמן הלימודים בביה"ס.

 PRIVASEAT–  מתקן פרטיות מתקפל המולבש על המושב במטוס, שעונה על חוסר הפרטיות בטיסה.

PUSH BACK TRACK – הרב תחומי עמל אלוג'דאן כסרא סמיע- פיתוח כלים ממונעים על מסלולי ההמראה שחוסכים מהמטוסים את הדרך של המטוס ממקום החנייה שלו עד לנקודת ההתחלה על מסלול ההמראה, באמצעות רובוטים ממונעים הגוררים את המטוס מהמקום שבו הנוסעים עלו עליו ועד לנקודת ההמראה על מסלול ההמראה. המטרה של המיזם היא לחסוך בכמות הדלק שהמטוס צורך, בכסף וזיהום.

בחבר השופטים היו: אבי שמעון מנהל מחלקת התוכן ודיגיטל מחטיבת המסחר באל על, רפי רוזנקרנץ מהנדס מחשוב ופרויקטים ראשי מחטיבת תחזוקה והנדסה באל על, תומר מארשל מנכ"ל Mirror EdTech, איילת רקנטי מנהלת אחריות תאגידית ורווחה מחטיבת משאבי אנוש באל על, מאיה חצבי מנהלת אחריות תאגידית וקשרי קהילה מחטיבת משאבי אנוש באל על, נועה ליפשיץ מומחית תוכן ושיווק, שלומית איילין, שרית הרפז ומושיקו אברהם מצוות החינוך של מיקרוסופט ישראל, מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום עיני, ד"ר רונית אשכנזי סמנכ"ל וראש מינהל פדגוגיה בעמל, ד"ר רמי אמיתי, חגית רימוך ואורית להב ממינהל הפדגוגיה של רשת עמל.