מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום בכנס הרצליה: קבוצת עמל מובילה כיום תרבות למידה אחרת, המעניקה לתלמידים חוויה אמיתית וכישורי חיים

"אנחנו בשעת חירום. כדי לייצר עתודה מדעית טכנולוגית, כל הגורמים במשק צריכים לשבת יחד ולהחליט על צעדים ליצירת מנוע צמיחה אמיתי במדינת ישראל. חייבים להבין שהלימודים צריכים להיות מחוברים לעולם האמיתי של התעשייה". במילים אלו פתחה את דבריה מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום, בדיון שהתקיים בכנס הרצליה בנושא: החינוך המקצועי -טכנולוגי בישראל, צרכי המשק ודילמות חברתיות. היא הדגישה: "הילדים צריכים להיות מחוברים לעולם האמיתי של התעשייה. עמל מובילה זאת כיום באופן עצמאי, אך אין במדינה שום תהליך מסודר ברמה המערכתית. יש לייצר מוטיבציה אמיתית למפעלים, להעניק להם תמריצים והטבות במיסוי, כדי שיחנכו תלמידים ויתנו להם אופק תעסוקתי".

עו"ד דום ציינה כי בעיה נוספת כואבת היא התדלדלות כח ההוראה במקצועות טכנולוגיים. "רבים מעדיפים לעבוד בחברות תעשייתיות תמורת שכר גבוה יותר, ולכן צריך ליצור תמריצים אמיתיים גם למורים. צריך לדאוג לשיפור מעמדם ולהקנות להם את ההסמכות המתקדמות ביותר".

הדיון בנושא התקיים כאמור בכנס הרצליה ב- 14.3.13, והשתתפו בו עוד: ד"ר עופר רימון – מנהל המינהל למדע ולטכנולוגיה במשרד החינוך, ד"ר דן שרון – לשעבר מנכ"ל משרד החינוך, שלום בן משה – מנהל האגף להכשרות מקצועיות במשרד התמ"ת, נחום בלס – חוקר בכיר במרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל וד"ר יוסף ג'בארין – מהפקולטה לארכיטקטורה ובניין ערים בטכניון. את הדיון הנחתה ענת גולדשטיין – יועצת לאחריות חברתית וחינוך.

מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום, הקדישה חלק ניכר מדבריה, לדרכים שבהן פועלת קבוצת עמל לעידוד החינוך המדעי והטכנולוגי. "אנחנו בעמל מבינים היום שצריך לשנות את דפוסי החשיבה. צריכה להיות תרבות למידה אחרת. התלמידים של היום צריכים לקבל את כל כישורי החיים, להתנסות באופן אמיתי, להתמודד עם בעיות ומשברים. יצרנו בעמל סטארט אפ: מרכזי יזמות. אנחנו מאפשרים לתלמידים חוויה אמיתית ומשמעותית כדי למשוך אותם ללימודים. הילדים מחוברים לחברות מובילות במשק בתחומים הנחשבים ביותר. חשוב לנו שהם ירגישו טוב עם עצמם, ושיהיה להם ביטחון עצמי גבוה. מדובר בסביבה עסקית, חינוכית ולימודית, שנותנת לילדים את הכלים האמיתיים להצליח בחיים. אנחנו רוצים שהיזמים שצומחים אצלנו ישרתו אחר כך את הסביבה שבה הם חיים".

בהתייחס לשיתוף הפעולה של קבוצת עמל עם חברת אפל העולמית, שעליו סוכם ממש לאחרונה, אמרה עו"ד דום: "אנחנו מדברים בשפה של הילדים, ומטמיעים את טכנולוגיית הלמידה המתקדמת ביותר באמצעות אייפדים. אנו משנים גם את חווית ההוראה, והמורים שלנו עוברים הכשרות פרקטיות מתקדמות ביותר להוראה באמצעות אייפדים. ילד שעובר בלימודים חוויה משמעותית, זה משהו שהוא לוקח איתו הלאה לכל חייו".

עו"ד דום הוסיפה כי בשמונה בתי ספר מובילים של קבוצת עמל, מתבצע פרויקט של למידה באמצעות פרויקטים, שבמסגרתו התלמידים חוקרים ולומדים על ידי התנסות מעשית ולימודים שיתופיים. כמו כן הדגישה כי קבוצת עמל מקיימת פרויקטים בשיתוף עם אוניברסיטת הרווארד.

בסכמה את דבריה אמרה עו"ד דום: "אני מאמינה שכדי לקדם באופן משמעותי את החינוך המדעי והטכנולוגי, צריך להחליט על שינוי סדרי העדיפויות במדינה, ואם רוצים אפשר לעשות זאת יחד ולהצליח בכך".

בתמונות: מנכ"ל קבוצת עמל עו"ד רוית דום, נושאת דברים בכנס הרצליה 2013