לכל הילדים מגיע להשתעשע !

הרב תחומי עמל זינמן דימונה 2018-2019
מנטורי קבוצת רובואקטיב אתי יצחק ומקסים פופליוחין

נבחרת הרובוטיקה RoboActive #2096 של בית הספר הרב תחומי זינמן מקבוצת עמל, מדימונה. זוכי פרס ה-Engineering Inspiration העולמי על תרומה בקהילה והפצת מדע וטכנולוגיה במסגרת תחרות ה-FRC של ארגון FIRST. הנבחרת מונה 39 תלמידים מכיתות י'-יב' (18 בנות ו-21 בנים). בשבילנו רובוטיקה לא מסתכמת רק בבניית רובוט, קבוצה שמעורבת ויוזמת בקהילה ופועלת למען הפצת מדע וטכנולוגיה ברמה העירונית, הארצית והבינלאומית.  מטרתנו היא לשנות את העולם ולהפוך אותו למקום טוב יותר! כחלק מהפעילות והתרומה שלנו לקהילה אנו מתנדבים בבית ספר לצרכים מיוחדים, בית ספר "צבר", בעיר. במסגרת התנדבותנו בביה"ס צבר, שמנו לב כי גן השעשועים בבית הספר הוא גן שעשועים רגיל ואינו מונגש לילדים בעלי צרכים מיוחדים. בבית הספר יש 10 ילדים (מתוך 55) בכיסא גלגלים שאין באפשרותם ליהנות מהמשחקים בפארק מכיוון שהם אינם מותאמים לצורכיהם. בנוסף לכך, יש הרבה ילדים בעלי צרכים מיוחדים שהמתקנים הקיימים לא מתאימים לצרכים שלהם. הבנו כי אנחנו לא מוכנים לעמוד מנגד וכי אנחנו רוצים לשנות את המצב הקיים.

התהליך: תחילה, חברי הקבוצה שמו לב שגן השעשועים בבית הספר צבר אינו מונגש על אף שעשרה תלמידים מתוך 55 תלמידים בכלל בית הספר, מתניידים בכיסא גלגלים. כתוצאה מכך ילדים אלו לא יכולים להנות כמו כולם במהלך ההפסקות. חזרנו לבית הספר שלנו והחלטנו כי אנחנו לא מוכנים לעמוד מנגד והרגשנו צורך לשנות את המצב. תכננו ביחד עם המהנדסים שלנו נדנדה לכיסא גלגלים. אחרי שנה של ניסיונות להוציא לפועל את היוזמה ואין סוף ביורוקרטיה הבנו שלא נוכל לבנות בעצמנו את הפארק שתכננו בגלל אחריות משפטית ובטיחותית וכי האפשרות היחידה היא רכישת מתקנים מונגשים מאושרים מראש. פתחנו פרויקט למימון המונים באתר giveback לצורך גיוס של 100 אלף שקלים לקנית שתי נדנדות נגישות. נדנדה אחת לכיסא גלגלים ונדנדה שניה לילדי צרכים מיוחדים. צילמנו סרטון וכתבנו את המטרות שלנו.  התחלנו לפרסם את הפרויקט והתרומות החלו לזרום. השמועה התפשטה והגיעה אל שר החינוך לשעבר שי פירון שתרם ואף פרסם את הפרויקט בעמוד הפייסבוק שלו. אך כאשר הגענו לאמצע הדרך, המטרה הייתה נראית רחוקה מתמיד והגענו לפחות ממחצית סכום היעד. לכן התלמידים פתחו עמדות גיוס כספים בבית הספר, הם עברו כיתה כיתה והראו את הסרטון שיצרו לצורך הגיוס. בנוסף,  התלמידים פתחו עמדות גיוס במקומות ציבוריים ברחבי דימונה ובאר שבע. לבסוף, לאחר 44 ימים של שיווק, פרסום והרבה עבודה קשה הצלחנו לגייס 100,000 ₪.
התוצר
: השנה נחנך הפארק המונגש בטקס מרשים ומכובד. יום יום משחקים ילדי בית הספר בגן השעשועים והקשר בין התלמידים שלנו לתלמידים שלהם ממשיך באירועים שונים.