לדף הבית אתר הר הבית מזוויות שונות
אתר הר הבית

איסלאם

רעיון קדושת ירושלים
כפת הסלע
מסגד אל אקצא


רעיון קדושת ירושלים

העיר ירושלים מוזכרת בתנ”ך 667 פעמים בעברית, ו-26 פעם בארמית. נתון זה, בין היתר, ממחיש את החשיבות העצומה שיש לעיר המיוחדת הזו במסורת היהודית, ואולם כיצד קנתה לעצמה ירושלים (“אל קודס”=הקדושה בערבית) את קדושתה בתודעת האיסלם, שנוצר בכלל בחלקו הדרומי- מערבי של חצי האי ערב? בעיני היסטוריון שאינו מוסלמי, אין כל ספק בכך שהנביא מוחמד מעולם לא היה בירושלים, ורעיונותיו המרכזיים הושפעו עמוקות ממקורות נוצריים ויהודיים. האם גם קדושת ירושלים היא חלק מהמורשת שאימץ?

 

על שאלות מעניינות אלו ואחרות, מנסה לענות פרופ’ וורבלובסקי, במאמרו “משמעותה של ירושלים ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים” היעזרו גם במאמרים המצורפים, צרפו דוגמאות, והביעו את דעתכם בנוגע לשאלה זו!

 

שימוש במוטיביים קלאסיים בכיפת הסלע
מימין – עיטור המופיע על אחת מקורות העץ בכיפת הסלע
משמאל- מוטיב דומה מהמאה הראשונה לספירה, שנמצא באיטליה

 

בשנת 638 לספירה, כובשים הערבים את ירושלים. בשנים הבאות, הם בונים על חורבות הר הבית, את שני המבנים החשובים ביותר לאסלם בעיר ירושלים. בשנת 691 לספירה מתחילה בניית כיפת הסלע (“מסגד עומר”) סביב אבן השתיה (מקום קודש הקודשים ולפי המסורת מקום העקדה), ובמקביל, בשנת 705, נבנה גם מסגד אל אקצא (על פי המסורת המוסלמית – מקום עלייתו של מוחמד לשמיים).
הסיבות לבנית כפת הסלע שנויות במחלוקת עד היום. יש טוענים כי עיקר הסיבות להקמת המבנה היו פוליטיות, אחרים גורסים כי המבנה הוקם כדי ליצור משקל נגד לכנסיות הרבות, ובעיקר לכנסית הקבר בירושלים. ואולם קיימת תיאוריה נוספת, הגורסת כי המבנה נועד לשמש כאתר הנצחה לנצחון האסלם על הדתות הקיימות.

קראו את המאמר הבא, ונסו לענות – האם כפת הסלע הוא מבנה מסגד רגיל מבחינה צורנית? מה מיוחד בו? איזו כוונה מרומזת בצורתו?


כפת הסלע עברה ידיים רבות במהלך תולדותיה.
קראו את המאמר הבא, והשוו בין תפקידה של כיפת הסלע בתקופה הצלבנית, לבין תפקידה בתקופת צלאח אדין. מתי לדעתכם מילאה תפקיד מרכזי יותר בחיים החברתיים והטקסיים?

רקע לתקופתו של צלאח אדין, תוכלו למצוא באופן עצמאי.

כפת הסלע באמנות: קראו את המאמר הבא הדן בעיטורי כיפת הסלע לסוגיהם,
ונסו לזהות ולמנות השפעות אמנותיות שונות שהשאירו את חותמן במבנה.


מסגד אל אקצא

מהם יחסי הגומלין וההבדלים בין כפת הסלע למסגד אל אקצא?
מה מייחד את מסגד אל אקצא ביחס למסגדים אחרים?

היעזרו במאמר הבא

גם מסגד אל אקצא, עבר תהפוכות רבות במהלך התקופות.

קראו את המאמר הבא, בחרו מאורע משמעותי שהרשים אתכם בדברי ימי המסגד, ותארו אותו מנקודת ראות של כתב טלביזיה זר, הנקלע למקום במקרה!

ונסיים באגדה ערבית על מקומו של בית המקדש, ברוח הימים האלה..

לחצו כעת על המקש הבא!

ולאחר שסיימתם, חזרו לסרגל העליון ובחרו נושא חדש!